Zamknij
REKLAMA

Frankowicze biją rekordy w sądach w 2022 r. Kolejna fala pozwów

13.31, 27.07.2022 materiał partnera

Obserwujemy aktualnie ogromny rozwój orzecznictwa w sprawach frankowych, wyroki w sprawach z powództwa frankowiczów biją rekordy względem roku 2021, kiedy to mówiło się, że nadszedł frankowy przełom. Specjaliści potrafią już dziś przewidzieć, jakie wydarzenia na światowym parkiecie wpłyną na sytuację polskich frankowiczów, bowiem zarówno pandemia, jak i wybuch wojny w Ukrainie w sposób bezpośredni przełożyły się na wysoki kurs franka, od którego zależą comiesięczne raty frankowiczów.

Wyroki frankowe 2022 – jak to wygląda?

  • Pierwszy kwartał 2022 roku, to około 1700 pozytywnych wyroków na rzecz frankowiczów;
  • Pierwsze półrocze roku 2022 roku przyniosło ponad 4041 wyroków, z czego 97 proc. to wyroki korzystne dla frankowiczów;
  • Mamy do czynienia z kolejnym przyśpieszeniem postępowań sądowych, po wyroku I instancji, wyrok można uzyskać nawet od 4 do 6 miesięcy
  • Za raportem Ministerstwa Sprawiedliwości – w roku 2021 do sądów wpłynęło ponad 62 800 nowych pozwów frankowych, a rok 2022 zapowiada kolejną silną falę, bowiem tylko do marca 2022 roku sądy odnotowały wpływ 16 tys. nowych wniosków;
  • Odsetki ustawowe należne frankowiczom po wygranej sprawie są aktualnie na rekordowym poziomie i wynoszą 12 proc.

Frankowicze wygrywają w sądach

Sprawy frankowe rozwinęły się w sposób znaczący, ponieważ jeszcze dwa lata temu nie można było z takim przekonaniem stwierdzić, iż szanse na przegraną w sprawie frankowej są właściwie równe zeru. Obawy frankowiczów przed pozwaniem instytucji finansowej, którą jest bank powstrzymała część tych, którzy czekali na większą ilość orzeczeń i transparentny sposób rozstrzygania postępowań sądowych. Nikt inny, jak tylko kancelarie frankowe i odważni frankowicze przyczynili się do wydeptania tej drogi, którą aktualnie przemierzają frankowicze wraz ze swoimi pełnomocnikami.

Motywacja do unieważnienia swojej umowy frankowej i świadomość wygranej z bankiem po latach poczucia bycia oszukanym, zdaje się być bardzo wysoka i nie przeszkadza w tym nawet wydłużająca się kolejka do sądów. Cel uświęca środki i frankowicze, którzy wierzą w umiejętności i doświadczenie frankowych pełnomocników zawierzają swoje sprawy czekając cierpliwie na wyrok. Warto zauważyć również, iż mimo tego, że problem frankowy dokarmiany jest przez lata, nie znaleziono dotychczas odpowiedniego rozwiązania tej sytuacji. Jedyną drogą do wolności nadal pozostaje pozew.

Sprawy frankowe – kolejna fala pozwów przed nami?

Każda sytuacja, która wpływa na wysokość raty frankowej przekłada się złość, frustrację oraz bezsilność frankowiczów, którzy czują się oszukani przez swoje banki. Szczególnie teraz, gdy przez sytuację na rynku walutowym oraz światowym frank szwajcarski niebezpiecznie umacnia się wobec innych walut, a polska złotówka słabnie na naszych oczach. Jeśli zapowiedziany cykl podwyżek doprowadzi do ponownego wzrostu franka, będziemy mieć do czynienia z kolejną falą pozwów.

Założenie sprawy przeciwko bankowi z pomocą, jaką niesie kancelaria frankowa Poznań jest banalnie proste, bowiem na ten moment wystarczy jedynie zgłosić się do profesjonalnego pełnomocnika, przeanalizować swoją sytuację i umowę z bankiem, a następnie powierzyć losy sprawy frankowej prawnikowi.

Gdzie złożyć pozew?

Większość spraw frankowych nadal kierowana jest do frankowej stolicy, czyli do warszawskich sądów, ale te powoli nie są w stanie rozstrzygnąć takiej ilości pozwów, choć rozwiązania te są praktycznie w każdym przypadku na korzyść frankowiczów. Problemem nie jest brak wiedzy w zakresie orzekania, ponieważ wiadomo, że umowy są nieważne, ilość referatów jest tak duża, że brakuje sędziów.

Frankowicze mają możliwość złożenia pozwu do każdego sądu, w którym ich bank ma siedzibę, zatem warto skorzystać z tej możliwości, bowiem to gwarantuje mniejszą ilość spraw, w związku z czym sędziowie ci mogą w szybszym tempie dokonać rozstrzygnięcia.

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF i dowiedz się, gdzie złożyć pozew frankowy, aby jak najszybciej uzyskać pozytywny wyrok w swojej sprawie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%