Obchody kryształowej rocznicy „Rytmu Nietuszkowa” zainicjowała msza święta w miejscowym w kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
- Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli - przypomniał słowa św. Augustyna celebrujący nabożeństwo ks. Bogdan Spychaj, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu, życząc zespołowi kolejnych lat działalności pod pieczą św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki.
Uroczystość w świetlicy wiejskiej poprowadzili Beata Jankowska - przewodnicząca KGW w Nietuszkowie oraz Zenon Flitta - sołtys Nietuszkowa i radny Rady Gminy Chodzież.
- Dziś świętujemy piękną historię - historię śpiewu, przyjaźni i lokalnej kultury, która łączy pokolenia i wzmacnia naszą tożsamość. Ten zespół to nie tylko muzyka. To przede wszystkim ludzie - ich głosy, serca, wspomnienia i relacje, które przetrwały lata - podkreślili prowadzący.
Początki zespołu sięgają 2010 roku, kiedy to w ramach finansowanego z funduszy unijnych projektu „Pomysł Nietuszkowo” zainicjowano kilka działań mających na celu integrację oraz aktywizację mieszkańców, w tym utworzenie chóru. Pomysłodawczynią i nieformalną „matką chrzestną” tych inicjatyw była Ewa Kubiś, wtedy pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, obecnie zastępca wójta gminy Chodzież, oraz Angelika z Nowak, również z GOPS.
[FOTORELACJA]1832[/FOTORELACJA]
Pierwsze spotkanie śpiewającej grupy odbyło się 22 marca 2010 roku, a jej prowadzeniem zajął się Jan Margowski. W 2015 roku dyrygentem został Dariusz Sobieralski, od 2019 roku opiekę artystyczną nad zespołem (a także nad dwoma pozostałymi, jakie działają w gminie Chodzież) sprawuje Marek Frąckowiak.
Dziś „Rytm Nietuszkowa” regularnie występuje na przeglądach, biesiadach, uroczystościach kościelnych i wydarzenia lokalnych. Często koncertuje w Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży, przynosząc radość jego mieszkańcom.
Ważne wydarzenia w historii zespołu to m.in. wykonanie z wyrzyskim chórem Canto mszy „Missa Brevis” oraz występy - wraz z zespołami „Echo Rataj” i „Akord Strzelce” - w Stroniu Śląskim, partnerskim mieście Gminy Chodzież.
- 15 lat temu, gdy rozpoczynaliśmy naszą muzyczną przygodę, nikt z nas nie przypuszczał, jak wiele radości, wspólnych chwil i niezapomnianych doświadczeń przyniosą te lata. Zbudowaliśmy przez ten czas zespół, przyjaźń i pasję - podkreśliła Dorota Grzymysławska, przewodnicząca zespołu „Rytm Nietuszkowa”.
- Nikt sobie nawet nie wyobrażał, że na bazie śpiewania w małej sali przedszkola powstaną w gminie kolejne dwa zespoły - dodał Jan Margowski. Po czym, już z przymrużeniem oka, wspomniał: - Za nic nie szło zjechać z wagi. Co rusz imieniny, urodziny, panie znakomicie gotowały, piekły. Do dziś nie wiem, skąd miałyście ten spirytus, ale nalewka była wyborna!
- Często przy takich okazjach mówi się: nic się nie zmieniłeś, nic się nie zmieniłaś. Ale wy zmieniłyście się. Zmieniłyście się na korzyść. 15 lat temu byłyście wystraszone, niepewne, dziś macie w oczach odwagę. Jesteście, dziewczyny, bogate w doświadczenia. Koncerty, wyjazdy, wspólne rozmowy, czasem jakieś problemy - to sprawia, że jesteście bardzo z sobą zżyte - mówiła wójt gminy Chodzież Kamila Szejner, której na uroczystości towarzyszyły wicewójt Ewa Kubiś, przewodnicząca rady gminy Ewa Śliwińska oraz kierownik GOPS Agnieszka Kluczyńska.
- Tę iskierkę 15 lat temu rozpalił Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w osobach Ewy Kubiś i Angeliki Nowak. Pani Ewa była u was częstym gościem, a pomysł, by ożywić Nietuszkowo, padł na podatny grunt. Pan Jan Margowski otrzymał kamień węgielny, który starał się przekształcić w diament. Kontynuowali to Darek i Marek, ludzie z ogromną miłością do muzyki. Bo to właśnie miłość do muzyki zbudowała ten zespół. A przy okazji w Nietuszkowie rozwinęło się Koło Gospodyń Wiejskich z panią Beatą na czele. No i musi paść słowo o sołtysie: Zenon Flitta sprawił, że to ciche, spokojne, pełne tradycji i polskości Nietuszkowo zaczęło się rozwijać. Zenku, jesteś jak opoka, jesteś twardy jak kamień! W imieniu samorządu Gminy Chodzież życzę wam kolejnych lat działalności. Śpiewajcie na chwałę Bogu, dla przyjemności ludzi i dla własnej satysfakcji - życzyła „Rytmowi Nietuszkowa” pani wójt.
Upominkami uhonorowano obecnych i byłych członków zespołu, zaś chwilą ciszy uczczono tych, „których głosy już ucichły, ale pamięć o nich wciąż trwa”.
Jak na muzyczny jubileusz przystało, nie zabrakło śpiewu. Oprócz „Rytmu Nietuszkowa” wystąpiły zespoły „Echo Rataj” i „Akord Strzelce”. Nie zapomniano też o Dniu Matki, który uczczono wzruszającą piosenką „Tobie mamo”.
W finale trzy zespoły wykonały wspólnie optymistyczną w przesłaniu piosenkę o szklance, którą zawsze powinno się postrzegać jako do połowy pełną.
A kiedy wyłączono mikrofony, na salę wjechał urodzinowy tort i zaczęła się mniej oficjalna część urodzin „Rytmu Nietuszkowa”.
Po kontroli GOK w Białośliwiu. "Chaos organizacyjny!"
Mi się Wydaje że nasz obecny wojt ma problemy z materiałem genetycznym. Natalia co by Ci nie zarzucili to co działo się w tej gminie to może kiedyś wróci. Pamietajcie obecną rada realizuje na tym etapie tematy poprzedniej. Niech ktoś coś bo się go słuchać nie da .
Bialo
23:12, 2025-05-28
Po kontroli GOK w Białośliwiu. "Chaos organizacyjny!"
Teraz czas na podobną kontrolę w szkole podstawowej ze szczególnym uwzględnieniem prawdziwie anonimowej ankiety wśród wszystkich pracowników. Tam to dopiero kwiatki wyjdą.
SP
22:53, 2025-05-28
Po kontroli GOK w Białośliwiu. "Chaos organizacyjny!"
Skoro zawsze przekraczała plan finansowy i trzeba było dokładać to ja się pytam kto podnosił rękę w głosowaniu za zwiekszeniem budzetu. Wolny, Suska, Sonnenberg do ukarania a nie przewodniczacy rady. O tym już dawno Aldona z Rafałem mówiła, to za idiotow ich mieli, tak panie Wolny i spółka sprawdźcie głosowania kto był za.. A Taniocha to dramat, skarbnik to już nie wspomnę....
Xxx
22:44, 2025-05-28
Dzień Dziecka w Parku Raczyńskich
A gdzie Dni Białośliwia ?? Przez tyle lat to wszystko się odbywało, teraz zostało nam zabrane . Smutne !
...
22:34, 2025-05-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz