W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Mokradeł, każdego roku obchodzonym 2 lutego, Nadnotecki Instytut UAM w Pile wraz z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Polskim Towarzystwem Leśnym zapraszają na wycieczkę pieszą po stobieńskich lasach. W 2022 roku tematem przewodnim obchodów są "Mokradła dla ludzi i przyrody".
Mokradła to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.
W pilskich lasach dość licznie występują tereny wodno-błotne. Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Noteci koło Stobna, by przejść się wzdłuż cieku wypływającego w pobliżu Jeziora Stobieńskiego (Leśnego) i dopływającego do Noteci. Po drodze przejdziemy przez urokliwe i pełne życia mokradła.
Podczas wycieczki na terenie leśnictwa Stobno przybliżymy rolę mokradeł w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka. Przyjrzymy się również działaniom ochronnym, prowadzonym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania tych cennych siedlisk. Nie zabraknie także ciekawych obserwacji przyrodniczych i pogadanek historyczno-krajoznawczych. Naszą zimową wędrówkę zakończymy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami!
Wydarzenie odbędzie się 5 lutego 2021, zbiórka o godzinie 9.30 na parkingu przy jeziorze Leśnym (Stobieńskim). Długość trasy ok. 6 km.
Warto zabrać ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe, prowiant, termos, przydadzą się też kiełbaski na ognisko.
Udział w wycieczce jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica/prawnego opiekuna.
p10:49, 19.01.2022
moje klimaty
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jak poprawić recykling Marszałkowie chcą zmian w defini
Rozwiązanie godne nagrody Nobla. Wszystkie kłopoty znikają po zmianie definicji rzeczy do tej pory podlegających kryminalizacji. Kradzież, oszustwo, nawet morderstwo można przecież nazwać inaczej i zaliczyć do postępowań nienagannych. Inteligencja pięciolatka, czy działanie dla własnych korzyści. Po prostu syfiarze.
***
09:02, 2025-07-08
W Białośliwiu powstanie Klub Malucha
To wszystko pomysły i cele Rutka - brawo za kontynuację poprzednika!
Swojak
22:32, 2025-07-07
Sławomira Król szefową powiatowych ludowców
Gdzie jest Pikulik i Gdaniec?
Jarek
20:51, 2025-07-07
Quo vadis, Szymonie?
na pytanie tytułowe brzmi: Ad quisquilias historiae.
Odpowiedź
14:59, 2025-07-07