Zamknij
REKLAMA

Pracownicy młodociani — gdzie mogą znaleźć pracę?

14:32, 20.05.2020 | materiały partnera

Zdobywanie pierwszego doświadczenia zawodowego dopiero po studiach w wieku 25 lat, to już niestosowana praktyka. Dziś młodzi ludzie pracują nie tylko na studiach, ale nawet nim osiągną wiek dorosły.

Wsparcie dla pracowników młodocianych 

Młodociani pracownicy to tacy, którzy ukończyli 15sty rok życia, a nie skończyli 18 lat. Należy jednak pamiętać, że młodzież nie może pracować w porach nocnych, czyli od 22:00 - 6:00. Młodociani pracownicy mają prawo do przerw od pracy i skorzystania z programu, który oferują Urzędy Pracy.
Urząd Pracy w danej miejscowości może zaoferować osobom w wieku 15-17 lat program wsparcia „Gwarancje dla Młodzieży". Wspiera on młodocianych pracowników, którzy z różnych powodów zaniedbują obowiązek szkolny i daje możliwość przyuczania do zawodu.
Gdzie najczęściej pracują nieletni? 

W gastronomii praca jest na tyle łatwa i wdzięczna, że nastolatki zazwyczaj zatrudniają się właśnie tu. Są kelnerami, pomocami kuchennymi, niekiedy również sprzątają lub przygotowują sezonowe potrawy w budkach gastronomicznych. W sezonie letnim popularne jest również wyjeżdżanie młodych ludzi na zbiory rolne. Zbierają oni warzywa, owoce lub grzyby. Niekiedy pracują na plantacjach, a czasem bezpośrednio w lesie. Dobrą metodą na zarobek dla młodych jest również tak zwana "sąsiedzka pomoc". Czyli młodzi pomagają w roznoszeniu gazet, odśnieżaniu, plewieniu ogrodów i innych przydomowych pracach u sąsiadów w zamian za wynagrodzenie. Bardzo dużo młodych ludzi zakłada swoje własne kanały na You Tube i strony internetowe. Tego rodzaju pasywne źródło dochodu coraz częściej udaje się zamieniać w prosperujący biznes. Młodzi zarabiają na grach, Steamach i poradnikach w sieci.
Młodociany pracownik powinien odznaczać się determinacją i pracowitością. Musi również umieć pogodzić naukę z pracą. Na szczęście jest to możliwe przy odpowiednio dużym zaangażowaniu.
 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA