Zamknij
REKLAMA

Konkurs na nową dzielnicę Piły jeszcze w tym roku

11:40, 06.06.2020 | Piotr Gadzinowski, UM Piła
Skomentuj grafika A. Kramkowska
REKLAMA

Prace nad przygotowaniem budowy nowego osiedla mieszkaniowego Zielone Wzgórza postępują wielkimi krokami.

Do przygotowania konkursu i jego regulaminu wybrani zostali uznani polscy architekci: Marek Perepeczo z Koszalina i Zbigniew Maćków z Wrocławia. Obaj panowie mają na koncie wiele projektów, które zdobyły krajowe i międzynarodowe nagrody.

Podstawą przygotowania konkursu jest obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przygotowany projekt zmiany studium zostanie przedłożony Radzie Miasta Piły do uchwalenia we wrześniu bieżącego roku. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie konkursu na koncepcję programowo-przestrzenną osiedla Zielone Wzgórza w Pile. To oznacza, że uczestnicy będą musieli określić ilu ludzi będzie mieszkało w nowej dzielnicy miasta, zaplanować przebieg dróg osiedlowych, lokalizację budynków: mieszkalnych, usługowych, użyteczności publicznej oraz terenów zielonych i rekreacyjnych, czy obiektów sportowych.

- W zamyśle ma to być osiedle wygodne dla każdego, bez względu na wiek i status majątkowy, czyli zarówno dla seniorów, jak i młodych ludzi rozpoczynających dorosłe życie. Mieszkańcy będą mogli tam zaspokoić wszystkie potrzeby, bez konieczności wyprawy do innych dzielnic Piły - mówi Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Równie ważnym warunkiem do spełnienia dla uczestników konkursu będzie zaplanowanie wykorzystania najnowocześniejszych technologii związanych z ochroną środowiska.

- Chcemy, żeby to było nowoczesne i przyjazne osiedle zarówno dla mieszkańców, jak i ich gości. Z dużą ilością zieleni i zastosowaniem nowatorskich rozwiązań technicznych, przyjaznych ludziom i środowisku naturalnemu. Innymi słowy Zielone Wzgórza to pomysł na modelowe osiedle mieszkaniowe, na którym będą mogły się wzorować inne polskie miasta. Ważne jest również to, że jest to projekt miejski, więc będziemy mogli czuwać nad tym, by inwestorzy i deweloperzy zastosowali wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie, który okaże się najlepszy w konkursie - podkreśla prezydent Piły Piotr Głowski.

Konkurs zostanie ogłoszony jesienią bieżącego roku, a jego rozstrzygnięcie nastąpić ma w połowie roku 2021. Z uwagi na dużą rangę konkursu w jego komisji zasiądzie 7 sędziów: 4 rekomendowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz 3 reprezentujących gminę Piła.

Kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty, na podstawie danych ze zwycięskiego projektu sporządzony zostanie plan przestrzenny zagospodarowania miasta dla tego terenu (prace potrwają minimum rok), który potem zostanie przedstawiony do zatwierdzenia Radzie Miasta Piły. Kolejnym krokiem będzie podział terenu na działki (zgodnie z ich przeznaczeniem określonym w zwycięskim projekcie), budowa technicznej infrastruktury podziemnej oraz dróg osiedlowych. Po zakończeniu tych prac rozpocznie się sprzedaż działek inwestorom i deweloperom, którzy będą mogli rozpocząć swoje inwestycje.

(Piotr Gadzinowski, UM Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

rhrh

1 1

Marzy się prezydentowi nowe osiedle, a nie potrafi kosztem kilku złotych oznaczyć zgodnie z przepisami miejsc dla niepełnosprawnych. Wstyd. 10:13, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA