Zamknij

Poznań: Rynek pierwotny czy wtórny? Gdzie kupisz bardziej komfortowe mieszkanie?

14:35, 27.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:35, 27.07.2022

 

Wszystko ma swoje zalety i wady, niezależnie od tematu czy rzeczy, o których jest mowa. Tak samo jest z mieszkaniem – jedni są zwolennikami rynku pierwotnego, bo mogą od początku decydować, jak urządzić swoje mieszkanie. Inni zaś wolą rynek wtórny – pozornie tańszy, ale czy zawsze? Niekoniecznie, bo gdy wziąć pod uwagę ceny remontu, poprawek czy czynszu to można się mocno zdziwić, gdy zobaczymy końcowy koszt.

Nowoczesne mieszkanie zazwyczaj kojarzy się z pięknymi, nowymi osiedlami, które budowane są w największych miastach Polski. Na przykład Poznań, piąty pod względem liczby ludności ośrodek w kraju, w którym mieszkaniowy rynek pierwotny bardzo szybko pnie się w górę. Powstają tu coraz to nowsze osiedla, w których wybór lokali jest przeogromny. Z drugiej zaś strony jest rynek wtórny. Czym zatem kierować się przy wyborze nowego mieszkania? Jakie wady i zalety należy wziąć pod uwagę?

Rynek pierwotny – decyduj o wszystkim w mieszkaniu

Nowe mieszkania charakteryzują się tym, że to głównie właściciel decyduje, od początku do końca, jak je urządzi, jaki będzie kolor ścian, a czasem nawet, gdzie będzie znajdowało się konkretne gniazdko z prądem. Nie trzeba się martwić się, czy poprzedni lokatorzy wyrządzili jakieś szkody w lokalu, bo to Ty jesteś pierwszym właścicielem. Co ważne, koszty eksploatacyjne – jak czynsz – są dużo mniejsze niż w przypadku starych osiedli. Dlaczego? Ponieważ im starszy budynek, tym większe ryzyko wystąpienia usterek, dlatego spora część comiesięcznej opłaty to fundusz remontowy. Tańsze jest także ogrzewanie, gdyż nowe budownictwo jest zazwyczaj docieplone nowoczesnymi materiałami.

Kolejną zaletą jest dostępność miejsc postojowych zarówno naziemnych, jak i w halach garażowych. Dzięki takiemu udogodnieniu, mieszkaniec osiedla nie musi martwić się o swój samochód. Dodatkowo mieszkania z rynku pierwotnego są bezpieczniejsze. Zazwyczaj nowe osiedla posiadają monitoring klatek schodowych, dzięki czemu łatwiej uniknąć włamania. Nowoczesne mieszkania wyposażone są także w rozwiązania smart czy filtry, zapewniające czyste powietrze.

Rynek pierwotny to przede wszystkim duży komfort – nowoczesne mieszkania w takich budynkach są zdecydowanie bardziej przemyślane, a układy funkcjonalne. Taki lokal jest po prostu łatwiej zaaranżować pod indywidualne potrzeby.

Rynek wtórny – szeroki wybór lokalizacji

Największą zaletą rynku wtórnego jest szerszy wybór mieszkań pod kątem lokalizacji. W tym przypadku łatwiej znaleźć lokal, który znajduje się w centrum miasta lub w jego bliskiej okolicy. Zazwyczaj zabudowa w tych rejonach nie pozwala deweloperom na budowanie nowych osiedli, bo zwyczajnie nie ma wolnego miejsca oraz dostępnych gruntów. Dodatkowo kupując mieszkanie w starym budownictwie, mamy pewność, że infrastruktura usługowa, handlowa oraz miejska będzie już bardzo dobrze rozwinięta. Można się za to spodziewać zdecydowanie mniej terenów zielonych.

Minusem rynku wtórnego jest z pewnością mniejsza możliwość sposobów urządzenia wnętrz. Stare budownictwo jest zazwyczaj mało ustawne, pomieszczenia są niewielkie, a ściany rzadko kiedy są równe. Często nie można ich wyburzyć, by powiększyć pokój, bo potrzebna jest specjalna zgoda spółdzielni.

Przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę lokalu, ale także ekipy remontowej, wyższego czynszu i opłat eksploatacyjnych oraz potencjalnych usterek, które mogą w przyszłości drogo kosztować.

Deweloper Poznań – nowoczesne mieszkania z pierwszej ręki

Jeśli faktycznie zależy nam na bardzo nowoczesnym mieszkaniu, jesteśmy niemal zmuszeni wybrać to z rynku pierwotnego. Deweloperzy oferują coraz to nowsze rozwiązania, które pomagają w inteligentny sposób zarządzać domem, nawet jeśli jesteśmy poza nim.

Wróćmy zatem do Poznania i tamtejszego rynku. Wybór inwestycji jest tam ogromny, skrojony pod potrzeby niemal każdego wytrawnego poszukiwacza, niezależnie od tego czy lokal będzie typowo inwestycyjny czy mieszkalny. Deweloper tworząc nowe osiedle w Poznaniu lub jakimkolwiek innym mieście, kieruje się przede wszystkim wygodą przyszłych mieszkańców. Na terenie takich inwestycji powstają place zabaw, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy stojaki rowerowe, których zadaniem jest maksymalne ułatwienie jakości życia lokatorów. Kierując się wyborem dewelopera w Poznaniu warto zwracać uwagę na wszelkie udogodnienia. Zazwyczaj nowoczesne osiedla tworzą całkiem nowe centra w mieście.

Wielkopolska sielanka

Nie bój się tego stwierdzenia. Poznań oraz okoliczne miasta dają wiele możliwości znalezienia idealnej pracy, rozwoju, edukacji czy rozrywki. To właśnie w stolicy Wielkopolski funkcjonują największe i najstarsze w Polsce targi. Poznań to także ośrodek akademicki, handlowy, przemysłowy, logistyczny i turystyczny. Przebiegają tu najważniejsze nitki autostradowe oraz kolejowe.

To właśnie dlatego deweloperzy tak chętnie budują w Poznaniu. Przykładem inwestora, który postawił na stolicę Wielkopolski jest ogólnopolski deweloper Grupa Murapol. Deweloper buduje tutaj aż 3 inwestycje: Murapol Zielony Żurawiniec (ul. Sielawy), Murapol Nowe Miasto (ul. Wagrowska) oraz Murapol Malta (ul. W. Dymka). Każde z osiedli oferuje w standardzie pakiet najnowszych rozwiązań, których zadaniem jest ułatwienie codziennego życia przyszłych mieszkańców. Dodatkowo na terenie dwóch inwestycji powstaną stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

- Wiemy, że klienci decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, kierują się także dostępnymi udogodnieniami, które oferowane są w ramach danej inwestycji. Jako jeden z najbardziej doświadczonych deweloperów w Polsce, stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oraz budowlane. Osiedla, które obecnie realizujemy w Poznaniu, dostosowaliśmy do potrzeb tamtejszego rynku. Każde mieszkanie wyposażyliśmy standardowo w pakiet antysmogowy – czyli specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z pyłów, alergenów i smogu. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli skorzystać z aplikacji smart home Murapol AppartMe, dzięki instalacji Home Management System znajdującej się w budynkach. – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol – Obecnie w Poznaniu realizujemy 3 inwestycje, w których łącznie postawiliśmy do dyspozycji klientów  ponad 1 600 lokali. W ofercie mamy lokale w budowie, a także ostatnie mieszkanie gotowe do odbioru – czyli po zakupie klient od razu otrzymuje klucz i może się urządzać – dodaje.

Każda z inwestycji Grupy Murapol położona jest w bliskim sąsiedztwie centrum. Nowoczesne mieszkania o zróżnicowanych układach i metrażach spełnią oczekiwania każdego wytrawnego poszukiwacza lokalu zarówno na własne potrzeby, jak i inwestycyjne. Dodatkowym atutem każdego z osiedli jest zielona przestrzeń, która daje możliwości odpoczynku po ciężkim dniu oraz uprawiania aktywności fizycznej. Warto zatem wybrać zaufanego i doświadczonego dewelopera w Poznaniu i mieć pewność, że mieszkanie z rynku pierwotnego będzie najwyższej jakości.

Grupa Murapol to jeden z najbardziej doświadczonych i największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce pod względem liczby sprzedanych mieszkań. Przez ponad 21 lat deweloper zrealizował 74 wieloetapowych inwestycji nieruchomościowych, w których powstały 353 budynki z 22,5 tys. lokali zamieszkałymi przez ok 67,5 tys. osób

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%