Zamknij

Zapalenie kaletki podbarkowej - jak się objawia i jak przebiega leczenie?

15:17, 19.03.2025 Aktualizacja: 15:26, 19.03.2025
Skomentuj

Zapalenie kaletki podbarkowej powoduje ból i ograniczenie ruchomości. To choroba często diagnozowana u sportowców, szczególnie pływaków, siatkarzy, tenisistów, którzy podczas treningów często unoszą i opuszczają ręce. Dowiedz się, jakie są pozostałe objawy zapalenia kaletki podbarkowej. Sprawdź, na czym polega proces leczenia, zanim udasz się do lekarza specjalisty.

Skąd bierze się zapalenie kaletki podbarkowej?

Częstą przyczyną stanu zapalnego kaletki stawu barkowego są przewlekłe przeciążenia wynikające z aktywności fizycznej. Dyscypliny sportowe, które mocno angażują ramiona (typu pływanie, siatkówka, tenis), sprzyjają rozwojowi tej choroby. Jak pokazuje praktyka lekarska, u części Pacjentów zapalenie kaletki podbarkowej ma związek z wykonywaną pracą. Jeśli dane stanowisko wymaga częstego unoszenia rąk nad głową lub długotrwałego trzymania ramion w uniesieniu, istnieje ryzyko powstania stanu zapalnego. Część chorych cierpi z powodu zapalenia kaletki podbarkowej na skutek doznanych mikrourazów lub dysbalansu mięśniowego. Do rozwoju stanu zapalnego mogą przyczynić się również osteofity, reumatoidalne zapalenie stawów lub nagły uraz np. gwałtowny upadek na ramię. Innym czynnikiem sprawczym jest naturalny proces starzenia organizmu i zwyrodnienia stożka rotatorów, które mogą prowadzić do podrażnień kaletki.

Wiedz, że w ciężkich przypadkach jedynym sposobem na przywrócenie Pacjentowi komfortu życia i pełnej sprawności, konieczna jest artroskopia barku, którą omówimy szerzej w dalszej części artykułu.

Zapalenie kaletki podbarkowej - objawy

Zastanawiasz się, jak rozpoznać zapalenie kaletki podbarkowej? Jednym z symptomów choroby jest ból ciągnący się wzdłuż przedniej i bocznej strony ramienia. Wielu Pacjentów skarży się też na:

  • bierne pieczenie w barku,
  • uczucie sztywności,
  • ograniczenie zakresu ruchu,
  • ból przy wykonywaniu ruchów rotacyjnych ramienia.

Może pojawić się też obrzęk i zaczerwienienie w okolicy kaletki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się w nocy podczas leżenia na chorym barku. Wiedz, że różnicowanie przyczyn bólu wymaga szczegółowego wywiadu lekarskiego, badania klinicznego oraz w razie wskazań dodatkowych badań obrazowych.

Jesteś ciekawy, jak długo trwa zapalenie kaletki podbarkowej? Czas trwania stanu zapalnego zależy od kilku czynników, w tym:

  • przyczyny choroby,
  • stopnia nasilenia stanu zapalnego,
  • metody leczenia.

Przykładowo, jeśli zapalenie kaletki podbarkowej spowodował nagły uraz, objawy mogą utrzymywać się do kilku tygodni. Jeśli schorzenie jest konsekwencją powtarzających się przeciążeń stawu barkowego, dokuczliwe symptomy mogą trwać dłużej, nawet do kilku miesięcy. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym powrocie do zdrowia, pamiętaj, aby ściśle stosować się do zaleceń lekarskich i prowadzić oszczędzający tryb życia.

Diagnostyka zapalenia kaletki podbarkowej

Jak wygląda proces diagnozy zapalenia kaletki podbarkowej? Najpierw musisz zgłosić się do specjalisty np. ortopedy lub lekarza medycyny sportowej, który przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad medyczny. To dobry moment, abyś poinformował go o odczuwanych objawach, które obniżają komfort Twojego codziennego funkcjonowania. Następnie specjalista przeprowadzi badanie kliniczne. Ważnym punktem wizyty są testy funkcjonalne, które pozwolą lekarzowi ocenić zakres ruchu, siłę mięśniową i lokalizację dokuczliwych dolegliwości. Lekarz może zdecydować o wykonaniu zdjęć RTG, aby wyeliminować inne przyczyny bólu barku, jak np.: złamania, zmiany zwyrodnieniowe. Pomocnym narzędziem diagnostycznym może okazać się też USG (poddaje ocenie stan kaletki podbarkowej i otaczających tkanek miękkich). Niekiedy wskazany jest również rezonans magnetyczny. MRI pozwala na bardzo dokładną ocenę kaletki podbarkowej, ścięgien oraz pozostałych struktur barku).

Zapalenie kaletki podbarkowej - leczenie

Nie wiesz, jak leczyć zapalenie kaletki podbarkowej? W niektórych przypadkach pomocne jest krótkotrwałe unieruchomienie ramienia temblakiem. Czasami wskazane są też zastrzyki sterydowe do kaletki podbarkowej. Jeśli chodzi o leczenie zachowawcze, niezbędna jest fizjoterapia. Mogą to być różne techniki manualne, mobilizacje stawowe, czy indywidualnie dobrane ćwiczenia poprawiające zakresu ruchu. W ostateczności lekarz może przeprowadzić u Ciebie artroskopię barku z naprawą uszkodzonych ścięgien lub też usunięciem zwapnień.

Co możesz zrobić sam? Pamiętaj, aby dbać o odpoczynek i unikać czynności, które mogą obciążać bark i powodować ból np. unoszenie ramion ponad głowę. By złagodzić dolegliwości bólowe, możesz stosować zimne kompresy w okolicy barku. Jeśli to nie pomoże, ulgę mogą przynieść Ci niesteroidowe leki przeciwzapalne przepisane przez lekarza.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%