Zamknij
REKLAMA

Minister zdrowia: Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma 8,5 mln zł na zakup sprzętu

08:45, 05.08.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Szef MZ zaznaczył na konferencji prasowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, że jest to ośrodek "rozpoznawalny na świecie".

Wielkopolskie Centrum Onkologii to ośrodek rozpoznawalny na świecie, który zapewnia dostęp do najwyższej klasy leczenia w zakresie onkologicznym - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że placówka otrzyma 8,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu.

"Jest to ośrodek, który zapewnia Poznaniakom dostęp do najwyższej klasy leczenia w zakresie onkologicznym" - ocenił. Podkreślił, że MZ dba o to, żeby ośrodki spełniające najwyższe standardy i zapewniające najwyższą jakość leczenia pacjentów, były wspomagane.

Poinformował, że rozstrzygnięty został konkurs, w ramach którego Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma ok. 8,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu. "Mówię tutaj o zakupie akceleratora, który będzie tym razem umieszczony w Pile, bo to jest filia ośrodka wielkopolskiego. Ale w kolejnych konkursach rozmawialiśmy też o tym, że jest zapotrzebowanie na wymianę kolejnego sprzętu" - zaznaczył.

Jak zastrzegł szef MZ, wspieranie takich ośrodków ten to zadanie, które wynika z krajowej strategii onkologicznej, realizowanej od roku 2020.

"To jest strategia, która nie tylko wyznacza cele, mówi co można zrobić, ale która została zabudżetowana na 5 mld zł. Te 5 mld oznacza, że w tym roku czy w następnym będziemy wydawali kwoty rzędu 500 mln zł rocznie na samą realizację zadań wynikających z tej strategii" - zaznaczył. Wyjaśnił, że zadania te to m.in. kształcenie personelu, wypracowywanie nowych standardów, promowanie profilaktyki czy nakłady na infrastrukturę.

Zdaniem Niedzielskiego, przez ostatnie kilka lat onkologia "zmieniła swoje oblicze w Polsce". "Poziom wydatków na onkologię w roku 2015, kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy obejmował władzę, wynosił raptem 7 mld zł. W tej chwili ten poziom, w roku 2022, to jest 12 mld zł. My praktycznie podwoiliśmy te nakłady" - mówił.

Niedzielski przypomniał, że w przygotowaniu jest projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. "Ten projekt jest w tej chwili finalizowany - w tym sensie, że jest dyskusja nad tym projektem na stałym komitecie Rady Ministrów. Perspektywa, jaką sobie wyznaczyliśmy do wejścia w życie tej ustawy to 1 stycznia 2023 r. Więc mamy niecałe 5 miesięcy na przejście całego procesu legislacyjnego" - poinformował.(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Szymon Kiepel

iżu/ szk/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

to dzięki LBGT !to dzięki LBGT !

0 2

wspierajcie LBGT ! 20:42, 05.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PenisekPenisek

2 0

Nie ma czegoś takiego jak LBGT. Najpierw bucu się doucz jak skrót się pisze. 09:48, 06.08.2022


REKLAMA
0%