Zamknij

Pilscy Patrioci oznaczą tabliczkami groby AK-owców

08:26, 17.02.2024 fp Aktualizacja: 08:29, 17.02.2024
Skomentuj

Na pilskich cmentarzach Pile spoczywa ponad 50 osób związanych z Polskim Państwem Podziemnym. „Podziel się z nami historią swojej rodziny!” - zachęcają Pilscy Patrioci, którzy wyszli z inicjatywą znakowania grobów żołnierzy Armii Krajowej.

14 lutego 1942 roku naczelny wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 roku.

Liczebność AK w 1944 roku sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym kilkudziesięciu późniejszych Pilan z wielu stron II RP: Wileńszczyzny, Wołynia, ziemi radomszczańskiej, terenów aktualnej Wielkopolski czy Kaszub.

Trzy dni po 82. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w 80. rocznicę rozpoczęcia akcji „Burza”, stowarzyszenie Pilscy Patrioci uruchomiło akcję oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej.

- Wzorując się na działaniach szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, chcemy przy pomocy rodzin AK-owców oznaczyć ich groby specjalnymi tabliczkami odpornymi na światło UV i warunki atmosferyczne. Rozpoczynamy od 50 tabliczek w Pile, kolejne kilkanaście powędruje do Trzcianki. Mamy nadzieję, że do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego działania polskiego podziemia w ramach akcji „Burza” uda nam się objąć działaniami cały region - informuje Stowarzyszenie.

Groby działaczy podziemia oznaczone zostaną specjalnie przygotowanym zestawem składających się z informacji i tabliczki. Decyzje co do ich montażu pozostawione zostaną rodzinom.

- Jesteśmy świadomi, że nasze informacje co do Pilan zaangażowanych w Armię Krajową, będącą największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki, są niepełne, a większość informacji czerpiemy ze spisu osób będących członkami ŚZŻAK koła w Pile. Jeśli są Państwo w posiadaniu wiedzy na temat żołnierzy Armii Krajowej pochowanych w Pile lub okolicy prosimy o kontakt - zachęca Michał Zimny, telefon 796 318 286.

W ogólnodostępnych miejscach pojawiły się również plakaty przypominające o rocznicy.

Akcję wspiera firma Agencja Reklamowa Opus Design, która jest wykonawcą tabliczek.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

JużJuż

0 1

Lewackie ministerstwo wykreślają z książek historycznych najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski. Macie swoje PO 09:27, 17.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AK i jejAK i jej

3 0

największy,,wyczyn",masakra Powstania Warszawskiego,a poza tym ich działalność polegała na nocnym słuchaniu radia BBC,czyszczeniu jednego rewolweru(zamek wylatał) i śpiewaniu patetycznych pieśni 😡 11:54, 17.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

młodzierz młodzierz

1 0

poświęcała swoje życie , a generały dobrze się miały 13:45, 17.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%