Zamknij
REKLAMA

Piesza wycieczka po mokradłach w stobieńskich lasach

10:18, 19.01.2022 | fp
Skomentuj
REKLAMA

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Mokradeł, każdego roku obchodzonym 2 lutego, Nadnotecki Instytut UAM w Pile wraz z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Polskim Towarzystwem Leśnym zapraszają na wycieczkę pieszą po stobieńskich lasach. W 2022 roku tematem przewodnim obchodów są "Mokradła dla ludzi i przyrody".

Mokradła to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.

W pilskich lasach dość licznie występują tereny wodno-błotne. Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Noteci koło Stobna, by przejść się wzdłuż cieku wypływającego w pobliżu Jeziora Stobieńskiego (Leśnego) i dopływającego do Noteci. Po drodze przejdziemy przez urokliwe i pełne życia mokradła.

Podczas wycieczki na terenie leśnictwa Stobno przybliżymy rolę mokradeł w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka. Przyjrzymy się również działaniom ochronnym, prowadzonym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania tych cennych siedlisk. Nie zabraknie także ciekawych obserwacji przyrodniczych i pogadanek historyczno-krajoznawczych. Naszą zimową wędrówkę zakończymy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami!

Wydarzenie odbędzie się 5 lutego 2021, zbiórka o godzinie 9.30 na parkingu przy jeziorze Leśnym (Stobieńskim). Długość trasy ok. 6 km.

Warto zabrać ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe, prowiant, termos, przydadzą się też kiełbaski na ognisko.

Udział w wycieczce jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica/prawnego opiekuna.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

pp

0 0

moje klimaty 10:49, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%