Kilka tygodni temu samorząd województwa wielkopolskiego przekazał 6 milionów złotych dofinansowania na budowę prosektorium przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
Obecny budynek patomorfologii zostanie podwyższony o piętro oraz rozbudowany - powstaną m.in. sala sekcyjna z zapleczem i trzy sale dydaktyczne, elektronicznie połączone z całym szpitalem, chłodnie oraz pomieszczenia do przeprowadzania badań patomorfologicznych i genetycznych.
Koszt wyposażenia prosektorium wraz z system monitorującym - około 2 mln złotych - szpital sfinansuje z własnego budżetu.
Inwestycja ta to ważny krok w kierunku uruchomienia w Pile kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Pierwszy nabór na kierunek lekarski w pilskiej filii UAM planowany jest na rok akademicki 2025/2026.
W Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile docelowo miałby powstać Wydział Medyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Szpital Specjalistyczny stałby się Szpitalem Klinicznym. UAM współpracuje także z Akademią Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, która dysponuje Centrami Symulacji Medycznych dla studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, w tym symulacyjnym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i własną karetką.
„Człowiek spełnia się tylko w takim stopniu, w jakim spełnia się sens jego życia” - mówił Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala Specjalistycznego w Pile. - Współczesna medycyna spełnia się wraz z rozwojem technologii, ale w centrum działań medycznych powinien znajdować się człowiek. Człowiek chory i cierpiący powinien zawsze być dla nas najważniejszy. Moja radość jest tym większa, że dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem wielu rozmów i negocjacji. Wmurowanie kamienia węgielnego wraz z kapsułą czasu to zarazem otwarcie nowego rozdziału w rozwoju naszego szpitala.
[FOTORELACJA]1536[/FOTORELACJA]
- To nie tylko symboliczny, ale i rzeczywisty kamień węgielny zwiastujący zmiany w lecznictwie w naszym mieście. To gigantyczne wyzwanie, ale wierzę w sukces tego przedsięwzięcia - wyznał poseł Piotr Głowski.
- Z zaciszy pracowni projekt wyszedł teraz na plac budowy. Ten pierwszy etap realizacji to krok o skali wręcz historycznej - podkreśliła prezydent Piły Beata Dudzińska.
- Ta inwestycja to znak, że chcemy dobrze przygotować bazę pod kształcenie lekarzy w Pile. To nie była łatwa decyzja, ale na pewno będziemy z jej efektów zadowoleni - stwierdziła Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Donat Mierzejewski, rektor Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, przypomniał, że ANS już od dwudziestu lat kształci kadry medyczne.
- Teraz, w ciągu kilku lat, szpital w Pile powinien przekształcić się w placówkę kliniczną, bo to jedyna droga do dalszego sukcesu - przekonywał rektor Mierzejewski.
- Jako pilanka cieszę się, że miasto zyska na randze. Mam też nadzieję, że kadry lekarskie, które się u nas wykształcą, pozostaną w Pile - dodała Małgorzata Karwacka, przewodnicząca rady powiatu.
Ja22:23, 30.07.2024
1 0
Koleżanko napisz. Kto wygra mecz?! Kto wygra mecz?! Kto?! Kto?! Polonia! Polonia! Polonia! Piła! Piła! Piła! Jeszcze raz! Jeszcze raz! Od startu do mety! Pełen gaz, pełen gaz! 22:23, 30.07.2024