Zamknij

Konferencja o zdrowej kobiecie, zdrowym mężczyźnie i zd

15:52, 10.03.2021 fp Aktualizacja: 16:52, 10.03.2021
Skomentuj

"Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina" - pod takim hasłem odbyła się - transmitowana online - XVIII powiatowa konferencja promocji zdrowia, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Pile i Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej na temat chorób nowotworowych. Podczas konferencji zostały przestawione istotne zagadnienia dotyczące zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych.

O tym jak dbać o swoje zdrowie, by zminimalizować wystąpienie nowotworu, opowiadali specjaliści: prof. dr hab. Julian Malicki - dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. med. Piotr Martenka z Zakładu Radioterapii IV w Pile - Filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med. Tomasz Szczęsny ze Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica, lek. med. Marek Konkol, dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka, prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Wojciech Szafrański - dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica.

W konferencji wzięli udział również samorządowcy z powiatu pilskiego ze starostą Eligiuszem Komarowskim, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz organizacji pacjenckich.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski przywitał prelegentów oraz przybliżył cel organizowanych spotkań we współpracy z WCO.

- Celem konferencji organizowanych z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu jest popularyzacja zdrowia wśród mieszkańców gmin powiatu pilskiego i Wielkopolski oraz "oswajanie" z problemem chorób nowotworowych, które dotykają coraz więcej osób. Specjaliści przedstawią najnowsze i skuteczne technologie oraz trendy stosowane obecnie w leczeniu nowotworów oraz zasady organizacji leczenia. To ważne zagadnienie, bowiem w trudnym czasie pandemii wiele się zmieniło. Nam zależy na tym, aby pacjenci gmin powiatu pilskiego i całej Wielkopolski dowiedzieli się, jak to obecnie funkcjonuje. Rzetelne przekazywanie na bieżąco tej wiedzy jest bardzo ważne, bowiem choroba nowotworowa może dotknąć każdego z nas i naszych bliskich. Pamiętajmy: rak to nie wyrok, ważna jest profilaktyka, wczesne jego wykrycie, a metody leczenia są coraz skuteczniejsze.

Starosta przedstawił również najnowsze osiągnięci Specjalistycznego Szpitala w Pile. - Podpisaliśmy stosowane aneksy i umowy, których skutkiem jest dofinansowanie kwotą około 2 milionów złotych m.in. przebudowy i doposażenia oddziału chemioterapii. Mamy w tej chwili dwie oddzielne lokalizacje oddziału, część hospitalizacyjną i ambulatoryjną. To jest słuszne rozwiązanie, które wpłynie przede wszystkim na dobre samopoczucie pacjentów. Skorzystaliśmy z dofinansowania od marszałka województwa wielkopolskiego; taka współpraca cieszy i buduje, szczególnie dobrze wpłynie to na naszych pacjentów. Cały czas wspieramy Szpital Specjalistyczny w Pile w inwestycjach i zakupie nowoczesnych urządzeń. Tylko w ubiegłym roku Powiat Pilski przekazał największe w historii powiatu dotacji w wysokości 3,4 mln zł. W latach 2015-2020 było to łącznie 8,3 mln zł. Oczywiście w porównaniu do budżetu szpitala, kwota, którą przekazujemy, nie jest duża, ale każde wsparcie finansowe jest dobrze spożytkowane - podkreślił starosta.

Pro. dr hab. Julian Malicki mówił o organizacji świadczeń radioterapii w Wielkopolsce.

- Możemy sobie zadać pytania, jakie wyzywania stoją przed radioterapią i onkologią. Wzrastają oczekiwania społeczeństwa co do jakości leczenia. Wczesne wykrywanie choroby, promocja zdrowego trybu życia, to lepsze rokowania dla przebiegu choroby. Od raportu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego minęło 5 lat i dzięki temu widzimy, co udało się nam zrobić dla onkologii. Głównym ośrodkiem, który świadczy takie usługi, jest WCO przy ulicy Garbary w Poznaniu. Rocznie hospitalizujemy około 27.290 osób. WCO zatrudnia łącznie 1200 osób - w Poznaniu, Pile, Kaliszu. Oprócz działalności leczniczej na terenie WCO prowadzimy zajęcia dydaktyczne we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, ale też z kilkoma innymi uczelniami. Prowadzimy również działalność zapobiegawczą, poprzez edukację i profilaktykę.

Julian Malicki podkreślał również rolę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego mówiąc o projekcie "Poprawa Dostępności do Radioterapii i Onkologii w 4 regionach Wielkopolski", czyli w Kaliszu, Pile, Lesznie i w Koninie.

- To co jest najważniejsze we współpracy z samorządem województwa wielkopolskiego to poprawa dostępności do radioterapii w naszym województwie. W wyniku tego Programu w 2014 roku został oddany Ośrodek Radioterapii w Kaliszu, a w 2019 roku w Pile. Takie rozwiązanie pomoże w dostępności pacjentów do świadczeń radioterapii w całym województwie. To co najbardziej interesuje chorych, którzy trafiają do naszych ośrodków to udzielanie świadczeń zdrowotnych i to jest bardzo ważne dla społeczeństwa.  Budowa obu ośrodków w Pile i Kaliszu wypełnia białe plamy, które były w Wielkopolsce. Dokładamy wszelkich starań, aby ten dostęp wszystkim umożliwić - podkreślił prof. dr hab. Julian Malicki.

Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, omówił organizację  pracy w szpitalu podczas pandemii.

- Po analizach Narodowego Funduszu Zdrowia, kontrakt z naszym szpitalem wzrósł o 10 milionów złotych. Koronawirus wydaje się bezpieczny dla społeczności, dopóki strach nie zajrzy im w oczy. To, że coraz więcej informacji zaczęło napływać do szpitala z różnych stron, spowodowało konieczność reorganizacji pracy całego szpitala. Wszystko to wymagało i wymaga głębokiej analizy. W sferze organizacyjnej szpital generalnie nie był przygotowany do aż takiego zakresu działań. Naszym celem było, aby pacjenci z zagrożeniem życia byli jak najszybciej przyjmowani i leczeni i to się nam udało. Drugim celem było stworzenie takich warunków podczas pandemii, aby cały personel szpitala oraz pacjenci czuli się bezpiecznie. Podziękowania dla Powiatu Pilskiego, który zakupił sprzęt jednorazowy, niezbędny do funkcjonowania szpitala; tutaj ogromne ukłony i podziękowania za pomoc. Nie było takiego momentu podczas pandemii, żeby czegoś brakowało naszym pracownikom. Dziękuję również wszystkim darczyńcom, którzy przekazali środki na zakup sprzętu. Kolejnym elementem, który jest bardzo trudny i widać go gołym okiem, to fakt, że szpitale, które były budowane 30 lat temu, nie są w ogóle przystosowane do tak ciężkich warunków jak praca podczas pandemii koronawirusa i to wymaga natychmiastowych działań, aby stworzyć bezpieczne warunki dla pacjentów i personelu. Naszą "piętą Achillesa" był brak wystarczającej ilości testów na Covid-19, to był ogromny problem. Teraz każdy pacjent, który przychodzi do lekarza, ma wykonywany test, ponieważ jest pacjentem potencjalnie zakażonym.

Dyrektor Szafrański złożył również podziękowania za pomoc i wsparcie dla szpitala podczas pandemii: - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w 2020 roku w walkę z epidemią. Tutaj ukłony dla pani dyrektor NFZ oraz pani dyrektor Sanepidu, dla pana starosty Eligiusza Komarowskiego oraz dla całego personelu szpitala. To jest niezwykle budujące, kiedy pracuje się z takimi ludźmi.

Lek. med. Piotr Martenka przedstawił zakres działalności i kierunki rozwoju Zakładu Radioterapii IV w Pile - Filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

- Te trzy Ośrodki WCO to są "matka i dwie córki". Leczenie w Pile prowadzą specjaliści, którzy nabierali doświadczenia w WCO w Poznaniu. Ośrodek w Pile posiada hostel, który jest dostępny dla pacjentów, którzy muszą dojeżdżać na leczenie. W poradni radioterapii w 2020 roku, w trudnym roku, udzielono ponad 1000 porad. Taki ośrodek radioterapii to kluczowy element leczenia onkologicznego w regionie. Radioterapia najczęściej jest stosowana jako leczenie multidyscyplinarne. Radioterapię wykorzystuje się zazwyczaj w skojarzeniu z innymi metodami leczenia (chemioterapią i chirurgią), ale może być ona stosowana również jako jedyny sposób leczenia. Napromienianie jest bezbolesne i bezkrwawe. Radioterapia to zabieg jednorazowo krótki (najczęściej od kilku do kilkunastu minut), ale wymaga z reguły wielu (czasem nawet kilkudziesięciu) powtórzeń. Pamiętam pacjenta, u którego w ciągu roku wykryto pięć rodzajów nowotworów i został on właśnie wyleczony metodą radioterapii. Jesteśmy mieszkańcami regionów o najwyższej zachorowalności na nowotwory zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, i dlatego tak ważny jest ułatwiony dostęp pacjentów do leczenia onkologicznego w województwie wielkopolskim. Zapraszamy do naszego Ośrodka Radioterapii w Pile, gdzie leczymy skutecznie i bezpiecznie!

Dr n. med. Tomasz Szczęsny podkreślał, jak ważne jest wczesne wykrywanie raka płuca za pomocą badań przesiewowych, zaznaczając, że jest to szansa na ograniczenie epidemii zgonów nowotworowych po zakończeniu pandemii Covid-19.

- Połowa zgonów w 2020 roku nie jest spowodowana koronawirusem, a tym, że zbyt późno zgłaszamy się do lekarza. Umieralność na nowotwory w Polsce należy do najwyższych w Europie, co jest spowodowane ich późnym wykrywaniem. Epidemia raka płuca zaczęła kiełkować w latach 20. XX wieku. Tutaj główną rolę odgrywa palenie lekkich papierosów, tzw. linków. Nikotyna uzależnia, ale nie zabija, najbardziej rakotwórczy jest benzoalfapiren. Stężenie silnie rakotwórczego benzoalfapirenu w powietrzu, którym oddychamy, jest bardzo wysokie. Powstaje podczas niecałkowitego spalania i występuje w dymie, m.in. w dymie tytoniowym, smogu powstającym w wyniku niskiej emisji spalania węgla, drewna, śmieci, tworzyw sztucznych typu PET, w emisjach transportowych. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, a dzieje się tak dlatego, że jest za późno wykrywany. Rak płuca występuje coraz częściej u osób, które nigdy nie paliły papierosów. W Polsce konieczne jest wprowadzenie badań przesiewowych w kierunku raka płuca, musimy to wprowadzić, aby skutecznie z nim walczyć. Mamy już zapewnienie od starosty o wparciu w badaniach przesiewowych w kierunku raka płuca. Serdecznie za to dziękuję i liczę na współpracę.

Dr Marek Konkol mówił o współczesnej radioterapii i jej roli w leczeniu raka płuca.

- Dzisiejsza radioterapia jest zupełnie inna, jest bardzo precyzyjna i ma zastosowanie u 60 procent pacjentów w leczeniu onkologicznym. Radioterapia ma zastosowanie w każdym stadium raka płuca, stosujemy ją w każdym momencie choroby. Radioterapia może być stosowana docelowo w celu likwidacji konkretnego guza bądź jako część terapii prewencyjnej, zapobiegającej nawrotowi nowotworu usuniętego podczas operacji chirurgicznej. Jest to leczenie dobrze tolerowane, pacjent może być leczony w domu, dojeżdżając do szpitala tylko na napromieniowanie. Całe leczenie trwa kilka dni, kontrola miejscowa jest bardzo zbliżona do chirurgii. W naszym kraju leczenie skojarzone, czyli połączenie radioterapii i chemioterapii, jeszcze kuleje, ale mamy nadzieję na poprawę. Radioterapia to w dużym stopniu także leczenie paliatywne, co m.in. przedłuża życie. Skutki uboczne są zdecydowanie mniej groźne, niż konsekwencje zaniechania leczenia. Nad całym procesem czuwa wyspecjalizowane grono ekspertów, którym kieruje radioterapeuta. Dzisiejsza radioterapia to leczenie bezpieczne z minimalną liczbą skutków ubocznych.

Dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka i prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek omówili temat zapobiegania ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi. Bardzo głośno wybrzmiał temat realizacji regionalnego programu zdrowotnego "Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc i powikłaniom pogrypowym u osób z chorobami nowotworowymi", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu wyszczepialności przeciwko pneumokokom oraz grypie wśród 4250 osób z chorobami nowotworowymi z terenu województwa wielkopolskiego w okresie kolejnych 3 lat. Do celów szczegółowych zalicza się zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród pacjentów onkologicznych na temat chorób wywoływanych przez pneumokoki i grypę, zwiększenie liczby osób z chorobami nowotworowymi objętymi programem bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw pneumokokom i grypie o 4250 osób, zwiększenie kompetencji personelu medycznego poprzez szkolenia z zakresu szczepień u ok. 68 osób - wyjaśniała Agnieszka Dyzmann-Sroka.

- Projekt skupia się na profilaktyce grypy i chorób związanych z zakażeniami pneumokokami wśród osób z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi. U osób z nowotworami, układ immunologiczny jest osłabiony, a organizm bardziej narażony na powikłania pogrypowe czy zapalenia płuc. W świetle przytoczonych faktów ważna jest profilaktyka i zaszczepienie przeciwko grypie i pneumokokom, aby nie narażać osób chorych na nowotwory na dodatkowe jednostki chorobowe, które mogą dodatkowo osłabić organizm. Istotnym elementem projektu są działania informacyjno-edukacyjne, dzięki którym uda się dotrzeć do osób z grupy docelowej i przekazać niezbędne informacje, a także zwiększyć kompetencje lekarzy w omawianym zakresie - mówił prof. Andrzej Marszałek.

*

Radioterapia jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ma zastosowanie prawie na każdym etapie postępu choroby, poczynając od wczesnych stadiów nowotworu, poprzez leczenie indukcyjne zastosowane przed zabiegiem chirurgicznym jako leczenie uzupełniające. Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ESTRO) prognozuje, że zapotrzebowanie na radioterapię wzrośnie o 16% do 2025 roku. W Polsce cały czas największą grupę osób leczonych radioterapią stanowią chorzy w znacznym stadium zaawansowania nowotworu, u których daje ona szanse na spowolnienie procesu rozwoju choroby, poprawia komfort życia i zmniejsza dolegliwości bólowe.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

hehehehe

0 0

Sami znawcy tematu :D 09:59, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

pigułapiguła

0 0

a na co konkretnie poszło 20 mln kredytu i te pieniądze z powiatu dla szpitala, bo jakoś nikt nie zauważył nowego sprzętu czy większych remontów w szpitalu? 11:39, 11.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pigularzpigularz

0 0

konkretnie - na długi. Drugie tyle długów jest nowych :) 12:14, 11.03.2021


0%