W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się V sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku. Dyskutowano m.in. o przeszłości i przyszłości, zaś po sesji młodzi radni zwiedzili Izbę Muzealną Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Podjęto ważne uchwały i wspominano wycieczkę do Warszawy.
Na początku obrad przewodnicząca MRM w Wyrzysku Pola Badura powitała wszystkich radnych, opiekunów i zaproszonych gości. Posiedzenie zaszczycili swoją obecnością m.in.: Jacek Wiśniewski - zastępca burmistrza Wyrzyska oraz Piotr Holc - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska.
W obradach uczestniczyło 12 radnych. Po przyjęciu porządku obrad, sprawozdanie z poprzedniej sesji przedstawiła sekretarz rady Jaśmina Kałużna, a następnie sprawozdanie z okresu międzysesyjnego zaprezentowała przewodnicząca Pola Badura.
Później poszczególne komisje w osobach kierujących komisjami - Michała Białakowskiego, Marty Kwade i Filipa Szałka - opowiedziały o swoich dokonaniach w okresie międzysesyjnym.
Poruszono także wątek skate parku w Wyrzysku, przypominając, iż przed wakacjami doszło do spotkania konsultacyjnego młodzieży z władzami gminy, podczas którego wypracowano wstępne założenia związane z powstaniem tego ciekawego miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży.
Punktem kulminacyjnym obrad była prelekcja przewodniczącego TPW Piotra Holca. Wyrzyska organizacja działa od 1984 roku i przejęła spuściznę po przedwojennym Towarzystwie Upiększania Miasta. Prelegent opowiedział o dokonaniach TPW, jak chociażby o licznych publikacjach, działalności miesięcznika "Echo Wyrzyskie", wszechnicach historycznych, organizowanych imprezach i uroczystościach - spływach kajakowych, biesiadach krajeńskich, rajdach rowerowych i innych ciekawych przedsięwzięciach.
Opowieści zaintrygowały radnych, a szczególnie Filipa Szałka i Antoniego Dubera, którzy zadali szefowi TPW kilka interesujących pytań.
Kolejną sprawą poruszaną na sesji było wspomnienie wyjazdu do Warszawy w dniu 19 września br., podczas której młodzi radni na zaproszenie poseł Marty Kubiak zwiedzili gmach polskiego parlamentu przy ulicy Wiejskiej, poznali zakulisowe miejsca oraz obejrzeli stadion PGE Narodowy.
Młodzi radni podziękowali władzom gminnym, radnym Rady Miejskiej w Wyrzysku, opiekunom i dyrektorom placówek oświatowych za wsparcie i pomoc w organizacji wycieczki.
Ważnym punktem obrad było podjęcie jednogłośnie uchwały o przyznaniu kolejnego tytułu "Przyjaciela MRM w Wyrzysku" poseł Marcie Kubiak, która współpracuje już drugą kadencję z młodymi radnymi. To już szóste wyróżnienie wyrzyskich rajców dla osób, które w szczególny sposób angażują się we współpracę z MRM. Dotychczasowe statuetki "Przyjaciela MRM w Wyrzysku" otrzymali: Bogusława Jagodzińska - burmistrz Wyrzyska, Anna Kozimor - nauczyciela języka polskiego, Piotr Brzezinski - pracownik MGOK w Wyrzysku, Adam Bogrycewicz - radny sejmiku wielkopolskiego i Agnieszka Ptaszyńska - wiceprezes Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Białośliwiu.
Na zakończenie sesji Ryszard Sell, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, wraz z wiceburmistrzem Jackiem Wiśniewskim podjęli wątek uczczenia działalności w przyszłym roku 10-lecia MRM w Wyrzysku. Powstał wstępny plan obchodów, a w najbliższym czasie ma być powołany przez burmistrza Bogusławę Jagodzińską komitet honorowy obchodów, który opracuje szczegółowy plan wydarzeń związanych z dekadą działalności MRM.
Po sesji młodzi radni wraz z opiekunami na zaproszenie Piotra Holca udali się do Izby Muzealnej działającej przy TPW, gdzie obejrzeli unikatowe zdjęcia oraz cenne lokalne przedmioty związane z historią grodu nad Łobżonką.
No tak11:24, 24.10.2022
Szkoda tylko że po sesjach rady miejskiej nie ma żadnych informacji na temat stanu gminy
No14:04, 30.10.2022
Bo nie mają czym się chwalić
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Dopóki na tym portalu kierowanym przez naczelnego i wydawcę dzieła faktypilskie.pl, Mariusza Józefa Szalbierza urodzonego 12 października 1962 roku w Wyrzysku (pesel: 62101208811), syna ojca nie w pełni dookreślonego, będą tkwiły uparcie artykuły, felietony, wypracowania, wypociny zajmujące się szarym żuczkiem Rzeczypospolitej, Liga Obrony Cnoty będzie aktywnie zwalczać Mariusza Józefa Szalbierza, wroga Janusza Lemanowicza i jego rodziny w kraju i za granicą od Wellington, Vancouver, Heleny, do Nowego Jorku i Florydy.
Liga Obrony Cnoty
21:29, 2025-07-01
"Patriotyzm" - ostatnie schronienie łajdaków?
Komuna nie ma ojczyzny, jest internacjonalistycznym bytem powołanym przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w "Manifeście Komunistycznym". Dlatego nie ma zdziwienia, że Antoni Styrczula, były już rzecznik komunisty Kwaśniewskiego, też jest mentalnym komunistą. Wszystko, co jest poza komuną, poczucie przynależności do narodu, są nie do zniesienia dla komuny. Stąd inwektywy, pomówienia, zniewagi wobec osób o nastawieniu patriotycznym.
jl
19:14, 2025-07-01
Wakacyjne paragony "grozy"
Najważniejsze jest nażreć się, żeby potem się wykasztanić i wypuścić gazy trawienne dla ubogacenia atmosfery austriackiej w dwutlenek węgla, metan i inne piardy gnuśne.
turystyka
16:41, 2025-07-01
"Patriotyzm" - ostatnie schronienie łajdaków?
Spanie pod brudną płachtą świadczy o niechęci do higieny. Płachtę można czasem uprać. Niektórzy wielcy lubią chodzić w spodniach blue jeans w kolorze brown od brudu. I nic się nie dzieje.
persil
14:12, 2025-07-01