Zamknij
REKLAMA

Odszedł genialny konstruktor związany z historią Piły

07:12, 06.08.2019 | Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego
Skomentuj
REKLAMA

Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci Przyjaciela Pilskiego Muzeum Wojskowego - 5 sierpnia rano  odszedł Pan płk inż. Zbigniew Węglarz.

Jeszcze rok temu zaszczycił nas swoją obecnością i uroczyście otworzył wystawę stałą naszego muzeum, dokumentującą 100 lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Przez ostatnie dwa lata swojego życia był bardzo zaangażowany w odbudowę i promocję trenażera czołgowego MPG-69.

Pan pułkownik przez 18 lat pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, gdzie stworzył gokarty do nauki jazdy samochodem ciężarowym oraz wspomniany wcześniej trenażer MPG-69 do nauki jazdy czołgiem. Był niesamowitym człowiekiem, za skonstruowanie trenażera otrzymał w 1971 roku nagrodę, za którą zlecił w FSO złożenie samochodu Warszawa 223 kombi. W tamtych czasach wersja kombi nie była dostępna w kraju, Pan pułkownik kupił w sklepie blachy od kombi i poprosił o złożenie takiego wozu dla siebie. Jeszcze kilka lat temu po ulicach Lublina jeździł Warszawą kombi, holując swój kolejny opatentowany wynalazek - rozkładaną automatycznie przyczepę kempingową.

Był ciekawym, aktywnym człowiekiem, który żył w ciekawych czasach.  

Cześć Jego Pamięci.

(Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA