Zamknij
REKLAMA

Pomóż zbudować nową tablicę na cmentarzu jenieckim w Pile-Leszkowie

09:15, 10.05.2019 | fp
Skomentuj
REKLAMA

- Cmentarzu jeniecki z lat 1914-1918 w Pile przy ulicy Na Leszkowie to miejsce pochówku ponad 2800 jeńców wojennych z armii państw ententy z okresu I wojny światowej, zmarłych w niemieckim obozie jenieckim w Pile. Informująca o tym drewniana tablica jest już zniszczona i coraz bardziej nieczytelna. Czas najwyższy na nową tablicę, która przypomni o tragicznej historii tego miejsca - mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA w Pile.

Projekt tablicy jest już gotowy. Przygotował go artysta plastyk Rafał Łuszczewski. Konstrukcja została zaprojektowana przez Henryka Palczewskiego z firmy Interlok, a wykonaniem i zamontowaniem tablicy zajmie się firma Opus Pawła Ładzińskiego.

Widniejąca na tablicy dwujęzyczna treść została przygotowana przez Romana Chwaliszewskiego i Marię Bochan z Towarzystwa Miłośników Miasta Piły i uzgodniona z wydziałem spraw obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i ze starostą pilskim: "Cmentarz wojenny z lat 1914-1918 żołnierzy armii sprzymierzonych zmarłych w niemieckim obozie jenieckim w Pile, ponad 3000 mogił, w których spoczywają Rosjanie, Polacy, Litwini, Łotysze, Belgowie, Brytyjczycy, Francuzi i Żydzi, wyznawcy religii prawosławnej, protestanckiej, grekokatolickiej, rzymskokatolickiej, mahometańskiej i mojżeszowej.

Koszt tablicy to 1900 złotych. Zbiórka na ten cel potrwa do końca maja. TUTAJ możesz wesprzeć budowę tablicy.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

żenujący lansżenujący lans

5 1

dwa pytania: jaką wiedzę w temacie I wojny ma starosta do"zatwierdzenia" treści tablicy? a skoro zatwierdził treść to dlaczego nie dał tak symbolicznej dla powiatu kwoty jak 1900zł? 15:35, 12.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%