Zamknij
REKLAMA

Rotmistrz Pilecki na wystawie w "Mechaniku"

17:21, 05.03.2021 | Starostwo Powiatowe w Pile
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA

Z okazji miesiąca pamięci żołnierzy wyklętych w Zespole Szkół Technicznych w Pile otwarto wystawę "Całe życie rtm. Witolda Pileckiego dla wolnej i niepodległej".

Jej organizatorami i głównymi pomysłodawcami są uczniowie klasy pierwszej - oddziału przygotowania wojskowego pod opieką nauczyciela przedmiotów wojskowych i specjalisty ds. przygotowania wojskowego Bogusława Kaczmarka.

Wystawę otworzył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

- Takie przedsięwzięcia są bardzo potrzebne. To ważne, aby młodzi ludzie mogli poznać sylwetkę i losy rotmistrza Witolda Pileckiego ii brali z jego życia i postawy moralnej przykład. Rotmistrz Witold Pilecki kochał Boga i Ojczyznę. Nie godząc się z sowietyzacją i komunizacją kraju walczył o Polskę Wolną i Nieodległą. O takich bohaterach należy pamiętać i przekazywać o nich wiedzę kolejnym pokoleniom - powiedział wicestarosta.

Witold Pilecki - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Został stracony w 1948. Wyrok śmierci unieważnienie dopiero w 1990 roku. Pośmiertnie rotmistrz Witold Pilecki w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%