Zamknij

Dostaliście takie pisma od banków? Prawnik ostrzega

10:03, 27.11.2022 D.W. Aktualizacja: 10:04, 27.11.2022
Skomentuj Fot. Pixabay.com Fot. Pixabay.com

Banki rozsyłają do swoich kredytobiorców pisma w związku z prośbą o podpisanie aneksów do umów. Czy trzeba się obawiać?

Dokumenty mają związek z WIBOREM, który jest wskaźnikiem o kluczowym znaczeniu dla całego polskiego systemu finansowego. Jednocześnie jak żaden inny ma istotny wpływ na życie statystycznego Kowalskiego. Wahania w jego wysokości mogą na przykład spowodować wzrost lub obniżenie rat kredytu hipotecznego.

Jak informuje Money.pl, WIBOR i WIBID zostaną zastąpione przez WIRON. Zmiana dotknie Polaków, którzy mają umowy kredytowe ze zmiennym oprocentowaniem.

W ostatnim czasie banki w Polsce rozsyłają swoim klientom pisma ws. WIBOR-u, mimo, że na wprowadzenie zmian maja najbliższe dwa lata. Dokumenty otrzymują kredytobiorcy posiadający zadłużenia hipoteczne. 

Podpisywać czy nie?

Jak informuje z kolei Super Express, klienci zastanawiają się, czy trzeba i czy warto podpisywać aneksy. Okazuje się jednak, że w wyniku zmiany w przepisach na bankach spoczywa szerszy obowiązek informacyjny - w związku z tym, wszelkie umowy powinny zawierać "klauzule awaryjne" na mocy których możliwa będzie zmiana wskaźnika referencyjnego.

- Banki w umowach zwartych przed 2018 r. nie miały obowiązku zawierania takich klauzul awaryjnych. Gdyby teraz chciały dokonać zmiany parametru WIBOR na nowy wskaźnik, to prawnie nie mają takiej możliwości. Stąd zapewne biorą się wspominane aneksy, umożliwiające zmianę wskaźnika/parametru w umowie kredytowej.(...) Wskazywaliśmy wówczas klientom, że nie ma podstaw do podpisania takiego aneksu, gdyż nie wpływa on znacząco na ich sytuację, a daje dodatkowe możliwości bankom w zakresie zmiany wskaźników referencyjnych

- wyjaśnia prawnik w rozmowie z portalem money.pl. 

Bankowcy radzą, żeby uważać. Wskazują klientom, że nie ma podstaw do podpisania takiego aneksu, gdyż nie wpływa on znacząco na ich sytuację, a daje dodatkowe możliwości bankom w zakresie zmiany wskaźników referencyjnych.

W materiale SE czytamy też, że należy pamiętać też o tym, że WIRON będzie zmieniał się wolniej niż WIBOR, stopniowo dostosowując się do zmian stóp Narodowego Banku Polskiego.

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%