Zamknij
REKLAMA

MZK apeluje o zrozumienie wyjątkowej sytuacji

15:34, 25.03.2020 | MZK Piła
REKLAMA
Skomentuj
fot. MZK Piła

Miejski Zakład Komunikacji w Pile informuje mieszkańców, że biorąc pod uwagę decyzje rządu i nowe ograniczenia, o których dowiedzieliśmy się z mediów, a następnie z treści rozporządzenia opublikowanego 24 marca br. przed godziną 21., a które weszły w życie z dniem 25 marca br., dołoży wszelkich starań, aby funkcjonowanie komunikacji miejskiej zaspokajało najważniejsze potrzeby mieszkańców.

Trudno jest się w kilka godzin przygotować do nowych, narzuconych decyzją rządu rozwiązań, biorąc pod uwagę choćby ograniczenia taborowe. Nakazy wprowadzone w komunikacji publicznej, określające konkretną liczbę osób, które mogą znajdować się w pojeździe, odnosząc je tylko do miejsc siedzących; ograniczają w przypadku autobusu miejskiego ponad sześciokrotnie pojemność pasażerów, którym w normalnych warunkach przewozimy do 100 osób. Obecnie, po wprowadzonych ograniczeniach, dla typowego autobusu miejskiego 12-metrowego maksymalna liczba pasażerów wynosi 15 osób.  

Ograniczenia wprowadzone przez rząd są bardziej wskazane dla autobusu międzymiastowego, niż pojazdów wykorzystywanych w miejskim transporcie. W porównywalnych wielkościowo autokarach przy pojemności 50 miejsc siedzących daje to racjonalną pojemność na poziomie 25 miejsc. Ale zupełnie inaczej wygląda to w komunikacji miejskiej, gdzie pojazdy oferują znacznie większą liczbę miejsc stojących i w takiej sytuacji analogiczny wielkościowo autobus miejski może przewozić już tylko 15 pasażerów.

Wprowadzone regulacje w sposób drastyczny ograniczyły pojemność pasażerską posiadanego przez nas taboru. Iloczyn autobusów i dopuszczalnej liczby pasażerów nie stanowi nawet 25% standardowej (przed wprowadzeniem obecnych obostrzeń) pojemności przestrzeni pasażerskiej.

W związku z powyższym informuję, że prowadzimy szczegółowe badania napełnienia autobusów i elastycznie dostosowujemy się do realnych potrzeb mieszkańców, czyli wzmacniamy te linie, gdzie pasażerów jest więcej, przede wszystkim w szczytach porannym, południowym i wieczornym. Są to przede wszystkim kursy do pracy i z pracy. Staramy się reagować na bieżąco i dostosowywać decyzje do zmieniającej się sytuacji w kraju.

Mamy możliwości podjąć wyzwanie sprostaniu nowym obostrzeniom tylko dzięki temu, że obecnie autobusy kursują według wcześniej wprowadzonego przez nas wakacyjnego rozkładu jazdy, co daje nam zapas kilku autobusów do wykorzystania i wzmacniania newralgicznych kursów dodatkowym pojazdem. Funkcjonując w rozkładzie całorocznym byłoby to niemożliwe, gdyż liczba autobusów w taborze jest dostosowana do realnych potrzeb na mieście, przy założeniu potencjalnych przeglądów technicznych, napraw, czy nawet nagłej awarii autobusu, a nie tak drastycznego ograniczenia ich pojemności pasażerskiej.

W obecnej sytuacji pozostaje liczyć na wyrozumiałość i cierpliwość pasażerów. Podkreślamy, że bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas absolutnie kluczowe. Trzeba także pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie kierowców. Wśród nich, tak jak w wielu innych grupach zawodowych, są tacy, którzy opiekują się swoimi dziećmi w domach.

W tym trudnym dla nas wszystkich okresie, kierowcom należą się ogromne podziękowania, bo to dzięki nim mieszkańcy mogą przemieszczać się po mieście.

Jeszcze raz apelujemy do mieszkańców o wcześniejsze zaplanowanie dojazdu do i z pracy, przy uwzględnieniu mniej obciążonych kursów, o wzajemne zrozumienie wyjątkowej i nowej dla nas wszystkich sytuacji oraz o kontakt z ewentualnymi uwagami czy sugestiami, abyśmy mogli racjonalnie i optymalnie reagować na potrzeby pasażerów, dla których nasza praca ma sens.

Dziękujemy za życzliwość i współpracę.

(MZK Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

JokerJoker

3 0

Cześć kursów wycofana. Wpuścić po dwa autpbusy na kursy najbardziej oblegane. 16:27, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NabuchodonozorNabuchodonozor

0 0

Jak ktoś ma na 6 do pracy i jedzie 12 to nie ma innej opcji niż autobus o 5.35, wcześniej nie ma, a kolejny jest po 6, czyli ma ktoś dzień wcześniej dojechać, czy jak ?
Chore te przepisy a i tłuczenie dość słabe. 06:45, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone