Zamknij
REKLAMA

Co za naiwność! Rzuciła z okna oszustowi swoją kartę i podała pin

17.46, 15.09.2022 st. sierż. Wojciech Zeszot, oficer prasowy KPP w Pile
Skomentuj fot. KPP w Pile
REKLAMA

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego KPP w Pile zatrzymali cztery osoby odpowiedzialne za dokonanie oszustwa na seniorce i wypłatę pieniędzy w kwocie ponad pół miliona złotych.

16 sierpnia bieżącego roku do starszej wiekiem pilanki zadzwonił telefon. Rozmowę prowadziła kobieta, która podawała się za pracownicę poczty. Chciała potwierdzić właściwy adres zamieszkania, ponieważ w systemie widnieją dwa. Seniorka po usłyszeniu swojego adresu potwierdziła go i rozmowa została zakończona.

Niespełna godzinę później do kobiety ponownie zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna przedstawił się za inspektora z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Powiedział, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni by przestrzec ją przed przestępczym działaniem. Mężczyzna tłumaczył, że poprzednia rozmówczyni to oszustka i prowadzi wobec niej oraz jej przestępczej grupy dużą sprawę. Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła.

Nieznajomy poprosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej pin.

Niestety przedstawiona historia nie miała nic wspólnego z prawdą. Przestępcy wykonali łącznie 119 transakcji kartą w ciągu kilkunastu dni.

Z konta pilanki zniknęło w sumie 518 tysięcy złotych. Gdy rodzina zorientowała się, że kobieta padła ofiarą oszustwa natychmiast zgłoszono sprawę do Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Kryminalni od razu zajęli się sprawą. Wykonując wiele czynności zabezpieczyli materiał dowodowy i dokonali ustaleń, które pozwoliły zatrzymać cztery podejrzane osoby na terenie Wrocławia. Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta. Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro.

Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Decyzją Sądu Rejonowego w Pile dwóch mężczyzn w wieku 32 i 47 lat zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec kolejnego mężczyzny oraz 18-letniej kobiety prokurator zastosował dozór policyjny.

Śledczy podkreślają, że sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji tak jak przedstawiciele innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i środków płatniczych.

st. sierż. Wojciech Zeszot

 

(st. sierż. Wojciech Zeszot, oficer prasowy KPP w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

VERSOVERSO

3 2

Ogarnięta rodzina. Kasa znikała z konta a oni kilka dni czekali ze zgłoszeniem tego na policje. Spoko. 06:45, 16.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

no nieźleno nieźle

2 0

Babcia i na koncie pół bańki ? Kiedy piętnastki ? 00:03, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%