Zamknij

Obcasy są na wczasy!

15:40, 15.11.2022 fp Aktualizacja: 17:33, 15.11.2022
Skomentuj

"Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy" - takie hasło przyświecało tegorocznej edycji konkursu na inscenizacje poświęcone bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, który po raz ósmy zorganizowano w Szkole Podstawowej im. kmdra Bolesława Romanowskiego w Miasteczku Krajeńskim.

Konkurs - co widać z roku na rok - obfituje w coraz więcej pomysłów, jeśli chodzi o scenariusze i scenografię. To nie tylko zasługa dzieci i przygotowujących ich nauczycieli, ale także sporego zaangażowania mam, które nie tylko pomagają przygotować dekoracje, ale również występują na scenie u boku swoich pociech.

W tym roku grupa "Skrzaty", prezentująca się w kategorii uczniów klas 1-3, oparła swój występ na kanwie telewizyjnego programu "Rolnik szuka żony". Jedna z mam wcieliła się więc w postać prowadzącej program dziennikarki i odwiedziła Józka, który szuka swojej drugiej życiowej połówki. Chłopak do wyboru miał dwie kandydatki: Jessikę i Anię. Ostatecznie wybrał Anię, lecz nie tylko dlatego, że pochodzi z gospodarskiej rodziny, kocha zwierzęta i nie wyobraża sobie życia poza wsią. Zadecydowało wykonanie zadań, jakie powierzył dziewczynom. Nieroztropna Jessika spłoszyła konia, robiąc sobie z nim selfie, a w sadzie spadła z drabiny, na którą weszła w butach na wysokich obcasach. A przecież "Obcasy są na wczasy, a nie do ciężkiej pracy!".

Kwestia upadku z drabiny z powodu butów-szpilek znalazła się też w programie zespołu "Jabłuszko", z tej samej kategorii wiekowej. Wspomniano tu również inne przypadki z udziałem dzieci, np. ktoś spadł z burty przyczepy, gdzie w ogóle nie powinno go być, ktoś inny nabił sobie guza następując na leżącą na ziemi haczkę.

Uczniowie z klasy VIb (to już starsza kategoria wiekowa), występujący jako "Chłopy", zaczęli przedstawienie w oprawie piosenki "Piejo kury piejo". Tyle że ani Antkowi, ani Szczepanowi nie było rankiem pilno do pracy. W końcu ojcu udało się zagonić ich do zbiórki siana na łące. Po zwózce rozładowywali je w stodole. Odbierający siano Antek nazbyt rozbujał się na drabinie w rytm muzyki disco-polo i spadł na klepisko.

Bohaterkami przedstawienia w wykonaniu zespołu "Kasztany z Kasztanowa" (klasa 8b) były Kasia i Marysia, które przyjechały do cioci, by zobaczyć nowo zakupioną klacz Herę. Tu upadkiem zakończyła się próba sięgnięcia przez jedną z dziewczynek po skrzynkę z marchewką dla konia.

W "Wiejskich klimatach" (klasa 7a) zagrali przebywający na wsi na wakacjach Jasio i Tadek. Dwóch urwisów co rusz tryskało jakimś szalonym pomysłem. Tadek wszedł na drzewo po czereśnie - spadł. Mimo stłuczenia ręki nie usiedział jednak spokojnie. W koszyku leżał kluczyk do nowego traktora, więc chłopcy postanowili się nim przejechać po polu. W pewnym momencie najechali kołem na kamień i wypadli z ciągnika.

"Drabina niby prosta sprawa - ale nie dla dzieci to zabawa" - to hasło można było też przypisać do scenki przygotowanej przez ósmoklasistów z klasy "a".

Prezentacje oceniało jury w składzie: Stanisław Daszewski i Zbigniew Skorupa z Placówki Terenowej KRUS w Pile oraz Marzanna Boć-Ochyra - dyrektor i Iwona Suchy - wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Miasteczku Krajeńskim.

W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce przyznano zespołowi "Jabłuszko", drugie automatycznie przypadło "Skrzatom". Wśród starszych uczniów najwyżej oceniono "Wiejskie klimaty", ex aequo na drugim miejscu uplasowały się zespoły "Chłopy" i "W sadzie wujka Gilberta", a na trzecim "Kasztany z Kasztanowa".

- To, co dzisiaj przedstawiliście, to bardzo duża sztuka! Jesteście niesamowitymi aktorami - podsumował występy Zbigniew Skorupa z pilskiej placówki KRUS. - A co najważniejsze: te często zabawne scenariusze były zarazem bardzo poważną lekcją edukacyjną, co można a czego nie powinno się robić w gospodarstwie rolnym. Jestem przekonany, że bawiąc się na wsi będzie już o tych zasadach zawsze pamiętać.

Nagrody w konkursie "Bezpiecznie na wsi mamy" (m.in. plecaki, kolorowanki i puzzle edukacyjne, kubki, koszulki, kalendarze, materiały prewencyjne) ufundowała Placówka Terenowa KRUS w Pile.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%