Zamknij

W baśniowych krainach z Andersenem i braćmi Grimm

09:16, 07.03.2020 Magdalena Wachowska Aktualizacja: 09:21, 07.03.2020
Skomentuj fot. SP Wyrzysk fot. SP Wyrzysk

Do magicznego świata baśni Andersena i braci Grimm przenieśli się uczestnicy XIX Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Cel konkursu to m.in. uczczenie przypadającej 2 kwietnia 215. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena i 160. rocznicy śmierci Wilhelma Grimm, która obchodzona była 16 grudnia 2019 roku.

Hans Christian Andersen czerpał tematy do swoich baśni z opowiadań usłyszanych w dzieciństwie od swojej babci. Któż nie zna  "Brzydkiego kaczątka", "Calineczki", "Dziewczynki z zapałkami", "Księżniczki na ziarnku grochu", "Dzielnego ołowianego żołnierzyka" czy "Małej syrenki"?

Dobro zwycięża zło - takie jest przesłanie utworów braci Grimm. Opracowany przez nich zbiór baśni został wpisany przez UNESCO na listę "Pamięć Świata". Najbardziej popularne to "Śnieżka", "O wilku i siedmiu koźlątkach", "Roszpunka", "Jaś i Małgosia", "Czerwony Kapturek", "Kopciuszek". Baśnie uczą wrażliwości na krzywdę innych, uczą odróżniać dobro od zła, rozwijają wyobraźnię, pomagają zrozumieć siebie i świat.

Adam Asnyk w wierszu "Baśń tęczowa" napisał: "Od kolebki biegła za mną / Czarodziejska baśń tęczowa / I szeptała wciąż do ucha / Melodyjne zaklęć słowa".

Uczniów, nauczycieli, rodziców oraz jury przywitały organizatorki konkursu: dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt oraz Magdalena Wachowska. W tegorocznym konkursie wzięło udział 24 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych gminy Wyrzysk. Jury w składzie: Zdzisław Seroka, Magdalena Smełsz, Barbara Pawlak i Benedykta Holc, oceniało dobór repertuaru i pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, kulturę słowa i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Młodzi recytatorzy występowali na tle przepięknej dekoracji nawiązującej do tematyki konkursu. Wystrój sali to dzieło pań Elżbiety Kwasek i Katarzyny Chyły. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje i gromkie brawa publiczności, która wysłuchała fragmentów najbardziej popularnych baśni.

Po dwugodzinnych zmaganiach przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Werdykt jury odczytał przewodniczący Zdzisław Seroka W kategorii klas I-III bezkonkurencyjna okazała się Weronika Grochowska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie. Drugie miejsce zajęła Amelia Koszuta ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kosztowie, trzecie Lena Rusin ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią. Po wyróżnienia sięgnęły: Magdalena Nalewajska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich Wyrzysku i Zofia Bureta ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie.

W kategorii klas IV-VIII po najwyższy laur sięgnęła Karolina Mróz ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Druga była Klaudia Pydyś ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią, a trzeci Jan Mrotek ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Wyróżnienia powędrowały do dwóch uczennic ze  Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kosztowie: Julii Szczepańskiej i Aleksandry Grochowskiej.

Nagrody laureatom wręczyła dyrektor Danuta Buryta-Arndt. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Gminę Wyrzysk - współorganizatora konkursu. Burmistrz Bogusławę Jagodzińską reprezentowała Kamila Bąk - kierownik biura ds. oświaty, zdrowia, kultury, sportu i promocji gminy. Wszystkim uczniom wręczono dyplomy. Nauczyciele otrzymali podziękowania za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu.

Dziękujemy recytatorom za niezapomniane wrażenia, interesujący dobór tekstów i ciekawe interpretacje baśni, nauczycielom za zaangażowanie i czas poświęcony dzieciom, zaproszonym gościom za pracę w jury. Laureatom gratulujemy zwycięstwa, a uczniom życzymy kolejnych fascynujących przygód z literaturą.

(Magdalena Wachowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%