Zamknij

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do klejenia?

14:41, 22.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:41, 22.04.2022

Częstym sposobem na połączenie dwóch różnych powierzchni jest ich sklejenie. Dobry klej zapewnia trwałe, bardzo mocne połączenie, którego praktycznie już nie da się rozdzielić bez uszkadzania sklejonych miejsc. Klej jednak nie zadziała, jeśli nie będzie odpowiednio dobrany do danego materiału albo zostanie zaaplikowany niezgodnie z instrukcją.

Klej uniwersalny czy specjalistyczny?

Większość dostępnych obecnie klejów jest uniwersalna, co oznacza, że nadają się one nie tylko do papieru, ale też do wybranych tworzyw sztucznych, drewna, skóry, a nawet metalu czy szkła. Na tubce kleju powinno być dokładnie wyszczególnione, jakie materiały dany produkt jest w stanie połączyć, istotne jest również to, czy można sklejać te materiały w dowolnych konfiguracjach, na przykład plastik z metalem albo tekturę z ceramiką.

Kleje uniwersalne zazwyczaj w zupełności wystarczają do prostych prac biurowych, drobnych napraw w domu czy usuwania niewielkich usterek. Jeśli jednak klej ma być wykorzystywany do celów profesjonalnych albo potrzebna jest bardzo duża siła sklejania, lepszym rozwiązaniem może się okazać klej specjalistyczny. Warto przy tym mieć na uwadze, że takie kleje często są dwuskładnikowe, więc przed użyciem trzeba je odpowiednio przygotować, a po sklejeniu obie powierzchnie muszą zostać obciążone i pozostawione w takim stanie na kilka godzin.

Niektóre silne kleje mogą być niebezpieczne dla skóry ze względu na obecność drażniących substancji lub zawierają toksyny, których nie powinno się wdychać. To także powinno się znaleźć w instrukcji produktu, ze wskazaniem, jakich akcesoriów ochronnych należy używać podczas klejenia.

A może lepsza będzie taśma?

Taśma klejąca bywa niekiedy idealnym zamiennikiem dla ciekłego kleju. Nowoczesne taśmy, które dostać można na https://zalepieni.pl/akcesoria-do-klejenia-i-mocowania/, są wykończone mocnym klejem, który dobrze znosi wilgoć oraz skrajne temperatury. Taśmy są wąskie albo szerokie, bezbarwne lub kolorowe, tak że łatwo je dopasować do łączonych powierzchni, do tego dochodzą jeszcze praktyczne taśmy dwustronne.

Z pomocą dwustronnej taśmy łączy się dwie gładkie powierzchnie. Taśmy tego typu stosuje się do klejenia papieru, tworzyw sztucznych, drewna, metali, szkła, a ponieważ taśma znajduje się pod spodem, to miejsce montażu pozostaje niewidoczne z zewnątrz – dlatego właśnie powszechnie wykorzystuje się je przy naprawianiu uszkodzonych powierzchni albo do montowania na przykład lusterek, ozdobnych listew czy profili.

Jak przyczepić coś do ściany?

Przyklejenie obrazu albo zdjęcia do ściany niemal zawsze kończy się tym, że przy demontażu dochodzi do uszkodzenia powierzchni. Pinezki nie są lepszą alternatywą, bo zostawiają dziury. Sprawdzi się za to nowoczesna masa mocująca, która działa podobnie jak taśma dwustronna. Masa trzyma nawet mocniej niż taśma, nie zostawia żadnych śladów, a po zdjęciu nadaje się do ponownego użytku.

Masa mocująca jest zazwyczaj w większym bloczku, który da się podzielić na mniejsze kawałki. Niektóre masy są na tyle mocne, że utrzymają nie tylko duży plakat, ale i drobne przedmioty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%