Zamknij
REKLAMA

Wielkie zmiany w rejestracji aut. To ułatwienie dla kupujących!

14:30, 13.04.2021 | Źródło: AutoKult.pl
Skomentuj
REKLAMA

To będzie spore ułatwienie w rejestracji nowych samochodów. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie, które szczegółowo określa, jak salony zarejestrują auto za kupującego. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowa definicja salonu sprzedaży pojazdów da możliwość, aby rejestracja samochodu odbyła się w salonie, w formie elektronicznej. Zmiana ta obowiązywać będzie od 4 czerwca.

Kupujący będą musieli jedynie upoważnić salon do takiego zadania. 

Dealerzy będą posługiwać się specjalną aplikacją. To dzięki niej wyśle do urzędu wniosek o rejestrację. Ten będzie zawierał wszystkie wymagane dane na temat pojazdu i jego właściciela. W ten sposób będzie można również otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne lub te w mniejszym formacie. 

Bez wizyty w urzędzie będzie można także w ten sposób otrzymać dodatkowe tablice rejestracyjne do bagażnika rowerowego. 

Odbiór dokumentów przez salon będzie odbywał się drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie. Tablice rejestracyjne i dokumenty będzie można otrzymać także w formie przesyłki.

- Zmiana przepisów będzie ukłonem wobec salonów, ponieważ ułatwi i przyspieszy proces rejestracji. Już dziś nabywca może upoważnić salon do zarejestrowania kupowanego pojazdu, ale odbywa się to w sposób tradycyjny. Od 4 czerwca cały proces ma być ułatwiony - tłumaczy dla portalu Autokult.pl Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów.

Jak twierdzą specjaliści z branży w nowych przepisach są jednak braki. 

Jak tłumaczy Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów w przepisach nie przewidziano elektronicznej ścieżki rejestrowania pojazdów przez firmy oferujące leasing czy wynajem długoterminowy.

- Jest to dla kłopotliwe, bo aż 50–60 proc. zakupów na rynku pierwotnym to właśnie auta brane w leasing czy wynajem długoterminowy. Trwają rozmowy z Polskim Związkiem Wynajmu i Leasingu Pojazdów w kwestii rozwiązania tego problemu. Być może dealerzy będą to załatwiać za firmy leasingowe. Czas pokaże - kończy Konieczny. 

(Źródło: AutoKult.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%