Zamknij
REKLAMA

Finał rozbudowy DW 242 Wyrzysk - Osiek nad Notecią

09:19, 17.11.2020 | WZDW
Skomentuj
REKLAMA

Po dwóch latach dobiegła końca rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 242 o długości 4,1 km na odcinku Wyrzysk - Osiek nad Notecią. Inwestycja, realizowana w systemie "buduj", trwała od listopada 2018 roku.

Pierwsze roboty bitumiczne i brukarskie rozpoczęły się w połowie kwietnia 2019 roku. Łączny koszt rozbudowy to 28,3 mln złotych, a unijne dofinansowanie wynosi ponad 20 mln. Wykonano: skrzyżowania, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, ścieżkę rowerową i chodnik, kanalizację deszczową, zamontowano elementy bezpieczeństwa ruchu takie jak bariery ochronne czy balustrady. Wykonawcą była spółka Budimex.

- Realizacje takich inwestycji to przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców. Na odcinku ponad czterech kilometrów mamy ścieżkę rowerową, chodnik, zatoki autobusowe i postojowe, bariery ochronne, więc tym samym zwiększyliśmy bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Cieszy fakt, że zadania, które realizujemy na drogach w województwie wielkopolskim współfinansowane są w ramach naszego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest szansą na rozwój całego regionu i lokalnych społeczności. To jest kolejna już inwestycja zakończona w tym roku z sukcesem - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, zaznacza, że zrealizowana inwestycja na drodze wojewódzkiej nr 242 to kontynuacja planu kompleksowej rozbudowy.

- W 2017 roku zakończono prace w samym Wyrzysku, a teraz po trzech latach oddajemy mieszkańcom kolejne cztery kilometry drogi. Realizacja zadania przebiegła bardzo sprawnie. Cieszę się, że tego rodzaju inwestycje poprawiają jakość ważnych w skali całego województwa ciągów komunikacyjnych, a ponadto przynoszą korzyść lokalnym społecznościom. Przede wszystkim jest bezpiecznie dla wszystkich użytkowników ruchu. Na pewno takim efektem możemy się pochwalić - mówi Wojciech Jankowiak.

Dodajmy, że w latach 2016-2017 również w ramach WRPO 2014+ rozbudowany został odcinek w samym Wyrzysku o długości ponad 2,1 km. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 7,2 mln złotych. Z kolei w "Planie transportowym dla województwa wielkopolskiego w perspektywie 2030 roku", nad którym obecnie trwają prace, planuje się ująć rozbudowę drogi na odcinku Wyrzysk - przejście DK10 o długości blisko 2,7 km. Wartość szacunkowa tego zadania to ponad 10 mln złotych.

(WZDW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

mgrmgr

2 1

Projekt tego odcinka drogi naprawdę został wykonany na bogato. Inne samorządy powinny brać przykład i również budować kompletne drogi ze zjazdami, chodnikami i ścieżkami. Porażające są tylko koszty takich inwestycji. No i czas wykonania - 2 lata to trochę długo a czas to pieniądz więc musiało być drogo. Ale za to jaki efekt! 10:03, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%