Zamknij
REKLAMA

Wsparcie w ramach samorządowego programu "Deszczówka"

15:59, 29.09.2020 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Sejmik województwa wielkopolskiego podjął uchwałę rozstrzygającą nabór wniosków w ramach programu "Deszczówka". Wsparcie mające na celu zachęcenie do realizacji inwestycji budowy instalacji retencjonowania wody opadowej w wysokości prawie 1,5 mln zł trafi do 34 wielkopolskich jednostek samorządu terytorialnego. W naszym powiecie do gminy Łobżenica.

Program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej służących celom kulturowym, edukacyjnym, zdrowotnym lub przeciwpożarowym na terenie województwa wielkopolskiego w celu nawadniania terenów zielonych pn. "Deszczówka" jest realizowany po raz pierwszy na terenie Województwa Wielkopolskiego i był skierowany do  jednostek samorządów terytorialnych i jednostek im podległych. Samorządowy program opierał się na realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Celem programu jest promocja działań zapobiegających negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie i odpowiednie zagospodarowanie wody opadowej w celu nawadniania terenów zielonych na terenie województwa wielkopolskiego, oraz wykonywania systemów podziemnego lub naziemnego magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej wykorzystanie.

- Dzięki dotacji wiele obiektów użyteczności publicznej stanie się bardziej przyjaznym środowisku, a do tej pory bezpowrotnie tracone zasoby wodne będą mogły być należycie zagospodarowane. Dotacja w wysokości 70% wartości inwestycji daje szansę na realizację zadania nie ponosząc przy tym znacznych kosztów. Korzyści związane z oszczędzaniem wody i energii niezbędnej na jej rozprowadzenie z pewnością przyniosą wymierne korzyści w przyszłości i zachęcą do dalszych inwestycji w kierunku gromadzenia wody - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W ramach przeprowadzonego naboru wnioski poddano ocenie formalnej i merytorycznej. Po ich wnikliwej analizie 34 zakwalifikowały się do uzyskania dofinansowania. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach inwestycji wynosi  nie więcej niż 50 tys. zł lub maksymalnie  70% udokumentowanych kosztów kwalifikowanych ujętych we wniosku. Wsparcie obejmuje inwestycyjne polegające na zbudowaniu systemu magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej zastosowanie tj. systemy rozprowadzające i nawadniające. Inwestycje mogą być realizowane na budynkach obiektów użyteczności publicznej w tym obiektów służących celom kulturowym, edukacyjnym, zdrowotnym lub przeciwpożarowym  . W czasach gdy wszelkie zasoby wodne są bardzo cenne realizacja programu pozwoli na bardziej racjonalne ich wykorzystanie oraz promuje postawy sprzyjające środowisku wśród społeczności lokalnych.

Gmina Łobżenica otrzymała wsparcie w wysokości 50.000 złotych na zadanie pn. "Budowa zbiornika retencyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na Stadionie Sportowym im. Alojzego Graja".

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA