Zamknij

Relaks rodem z Finlandii we własnym ogrodzie - jakie za

10:48, 14.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:49, 14.10.2020

W krajach Skandynawskich jest ona uznawana za niemalże tak  niezbędny element wyposażenia domu jak wanna. Jest miejscem, w którym relaks i odprężenie myśli przychodzi samoczynnie, a wszelkie bolesności mięśni odchodzą w zapomnienie. O czym mowa?

Oczywiście o saunie, która w Finlandii cieszy się nieustającą popularnością od ponad 2 tysięcy lat, a w ostatnich latach może się pochwalić dużym zainteresowaniem również w Polsce, jednak jedynie wśród nielicznych. Wpływ na taką sytuację ma fakt, że zarówno zakup jak i posiadanie sauny nieodzownie kojarzy się nam z horrendalnie wysokimi kosztami oraz koniecznością posiadania w domu wolnego miejsca, które mogłoby zostać przeznaczone pod montaż ”urządzenia” zaprojektowanego z myślą o relaksie.

O ile kwestie finansowe faktycznie mogą stanowić przeszkodę, o tyle brak wystarczającej ilości miejsca w domu nie powinno mieć znaczenia, a to dlatego że obecnie w wielu sklepach dostępne są tzw. sauny zewnętrzne, które znakomicie odnajdą się jako element aranżacji ogrodu! Jakie są zalety tego rozwiązania i czym należy się kierować przy wyborze nowoczesnej sauny zewnętrznej?

Odprężający spokój i korzystny wpływ na zdrowie, czyli zalety sauny ogrodowej

Nie da się ukryć, że coraz większa popularność jaką mogą poszczycić się sauny zewnętrzne wiąże się z ich pozytywnym oddziaływaniem nie tylko na zdrowie użytkowników, ale również ich samopoczucie. Jednakże w tym przypadku warto wziąć sobie również do serca zasadę „Co za dużo, to niezdrowo”, gdyż przekroczenie zalecanej częstotliwości korzystania z sauny (maksymalnie 2 razy w ciągu tygodnia) może negatywnie wpłynąć na stan organizmu. Korzystając z sauny warto także zwrócić szczególną uwagę na własne samopoczucie – jeżeli w którymś momencie poczujesz się osłabiony opuść saunę i zaczerp nieco świeżego powietrza.

Jeżeli jednak chodzi o zalety płynące z prawidłowego użytkowania sauny, możemy tutaj mówić o następujących:

  • wzmocnienie odporności organizmu;
  • regeneracja zmęczonych i nadwyrężonych mięśni;
  • poprawa jakości snu;
  • zwiększenie siły i odzyskanie witalności;
  • wyciszenie, zrelaksowanie oraz rozluźnienie ciała;
  • oczyszczenie i poprawa kondycji skóry;
  • pomoc w walce z utratą zbędnych kilogramów;
  • ukojenie w przypadku bólu stawów oraz kręgosłupa;
  • odprężenie przepracowanego umysłu;
  • zmniejszenie dolegliwości związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów;

Ponadto często jest ona wykorzystywana jako element terapii wspierającej w niektórych schorzeniach, jednak przed włączeniem jej do metod leczenia należy oczywiście skonsultować się ze specjalistą.

A skoro o schorzeniach mowa… niestety, co warto bardzo stanowczo podkreślić nie wszyscy mogą bez obaw korzystać z sauny – tego typu atrakcji powinny raczej unikać osoby zmagające się z chorobami związanymi z układem krążenia, żylakami, chorobami ogólnoustrojowymi oraz schorzeniami skóry, które znacznie osłabiają jej strukturę.

Po wyjściu z sauny nie zapomnij o schłodzeniu się na leżaku np. na designerskiej propozycji wykonanej z galwanizowanej stali

Chwila oddechu od wysokiej temperatury panującej w saunie? Rozgość się na jednym z leżaków prosto z Ogrodowego Salonu

Sauna ogrodowa – 4 najczęściej zadawane pytania przed zakupem 

Wszystkim strapionym osobom, które od dłuższego czasu zastanawiają się nad zakupem sauny zewnętrznej śpieszymy z odpowiedzią, że taka inwestycja jak najbardziej ma sens! Wyjaśniliśmy już nieco kwestię niewątpliwych zalet płynących z użytkowania sauny, przejdźmy więc teraz do pytań, które zazwyczaj pojawiają się podczas rozważań często skutecznie opóźniających (bądź całkowicie odwlekających) decyzję o zakupie tego typu akcesorium.

1. Czy sauna będzie zdawała egzamin zimą? Co z różnicą temperatur?

Jeżeli jedyną rzeczą która wstrzymuje Cię przed zainwestowaniem w saunę ogrodową jest obawa o różnicę temperatur, to na Twoim miejscu już szukalibyśmy wymarzonego modelu, który spełni Twoje indywidualne wymagania.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów od zdrowia, po przebywaniu przez dłuższy czas w rozgrzanym wnętrzu sauny wskazaną czynnością jest schłodzenie ciała za pomocą zimnej kąpieli w beczce z wodą, prysznica czy też krótkiego spaceru przez zaspy śniegu. Problematyczną kwestią nie jest także w tym przypadku brak możliwości przechowywania w zasięgu ręki ubrań – zdecydowana większość saun zewnętrznych wyposażona jest w mały przedsionek z wieszakami, na których to właśnie mogą być przechowywane ręczniki, szlafroki czy inne ubrania osłaniające ciało podczas przeprawy z domu do sauny i z powrotem.

2. Jak wybrać odpowiednią saunę ogrodową?

Decydując się na zakup sauny ogrodowej warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje indywidualne preferencje i oczekiwania, ale również fakt ile będzie korzystało z niej osób, jak i oczywiście ilość dostępnego miejsca.

Wśród najczęściej spotykanych możliwości dostępnych m.in. w sklepach z wyposażeniem ogrodowym (jak np. Ogrodolandia) możemy wyróżnić dwa, następujące rodzaje saun:

Sauny ogrodowe w postaci domków – przeważnie mają one postać drewnianych altanek ze spadzistym bądź płaskim dachem, a w ich wnętrzu oprócz kabiny z sauną kryje się również przebieralnia, w której można zostawić ubrania przed skorzystaniem z dobrodziejstwa całego przedsięwzięcia. Sauny ogrodowe – domki występują w dwóch rozmiarach: nieco mniejszym, gdzie kabina ma wymiary 2x2 m i mieści 4-5 osób oraz większym o wymiarach 4x2 m, w której bez problemu zmieści się nawet 10 osób. 

Sauny ogrodowe beczki – tego typu rozwiązanie najczęściej wybierane jest do różnego rodzaju hoteli, pensjonatów bądź innych miejsc, do których turyści udają się w poszukiwaniu relaksu. Jednak oczywiście wcale nie oznacza, to że beczka nie sprawdzi się w ogrodzie. Ustawione w pionie bądź poziomie beczki doskonale odnajdą się w rustykalnej oraz wiejskiej aranżacji przydomowej zieleni.

3. O co należy zadbać przed montażem sauny zewnętrznej?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście w tym przypadku odpowiednio przygotowane podłoże, które powinno być stabilne oraz płaskie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na betonową wylewkę bądź też równie dobrą kostkę brukową, która zapewni całej konstrukcji właściwe warunki i tym samym zagwarantuje bezpieczne użytkowanie kabiny z sauną wszystkim zainteresowanym.

Istotną rzeczą jest również właściwie zaprojektowane oraz poprowadzone przyłącze elektryczne, które jest niezbędne nie tylko do podpięcia pieca, ale również oświetlenia zamontowanego wewnątrz kabiny. Oczywiście jeżeli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia oraz zdolności pozostaw tą kwestię raczej specjalistom, którzy faktycznie znają się na rzeczy.

4. Jaki piec wybrać – elektryczny czy opalany drewnem?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest piec elektryczny nie tylko ze względu na łatwość jego obsługi, ale również z uwagi na jego eco-friendly oblicze. Zasadniczą różnicą pomiędzy piecem opalanym drewnem, a piecem elektrycznym jest oczywiście sposób w jaki się obsługuje – w przypadku tradycyjnego rozwiązania koniecznością jest uprzednie zgromadzenie niezbędnego do działania pieca opału, podczas gdy piec elektryczny umożliwia sterowanie nie tylko temperaturą, ale również poziomem wilgotności powietrza.

W przypadku pieca elektrycznego nie trzeba również martwić się o zanieczyszczenie środowiska, gdyż do jego działania nie jest niezbędne paliwo, które następnie w wyniku spalania przedostaje się do atmosfery i przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, którym oddychamy. 

Drewniana sauna wykonana np. ze świerku północnego poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi

Relaks w takim wnętrzu z widokiem na otaczającą naturę to czysta przyjemność 

Ciekawe sauny ogrodowe idealne do nowoczesnej oraz klasycznej aranżacji znaleźliśmy dla Ciebie w sklepie Ogrodolandia 

Postaw na relaks niezależnie od pory roku - sauny ogrodowe i leżaki dostępne w sklepach Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon

Chciałbyś zainwestować w saunę zewnętrzną, ale jak dotąd nie udało Ci się jeszcze znaleźć odpowiedniego modelu? W takim razie koniecznie zajrzyj do sklepu online Ogrodolandia, w którym znajdziesz sauny ogrodowe wykonane z wysokiej jakości drewna odpornego na zróżnicowane warunki atmosferyczne, a ponadto zapewniającego doskonałą izolację, dzięki czemu kabiny nie tracą kojącego ciepła. Dostępne modele znakomicie wpisują się w obowiązujące trendy, a ich wnętrza wyposażone są w piece ze sterowaniem zewnętrznym lub wewnętrznym. 

Kupując saunę ogrodową dobrze jest również zadbać o zestaw leżaków ogrodowych, które okazują się niezastąpione wówczas, gdy pragniemy nieco odpocząć od iście tropikalnych warunków jakie zapewnia wnętrze kabiny. Różnorodne propozycje idealnych do relaksu, wytrzymałych i solidnie wykonanych leżaków oferuje sklep Ogrodowy Salon. Aluminiowe, technorattanowe, a może drewniane? Tutaj każdy znajdzie idealną dla siebie propozycję. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%