Zamknij

Konkurs KRUS: Najlepsi stanęli w blasku fleszy

15:04, 28.05.2021 Mariusz Szalbierz Aktualizacja: 14:14, 02.01.2022
Skomentuj fot. PT KRUS w Pile fot. PT KRUS w Pile

W Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzygnięto etap regionalny XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy".

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom w rolnictwie wśród mieszkańców wsi od 2011 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci "Bezpiecznie na wsi".

W tym roku konkurs objął patronatem starosta pilski Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski wsparł go finansowo. Hasło tegorocznej edycji nawiązuje do 30-letniej działalności prewencyjnej KRUS na niwie edukacji najmłodszych mieszkańców wsi na temat bezpiecznej pracy i zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych. Celem działania kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie wiedzy o szczególnie niebezpiecznych czynnościach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie można powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

W 2021 roku do konkursu zgłosiło się 153 uczniów z 11 szkół, podzielonych na grupy wiekowe: klasy 0-III oraz IV-VIII szkoły podstawowej.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3 w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym. Przy ocenie komisja brała pod uwagę zgodność z tematyką, trafność przedstawienia, oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tematu oraz walory estetyczne pracy.

- Temat konkursu nie był łatwy, ale dzieci przedstawiły go niezwykle trafnie i mądrze - ocenia Grzegorz Płachta, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Pile. - Ich prace w prosty i jasny sposób przemawiają do wyobraźni. Każą zastanowić się nad tym, jak zachowywać się bezpiecznie. W pracach widać zaangażowanie i wysiłek włożony w ich wykonanie. Nadto świadczą one o wiedzy na temat tego, jak zapobiegać wypadkom i chorobom związanym z pracą w rolnictwie

Prace dzieci oceniała komisja w składzie: Grzegorz Płachta - kierownik Placówki Terenowej KRUS w Pile, Stanisław Daszewski - główny specjalista w wieloosobowym stanowisku pracy ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego w PT KRUS w Pile, Zbigniew Skorupa - specjalista w wieloosobowym stanowisku pracy ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego w PT KRUS w Pile, Dorota Kledzik - starszy inspektor pracy w Oddziale Państwowej Inspekcji Pracy w Pile, Roman Jasiński - kierownik Praktycznej Nauki Zawodu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie (z zamiłowania malarz), Magdalena Zgiep-Porzucek - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Pile, Agnieszka Norkowska - redaktor naczelna Wasze Media.


 

Laureatami etapu regionalnego konkursu "Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy" zostali:

Grupa wiekowa klasy 0-III
1. Maja Miernowska - klasa III, Zespól Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie
2. Krzysztof Tomaszewski - klasa II,  Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kosztowie
3. Antonina Sokalska - klasa II, Szkoła Podstawowa im. ppor. Alfreda Sofki w Białej

Grupa wiekowa klasy IV-VIII
1. Mikołaj Miernowski - klasa IV, Zespół Szkół im Janusza Korczaka w Szydłowie
2. Lena Krzemińska - klasa VI, Szkoła Podstawowa im kmdra Bolesława Romanowskiego w Miasteczku Krajeńskim
3. Aleksandra Ignasiak - klasa VII, Szkoła Podstawowa im Henryka Sienkiewicza w Falmierowie

Ponadto komisja przyznała dwa wyróżnienia: w I grupie wiekowej dla Franciszka Kowalskiego z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej im Henryka Sienkiewicza w Falmierowie oraz w II grupie wiekowej dla Macieja Kalety z klasy VI z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie.

- Jako Placówka Terenowa KRUS w Pile z naszymi działaniami prewencyjnymi chcemy dotrzeć do jak najszerszego groma odbiorców. W tym przypadku konkurs adresowany był do uczniów szkół z terenów wiejskich. Dlatego działania prewencyjne bez przekazu medialnego nie są tak efektywne. Często bywa tak, że to dzieci edukują rodziców, przykład to segregacja odpadów. Rokrocznie obserwujmy efekty naszej działalności prewencyjnej, jednak naszym celem jest "Wizja 0", czyli zero wypadków. Ponadto uroczyste wręczenie nagród dzieciom jest dla nich dodatkowym i wyjątkowym wyróżnieniem. Często dzieci po raz pierwszy stanęły w świetle fleszy - mówi Grzegorz Płachta.

(Mariusz Szalbierz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%