Zamknij
REKLAMA

Zabawki dla papug: jakie dla których gatunków?

09:17, 31.12.2021 | materiały partnera

Papugi potrafią bawić się praktycznie wszystkim, przy czym to, co my nazywamy zabawą, dla nich jest odwzorowaniem pewnych zachowań ze środowiska naturalnego. Mówiąc wprost – poza przyjemnością, daje to szansę rozwoju, a ponieważ różne gatunki mają odmienne preferencje, to i inne zabawki się dla nich kupuje.

Łamigłówki logiczne

Jest kilka gatunków papug – najpopularniejszym gatunkiem w naszych domach z tej grupy jest nimfa – które uwielbiają zagadki. Szufladki z jedzeniem, pudełeczka do napełniania, czy nawet miniaturowa wieża Hanoi to coś, czym potrafią zajmować się niemal godzinami – sporo takich znajdziesz na https://parrotplanet.pl/pl/c/Zabawki/13. To generalnie te same papugi, dla których najlepszą rozrywką jest towarzystwo opiekuna, więc w tym przypadku warto pamiętać, że choć zabawki są ważne, to obecność przy zwierzęciu jest jeszcze skuteczniejszym bodźcem do rozwoju.

Lusterka

Każda papuga (i większość innych ptaków) lubi lusterka lub inne przedmioty, w których można się przejrzeć. Niektóre się w nich przeglądają, inne skupią i liżą. Jest to prosty gadżet, który powinien znaleźć się w każdej klatce i wolierze, ale jest absolutnie niezbędny u papużek falistych i nimf. Są to gatunki, które posługują się wzrokiem, widzą nieźle i sama interakcja wzrokowa z odbiciem sprawia im dużą przyjemność oraz stymuluje naturalne umiejętności. Z lusterek rezygnuje się jedynie w klatkach konur, amazonek i ar, które do tego stopnia zżywają się ze swoim odbiciem, że mogą reagować agresją w stosunku do właściciela.

Zabawki z jedzeniem

Dość specyficzną kategorią zabawek są różnego rodzaju pudełeczka na smakołyki. Te przede wszystkim spodobają się dużym papugom owocożernym, choćby wspomnianej przed chwilą arze. Zdolności manualne (choć można by raczej mówić o dzibualnych, bo wszak chodzi o użycie dzioba, a nie kończyn) są u nich wybitnie rozwinięte i muszą być stale stymulowane. Co zaś tyczy się wyboru konkretnej zabawki, to należy po prostu przyjrzeć się kształtowi dzioba, żeby odgadnąć, jakie zadania będą dla papugi wykonalne, a jakie znajdą się poza zasięgiem.

Kręgle, piłki i ciężarki

Wiele małych papug, w tym papużki nierozłączki, faliste, a także większe od nich nimfy, bardzo lubi… grać w kręgle. To zresztą ciekawa rozrywka także dla niektórych dużych papug, choć tu już raczej rządzi osobowość, a nie gatunek. W sklepach można kupić nawet miniaturowe zestawy do kręgli, a jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz w internecie filmy, na których papużki faliste wprawiają w zakłopotanie nawet doświadczonego bywalca torów do kręgli. Podobną rolę spełniają piłki i ciężarki, które można przesunąć lub podrzucić.

Cokolwiek, w co można się schować

Nierozłączki i papużki faliste jako ptaki raczej niewielkie, mają rozbudowane potrzeby dotyczące bezpieczeństwa, a to często oznacza, że dla nich najlepszą zabawką jest coś, w co mogą się schować. Domki, łupiny kokosa czy w różne zabawki przeznaczone do zniszczenia małymi dzióbkami sprawiają im sporo radości. Niewielkie papugi również chętnie korzystają z huśtawek i drążków.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%