Zamknij
REKLAMA

Muzyka łagodzi obyczaje. Także za kratami

09:39, 26.11.2020 | mjr Danuta Zielińska
Skomentuj fot. ZK Wronki
REKLAMA

"Muzyka łagodzi obyczaje" - ta oczywista prawda, powszechnie kojarzona z osobą znanego krytyka muzycznego i pisarza Jerzego Waldorffa, za murami więzienia nabiera nowego znaczenia.

Jednym z celów kary pozbawienia wolności jest zapobieganie wejściu osób skazanych w ponowny konflikt z prawem. Ma to wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa społecznego, przygotowanie skazanych do odpowiedzialnego życia w społeczeństwie, nauczenie spędzania wolnego czasu w odpowiedni sposób oraz przeciwdziałanie poczuciu wykluczenia ze społeczeństwa. Nowoczesny system penitencjarny nastawiony jest na resocjalizację więźniów poprzez stosowanie różnorodnych środków oddziaływań, pośród których ważną rolę pełnią zajęcia kulturalno-oświatowe.

W Zakładzie Karnym we Wronkach wśród organizowanych zajęć kulturalno-oświatowych prowadzone jest m.in. muzyczne koło zainteresowań, w ramach którego funkcjonuje zespół muzyczny "Poziom Zero". Jego muzykami są osoby odbywające karę pozbawienia wolności we wronieckiej jednostce. Zespół istnieje od czerwca 2005 roku i działa na przestrzeni lat bez przerw, choć w różnych składach. Nad jego pracą na co dzień czuwają wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych, którzy z zaangażowaniem dążą do doskonalenia muzycznych talentów, dobierając repertuar zgodnie z umiejętnościami i możliwościami członków zespołu.

Jak dotąd "Poziom Zero" koncertował w tutejszej jednostce dla skazanych, ich rodzin podczas spotkań świątecznych oraz dla administracji. W bieżącym roku wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych planowali udział zespołu w Ogólnopolskim Konkursie - Przeglądzie Sztuki Więziennej, jednakże z uwagi na epidemię impreza została odwołana.

Członkowie zespołu podkreślają, że są zadowoleni z możliwości doskonalenia swoich muzycznych umiejętności, a czas spędzony na próbach pozwala im na oderwanie się od więziennej codzienności.

(mjr Danuta Zielińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA