Zgodnie z prawem okres ochronny dotyczy pracowników pracujących w oparciu o umowę o pracę, którym brakuje najwyżej 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki to jest wiek? Dla kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn - 65. Jak więc widać, mężczyźni korzystają z ochrony po przekroczeniu 61 lat, o kobiety - 56. Dla niektórych pracowników wiek ten jest obniżony. Dotyczy to branż, w których praca łączy się z niekorzystnym wpływem na zdrowie.
Według Kodeksu pracy natomiast pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W sytuacjach innych niż umowa o pracę warto więc przyjrzeć się szczegółowym przepisom. Z nich wynikają zasady ochrony przedemerytalnej dla różnych innych sytuacji.
Należy tez pamiętać o kilku innych warunkach, które muszą być spełnione, aby mogła pracownikowi przysługiwać ochrona przedemerytalna.
Zobacz też: https://www.odpowiedziprawne.pl/-ochrona-przedemerytalna-pracownika
Pierwszy warunek, o którym była mowa, to osiągnięcie odpowiedniego wieku przez pracownika - a zatem musi mu brakować mniej niż 4 lata do wieku emerytalnego. Drugim warunkiem jest konieczność posiadania przez osobę zatrudnioną odpowiednio długiego stażu pracy, który uprawni (po osiągnięciu 60 lub 65 lat) do przejścia na emeryturę. Dla kobiet staż pracy wynosi 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.
Gdy kryteria te są spełnione, pracownik zyskuje ochronę przed zwolnieniem. Jednocześnie - jeśli taka jest jego wola - sam może złożyć wypowiedzenie pracy lub rozwiązać ją za porozumieniem stron z pracodawcą. Aktualne są także - mimo ochrony - przepisy o zwolnieniu dyscyplinarnym.
Ochrona ta pozwala pracownikowi w spokoju przepracować okres, który dzieli go od emerytury. Jeśli jednak pracodawca złamałby prawo i zwolnił pracownika w okresie ochronnym, ten ostatni może wnieść pozew (odwołanie) do sądu pracy. Przysługuje mu prawo do
Ochrona przedemerytalna kończy się, gdy pracownik osiąga wiek emerytalny. Jeżeli taki emeryt nadal pracuje (niezależnie od tego, czy równolegle pobiera część emerytury), jego ochrona przed zwolnieniem ustaje. Warto też pamiętać, że przepisy te (tj. art. 39 Kodeksu pracy) nie obowiązują w niektórych sytuacjach, a dokładniej:
Ochrona przedemerytalna to zatem wprawdzie zagadnienie powszechne, ale jednak zakładające różne wyjątki. Jeśli mamy wątpliwości co do swoich praw w tym zakresie, warto poradzić się prawnika doświadczonego w prawie pracy. Wówczas będziemy dokładnie poinformowani o prawach, które nam przysługują.
Źródło: OdpowiedziPrawne.pl
Antysemita Braun
Styrczula to antyPolak nienawidzi Polski, bo to polskofob. Nie rozumiem, że kiedyś nas Polaków mordowali Niemcy, Rosjanie Żydzi, Ukraińcy, a ten dupę im liże.
🤦
22:45, 2025-07-11
Antysemita Braun
Na tym polega wolność słowa, że możesz mówić największe głupoty.
jj21
22:26, 2025-07-11
Antysemita Braun
Auschwitz to fejk a w Jedwabnem Żydzi sami zamknęli się w stodole i podpalili
szczęść boże !
17:43, 2025-07-11
Antysemita Braun
też nie lubię żydów jest jakiś nakaz lubienia morderców
dddd
16:49, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz