Zamknij
REKLAMA

Lekcje z ZUS - świadomy pierwszy krok na rynku pracy

13:01, 14.09.2020 | Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce
Skomentuj
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca nauczycieli szkół średnich do udziału w projekcie "Lekcje z ZUS". W ramach projektu, przeprowadzane są cztery lekcje, podczas których uczniowie dowiadują się o ubezpieczeniach społecznych. Zwieńczeniem projektu jest możliwość udziału w Olimpiadzie. Finaliści mogą wygrać m.in. indeks wyższej uczelni.

W czasie lekcji uczniowie dowiadują się, jakie świadczenia przysługują osobom ubezpieczonym, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak otworzyć firmę, opłacać składki i kontaktować się z ZUS-em elektronicznie. Ta wiedza pozwoli młodym ludziom świadomie wkroczyć na rynek pracy.

- Nauczycielom natomiast oferujemy bezpłatne szkolenia oraz materiały dydaktyczne w postaci zeszytów dla uczniów i nauczycieli. Zeszyty dla nauczycieli zawierają scenariusze lekcji oraz materiały multimedialne w postaci prezentacji i filmików. Materiały można też pobrać ze strony zus.pl/edukacja - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Zwieńczeniem "Lekcji z ZUS" jest Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Zgłoszenia do udziału w Olimpiadzie przyjmowane są do 20 listopada. Olimpiada składa się z trzech etapów. Pierwszy (na poziomie szkoły) odbędzie się 7 grudnia br. i będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Troje uczniów, którzy najlepiej rozwiążą test, będzie reprezentowało szkołę jako drużyna  w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 19 marca 2021 r. Z etapu wojewódzkiego zostanie wyłoniona najlepsza reprezentacja, która będzie reprezentowała region w ostatnim,  krajowym etapie w Centrali ZUS, 16 kwietnia 2021 r. Zakład bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia danego etapu zdalnie, przy wykorzystaniu wybranej platformy internetowej.

Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" to możliwość dla uczniów sprawdzenia wiedzy i zdobycia indeksów oraz ciekawych nagród rzeczowych. Dodatkowo, od  tego roku, olimpiada znajduje się w wykazie olimpiad tematycznych MEN.

- Niesie to wymierne korzyści zarówno uczniom jak i samym szkołom. Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach - technik ekonomista i technik rachunkowości i zostaną laureatami Olimpiady, będą zwolnieni w roku szkolnym 2021/2022 r. z części pisemnej egzaminu zawodowego, która będzie dotyczyć kwalifikacji EKA.05 – "Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych" - dodaje Nowicka.

Zgłoszenia do "Lekcji z ZUS" i Olimpiady można przekazywać koordynatorom ds. edukacji, których adresy i telefony można znaleźć na stronie zus.pl/edukacja. Tam też można dowiedzieć się więcej na temat projektów edukacyjnych ZUS.

(Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA