Często zdarza się, że przy kasie słyszymy: "Będę winna grosik". Chociaż może to wydawać się niewielką kwotą, warto wiedzieć, że polskie prawo stoi po stronie sprzedawców w kwestii wydawania reszty.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdza, że sprzedawca nie ma obowiązku wydawania dokładnej reszty.
Konsumenci powinni być przygotowani do płatności z odliczoną kwotą lub korzystać z kart płatniczych. Jeśli sprzedawca nie ma możliwości wydania reszty, ma prawo odmówić sprzedaży towaru.
- Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę. Kodeks cywilny natomiast zwraca uwagę, że w drodze sprzedaży sprzedawca jest zobowiązany przekazać na kupującego własność rzeczy i mu je wydać. Po stronie nabywcy leży z kolei konieczność odebrania towaru i zapłacenia wskazanej ceny. Prawo nie mówi jednak, co z resztą za zakupy - mówi cytowany przez biznes.interia.pl Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.
Mimo że prawo chroni sprzedawców, nie oznacza to braku ochrony dla konsumentów.
- Kasjer powinien poinformować klienta, że nie ma jak wydać reszty i upewnić się, że klient zgadza się na takie rozwiązanie. W przeciwnym razie grozi mu grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł. - czytamy w Radiu ZET.
Ja14:03, 08.06.2024
Często kasjerzy mają zasób gotówki, aby wydać resztę należności klientowi, ale w sposób świadomy nie wydają grosz. W ten sposób duże sieci handlowe osiągają dodatkowe zyski. Gdy klientowi zabraknie grosz, jest awantura przy kasie, że pani, pan nie będzie wykładał z własnej kieszeni, za zakupy klienta, klienci z kartami płatniczymi często zostawiają towar na taśmie kasy i wychodzą ze wstydem, że konto w banku już puste i nie ma czym zapłacić za towar zgłoszony do zakupu. Tak czy owak, kasjer powinien rozliczyć się z klientem, tak jak klient musi dokonać solidnej zapłaty, za towar zgłoszony do zakupu.
też tak mam10:32, 19.07.2024
😂 Skąd wy te bzdury WYSYSACIE? Art. 535 kc wskazuje wyraźnie, że sprzedawca ma OBOWIĄZEK przenieść prawo własności na rzecz kupującego, a kupującego do zapłaty ceny.
Z logiki - sprzedawca MA OBOWIĄZEK sprawiedliwie rozliczyć transakcję, w innym wypadku nie powinien rozpoczynać lub kontynuować sprzedaży!
Każde "może być bez grosika", możezakończyć się dwojako. Cofnięciem zakupu lub uznaniem "grosika" za napiwek z którego sprzedawca powinien się rozliczyć. Pytanie: czy to zrobi i na jaką skalę "bez grosika" stosuje. W sieci sklepów "zielonego płaza" to system stosowany od dawna.
Po kontroli GOK w Białośliwiu. "Chaos organizacyjny!"
Mi się Wydaje że nasz obecny wojt ma problemy z materiałem genetycznym. Natalia co by Ci nie zarzucili to co działo się w tej gminie to może kiedyś wróci. Pamietajcie obecną rada realizuje na tym etapie tematy poprzedniej. Niech ktoś coś bo się go słuchać nie da .
Bialo
23:12, 2025-05-28
Po kontroli GOK w Białośliwiu. "Chaos organizacyjny!"
Teraz czas na podobną kontrolę w szkole podstawowej ze szczególnym uwzględnieniem prawdziwie anonimowej ankiety wśród wszystkich pracowników. Tam to dopiero kwiatki wyjdą.
SP
22:53, 2025-05-28
Po kontroli GOK w Białośliwiu. "Chaos organizacyjny!"
Skoro zawsze przekraczała plan finansowy i trzeba było dokładać to ja się pytam kto podnosił rękę w głosowaniu za zwiekszeniem budzetu. Wolny, Suska, Sonnenberg do ukarania a nie przewodniczacy rady. O tym już dawno Aldona z Rafałem mówiła, to za idiotow ich mieli, tak panie Wolny i spółka sprawdźcie głosowania kto był za.. A Taniocha to dramat, skarbnik to już nie wspomnę....
Xxx
22:44, 2025-05-28
Dzień Dziecka w Parku Raczyńskich
A gdzie Dni Białośliwia ?? Przez tyle lat to wszystko się odbywało, teraz zostało nam zabrane . Smutne !
...
22:34, 2025-05-28