Zamknij

Powstańcom wielkopolskim cześć i chwała!

12:00, 20.02.2024 Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem UM Wieleń Aktualizacja: 12:25, 20.02.2024
Skomentuj Odsłonięcie tablicy we Wrzeszczynie Odsłonięcie tablicy we Wrzeszczynie

Takie były gminne obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Ziemi Wieleńskiej

Cykl wydarzeń związanych z tegorocznymi obchodami uczczenia 105. rocznicy zrywu powstańczego w Gminie Wieleń opracował i zrealizował zespół historyków oraz pasjonatów. Z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 -1919 Koło w Wieleniu w dniu 26 grudnia 2023 r. w kościele parafialnym w Gulczu odprawiona została msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich, po której pod pomnikiem poświęconym powstańcom delegacje złożyły wiązanki kwiatów.


Złożenie wiązanek pod pomnikiem w Gulczu

27 grudnia przedstawiciele Towarzystwa oraz samorządu zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi oraz na grobach powstańców. W tym samym dniu Narodowe Święto Powstania Wielkopolskiego uczczono również w Miałach. Z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Miałach oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich i społeczności Miałów odprawiono mszę św., po której tradycyjnie udano się na stację kolejową, gdzie na budynku dworca znajduje się tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich. Społeczność Miałów upamiętniła również swoich bohaterów tablicą, która została odsłonięta podczas obchodów Święta Patrona Szkoły.


Miały, 19 stycznia 2024

Tego samego dnia uczniowie szkół mogli zobaczyć replikę samochodu Ehrhardt M17, który został zdobyty przez powstańców  z Budzynia w dniu 7 lutego 1919 r. W ramach obchodów zorganizowano również dwa konkursy o tematyce powstańczej. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku wspólnie z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu zrealizowała projekt pod hasłem „O wolność i niepodległość,” w który włączone zostały wszystkie placówki oświatowe z terenu Gminy Wieleń.

Efekty pracy uczniów pod kierownictwem nauczycieli zaprezentowane zostały 18 stycznia 2024 r. w sali kina w Wieleniu, w 104. rocznicę Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy. Po prezentacjach wspólnie z młodzieżą i dziećmi z Gminnego Przedszkola w Wieleniu pod Pomnikiem Wdzięczności  złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uczniowie mieli okazję obejrzeć również film dokumentalny pt. „Płomień wolności - budzyńska epopeja,” który po raz drugi zaprezentowany został  w godzinach popołudniowych dla mieszkańców. W popołudniowym bloku mieszkańcy mogli obejrzeć również montaż słowno-muzyczny pt. „Krótka lekcja historii” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wieleniu. Zwieńczeniem obchodów był koncert klasyczny - „Preludium do sonaty światła - ku pamięci Powstańców Wielkopolskich.”

4 lutego br. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Wieleniu i społeczność Wrzeszczyny zorganizowali uroczystość rocznicową bitwy o Wrzeszczynę. Obchody rozpoczęto mszą św., po której odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańców z Wrzeszczyny.


Obchody w Rosku

18 lutego dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej Powstańcom Wielkopolskim w Rosku. Obchody te swoją obecnością uświetniła grupa rekonstrukcyjna Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego ,,Historica” oraz Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych z Goraja.

- Cykl wydarzeń z bogatym programem obchodów upamiętniających Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Ziemi Wieleńskiej podkreśla ogromne zaangażowanie lokalnej społeczności w pielęgnowanie tradycji narodowych i troskę o zachowanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce. Sukces Powstania Wielkopolskiego zawdzięczamy połączeniu sprzyjających okoliczności historycznych i ofiarności Wielkopolan, mającej swoje źródło w patriotycznym wychowaniu oraz tradycji solidaryzmu społecznego i pracy organicznej. Z każdym kolejnym rokiem Powstanie Wielkopolskie silniej wrasta w naszą świadomość, jako jedno z wydarzeń historycznych o randze ogólnopolskiej, mające wpływ na kształtowanie odrodzonej Rzeczypospolitej, ale także jako nasze patriotyczne święto, będące okazją do spotkania i integracji mieszkańców Ziemi Wieleńskiej wokół wspólnej przeszłości, tożsamości i spuścizny regionalnej. Niech nasza pamięć i wdzięczność bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim 1918/1919 będzie ciągle żywa i mobilizuje do podejmowania odważnych działań, nowych wyzwań i rzetelnej, codziennej pracy dla wspólnego dobra - powiedziała burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk podczas uroczystości zamykającej gminne obchody 104. rocznicy Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy i 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.


Spotkanie Mediatece w Wieleniu

Burmistrz Wielenia podziękowała dyrektorowi Samorządowej Administracji Oświatowej Przemysławowi Grześkowiakowi za koordynację programu obchodów. Prezesowi Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Ziemi Wieleńskiej Mirosławowi Nawrotowi za koordynację prac związanych z wykonaniem i montażem tablic w Gulczu, Wrzeszczynie i Rosku oraz Prezesowi Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koła w Miałach dr hab. Arkadiuszowi Słabigowi m.in. za koordynację prac dotyczących tablicy pamiątkowej w Miałach. Podziękowania skierowano do dyrektorów i nauczycieli, uczniów wszystkich szkół, a w szczególności szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku i Miałach.

W imieniu organizatorów złożone zostały podziękowania sołtysom, radom sołeckim, duchowieństwu, zaangażowanym strażakom, harcerzom, pracownikom Urzędu Miejskiego w Wieleniu, Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu i Wiejskiego Domu Kultury w Rosku, sponsorom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia całego cyklu obchodów upamiętniających 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.  

fot. H. Forbrich, K. Ficner

(Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem UM Wieleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%