Zamknij
REKLAMA

Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

08:09, 21.01.2022 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj
REKLAMA

Pracownicy polscy korzystają z tzw. ochrony przedemerytalnej. Mówiąc prosto - obejmuje ona osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego, i dotyczy stabilności ich zatrudnienia. Jak wiadomo, osoby starsze mogłyby mieć kłopoty w związku z utratą pracy. Znalezienie nowej i zaspokojenie potrzeb bytowych mogłoby przerosnąć wielu seniorów. Z tego względu polski ustawodawca wprowadził właśnie ochronę przedemerytalną pracowników. Warto poznać jej zasady i świadomie dbać o swoje prawa.

 

Dla kogo ochrona przedemerytalna?

Zgodnie z prawem okres ochronny dotyczy pracowników pracujących w oparciu o umowę o pracę, którym brakuje najwyżej 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki to jest wiek? Dla kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn - 65. Jak więc widać, mężczyźni korzystają z ochrony po przekroczeniu 61 lat, o kobiety - 56. Dla niektórych pracowników wiek ten jest obniżony. Dotyczy to branż, w których praca łączy się z niekorzystnym wpływem na zdrowie.
 

Według Kodeksu pracy natomiast pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W sytuacjach innych niż umowa o pracę warto więc przyjrzeć się szczegółowym przepisom. Z nich wynikają zasady ochrony przedemerytalnej dla różnych innych sytuacji.
 

Należy tez pamiętać o kilku innych warunkach, które muszą być spełnione, aby mogła pracownikowi przysługiwać ochrona przedemerytalna.

Zobacz też: https://www.odpowiedziprawne.pl/-ochrona-przedemerytalna-pracownika


Warunki objęcia ochroną przedemerytalną

Pierwszy warunek, o którym była mowa, to osiągnięcie odpowiedniego wieku przez pracownika - a zatem musi mu brakować mniej niż 4 lata do wieku emerytalnego. Drugim warunkiem jest konieczność posiadania przez osobę zatrudnioną odpowiednio długiego stażu pracy, który uprawni (po osiągnięciu 60 lub 65 lat) do przejścia na emeryturę. Dla kobiet staż pracy wynosi 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.

Gdy kryteria te są spełnione, pracownik zyskuje ochronę przed zwolnieniem. Jednocześnie - jeśli taka jest jego wola - sam może złożyć wypowiedzenie pracy lub rozwiązać ją za porozumieniem stron z pracodawcą. Aktualne są także - mimo ochrony - przepisy o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Ochrona ta pozwala pracownikowi w spokoju przepracować okres, który dzieli go od emerytury. Jeśli jednak pracodawca złamałby prawo i zwolnił pracownika w okresie ochronnym, ten ostatni może wnieść pozew (odwołanie) do sądu pracy. Przysługuje mu prawo do

  • uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy - jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu albo też
  • odszkodowania.


Zakończenie ochrony przedemerytalnej

Ochrona przedemerytalna kończy się, gdy pracownik osiąga wiek emerytalny. Jeżeli taki emeryt nadal pracuje (niezależnie od tego, czy równolegle pobiera część emerytury), jego ochrona przed zwolnieniem ustaje. Warto też pamiętać, że przepisy te (tj. art. 39 Kodeksu pracy) nie obowiązują w niektórych sytuacjach, a dokładniej:

  • gdy pracownik uzyska prawo do renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy,
  • gdy pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację,
  • gdy warunki pracy lub płacy wypowiedziano z powodu wprowadzenia w zakładzie nowych zasad wynagradzania albo też utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy (orzeczonej z powodu stanu zdrowia lub braku uprawnień).

Ochrona przedemerytalna to zatem wprawdzie zagadnienie powszechne, ale jednak zakładające różne wyjątki. Jeśli mamy wątpliwości co do swoich praw w tym zakresie, warto poradzić się prawnika doświadczonego w prawie pracy. Wówczas będziemy dokładnie poinformowani o prawach, które nam przysługują.

Źródło: OdpowiedziPrawne.pl

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%