Zamknij
REKLAMA

Metabolizm nie spowalnia z wiekiem?

17:41, 10.11.2021 | Poradnik
Skomentuj
REKLAMA

20 lat to całkiem ważny wiek w naszym życiu. Jesteśmy wtedy już pełnoletni, możemy grać w gry hazardowe za darmo 77777 w kasynach online. Przez lata mówiło się także, że jest to umowna granica, za którą spowalnia nasz metabolizm. Ostatnie badania pokazują jednak, że być może byliśmy w błędzie.


Nowe badania naukowców

Jak wspomnieliśmy we wstępie, przez długi czas wierzono, że po 20. roku życia nasz metabolizm drastycznie się obniża. Przypisywaliśmy właśnie temu, że po tym okresie trudniej jest nam schudnąć i utrzymać formę. Jednak ostatnie badania wykazały, że nasz metabolizm pozostaje względnie stabilny w wieku nawet do 60 lat, po czym spada dopiero w starszym wieku. Badania zostały przeprowadzone na ponad 6400 osobach z 29 krajów. Wśród badanych znajdowały się osoby z różnych grup wiekowych, w tym do 95. roku życia. Osobom tym mierzono wydatek energetyczny przy użyciu metody podwójnie znakowanej wody. Polegało to na tym, że uczestnicy badania pili specjalny rodzaj wody, w której dodano bezpieczny, nieradioaktywny znacznik. Pozwalało to naukowcom śledzić, jak szybko organizm przetwarza wodór i tlen. Następnie od każdej takiej osoby pobierane były próbki moczu, aby śledzić tempo, w jakim czynniki te przeszły przez ciało. Pokazywało to zatem bardzo dobrą miarę tempa metabolizmu danej osoby.

Z badań wynika, że nasz metabolizm niezwykle szybko rośnie do pierwszego roku życia, po czym zaczyna opadać do 20. roku. Następnie zaś ustabilizuje się do 60. roku życia i dopiero po tym czasie nasz bilans energetyczny zaczyna spadać. Ważne jest też to, że badacze wzięli pod uwagę różne czynniki, do których zalicza się aktywność fizyczną i skład ciała, które w mniejszym lub większym stopniu mogły wpływać na metabolizm danej osoby.

Badanie dla wielu osób może być zaskakujące, gdyż obala sporo mitów. Jednak jest o tyle ważne, że może pomóc nam w poznaniu nowych sposobów leczenia chorób, zwłaszcza cukrzycy, chorób serca, niektórych nowotworów oraz przede wszystkim nowotworów. Oczywiście trzeba też pamiętać, że badania nie uwzględniały spożycia energii przez daną osobę. Nie oznacza to zatem, że jeśli nasz metabolizm działa prawidłowo, to będzie trzymać wagę lub zrzucać zbędne kilogramy. Problemy z otyłością związane są bowiem z tym prostym faktem, że spożywamy większą ilość jedzenia, kalorii niż zużywa nasz organizm.


Co warto wiedzieć o metabolizmie?

Na nasz metabolizm ma wpływ wiele czynników. To przede wszystkim wspomniana ilość spożywanego pokarmu, nasza aktywność fizyczna, waga oraz to, jak prezentują się u nas mięśnie. Metabolizm może przy tym także wpływać na sposób pozyskiwania energii z żywności. Kiedy jemy więcej niż potrzebujemy, to w takiej sytuacji organizm chętniej wykorzystuje węglowodany i białka, a także magazynuje tłuszcz, co powoduje następnie przyrost naszej masy ciała. Musimy być zatem świadomi tego, co i ile jemy. Już od pewnego czasu eksperci tworzą zalecenia dotyczące ilości kalorii, które powinny otrzymywać osoby w różnym wieku, jak i o różnym poziomie aktywności.

Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie zalecenia tworzone są przy użyciu wartości średniej. W związku z tym te, które działają na część osób, niekoniecznie mogą akurat być dla nas odpowiednie. Dlatego też dla osób, które myślą o zrzuceniu wagi, przejściu na dietę, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy dietetyka czy trenera personalnego. Ważna dla nas będzie zarówno aktywność fizyczna, jak i zdrowa dieta.

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%