Dziecko może nie wiedzieć, że nie widzi dobrze i że można widzieć lepiej. To zadaniem rodzica jest obserwacja dziecka. A w momencie zauważenia objawów mogących świadczyć o problemach z widzeniem, zabranie go na badanie wzroku. Sprawdź jak rozpoznać, że dziecko może mieć problemy ze wzrokiem.
Wyróżniamy trzy podstawowe wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Każda z nich może występować u dziecka. Wada wzroku często dotyczy obu oczu, ale czasami rozwija się tylko w jednym oku. Trudniej jest wtedy ją wykryć, co może skutkować niedowidzeniem, czyli obniżeniem ostrości widzenia jednego oka, której nie jesteśmy w stanie poprawić za pomocą okularów korekcyjnych.
Nadwzroczność, często stwierdzana jest u dzieci jako tzw. fizjologiczna wada wzroku. Oznacza to, że do pewnego stopnia jest ona prawidłowa i będzie się zmniejszać wraz ze wzrostem dziecka i zwiększaniem się długości jego oka. Dlatego mimo stwierdzenia jej u dziecka, nie zawsze się ją koryguje. Jeśli nadwzroczność jest duża, mogą towarzyszyć jej dolegliwości (m.in. unikanie czynności w bliskiej odległości, np. czytania) lub pojawia się zez, czyli uciekanie oka. Wówczas sytuacja wymaga wprowadzenia odpowiedniego postępowania, np. korekcji okularowej czy ćwiczeń wzrokowych.
Szacuje się, że do 2050 r. ponad połowa populacji będzie krótkowzroczna. Ta wada wzroku najczęściej rozwija się u dzieci i to w coraz młodszym wieku. Charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest mrużenie oczu u dziecka oraz przybliżanie się do obiektów, aby je lepiej zobaczyć, np. do ekranu telewizora. Krótkowzroczność zawsze wymaga skorygowania i wprowadzenia zmian w stylu życia: ograniczenia korzystania z ekranów i spędzania większej ilości czasu na zewnątrz w naturalnym oświetleniu. Ta wada wzroku może postępować, tzn. zwiększać się i w efekcie prowadzić do powikłań, takich jak makulopatia krótkowzroczna czy odwarstwienie siatkówki.
Astygmatyzm jest wadą wzroku, która może występować samodzielnie albo razem z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Pogarsza widzenie zarówno na daleką, jak i bliską odległość. Dziecko z tą wadą wzroku może mieć problemy z oceną odległości, np. wpada na przedmioty, lub unika czytania/rysowania. Zazwyczaj astygmatyzm wymaga wprowadzenia korekcji okularowej lub za pomocą soczewek kontaktowych.
Prawidłowe widzenie to nie tylko brak lub odpowiednie skorygowanie wady wzroku, ale także zdrowie oczu. Nawet jeśli dziecko nie ma problemów z widzeniem, warto profilaktycznie odwiedzić okulistę i sprawdzić, czy u dziecka nie występują choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra czy siatkówczak.
Objawy, które mogą świadczyć o problemach z widzeniem u dzieci to:
Nie wszystkie objawy jesteśmy w stanie zaobserwować. Dlatego warto porozmawiać z dzieckiem czy nie odczuwa bólu, suchości lub pieczenia oczu. Dobrze jest upewnić się, czy cały czas widzi tak samo, czy może zdarza mu się nagle widzieć niewyraźnie, gorzej niż przed chwilą. Także bóle głowy mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem. Więcej o wzroku dzieci dowiesz się na https://mamwzrokok.pl/
Dolegliwości, które mogą świadczyć o problemach z widzeniem jest wiele. Jeśli zaobserwowałeś wymienione powyżej objawy u swojego dziecka, koniecznie zabierz je na badanie wzroku. Jeśli żadnych niepokojących objawów nie zaobserwujesz, także warto wybrać się z dzieckiem na wizytę kontrolną, bo dziecko może nie sygnalizować problemów z widzeniem.
Wzrok dziecka się zmienia wraz z jego wzrostem i rozwojem, dlatego warto kontrolować go regularnie. Zwłaszcza jeśli u rodziców stwierdzono wadę wzroku lub choroby oczu, ponieważ część z nich jest dziedziczna. Regularne kontrole są ważne u dzieci, które noszą już okulary oraz u tych, u których do tej pory nie stwierdzono wady refrakcji.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz