Zamknij

Obudowa kominka: na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

13:10, 09.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:12, 09.02.2021
Skomentuj adobestock adobestock

Stoisz przed wyborem obudowy kominka? Na jakie rzeczy, oprócz estetyki, warto zwrócić uwagę? Sprawdź informacje o funkcjach i materiałach oraz zobacz praktyczne wskazówki, które sprawią, że obudowa Twojego kominka będzie służyć przez lata.

Kamień, kafle czy cegła - czyli to, co w pierwszej kolejności kojarzy się nam z obudową kominka. Są to materiały zewnętrzne, a cała obudowa kominka składa się z kilku elementów. 


Obudowa kominka: rodzaje 

Od obudowy kominka zależy sposób emitowania ciepła oraz to, czy po wygaszeniu ognia ciepło będzie nadal utrzymywane i oddawane do pomieszczenia. Obudowa może być wykonana z różnych materiałów, natomiast przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę rodzaj kominka, przeanalizować warunki wnętrza oraz miejsce, w którym mamy zamontowany kominek. 

Najczęściej wykonuje się obudowy z płyt gipsowo-kartonowych (popularnie zwanych też płytami kartonowo-gipsowymi), bloczków, cegieł, a także z kamienia lub kafli. Obudowa kominka w zależności od jego wielkości, rodzaju i umiejscowienia składa się z kilku elementów. Jednym z nich są m.in. stelaże metalowe czy ramy stalowe. Zatem oprócz elementów czysto dekoracyjnych, które są nakładane na już wyizolowany komin, należy z dużą dokładnością wybrać formy izolacji. 

Do mniejszych pomieszczeń najlepiej postawić na kominek z obudową izolacyjną, która swą skuteczność zawdzięcza zastosowaniu materiału izolacyjnego pomiędzy dwoma obiektami o różnych temperaturach, tj. wkładem kominkowym a ścianą. 

Druga opcja to obudowa akumulująca ciepło. Sprawdzi się ona w przestronnych pomieszczeniach. Materiały, z których jest wykonana, poprawiają wydajność pracy kominka, ponieważ ciepło z kominka oddawane jest zarówno przez szybę wkładu, jak i przez ściany i rurę dymową. 

Bez względu na wybór rodzaju obudowy, w każdym przypadku trzeba zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których została wykonana. 


Bezpieczeństwo i estetyka 

Do termoizolacji potrzebny jest materiał, który sprosta trudnym warunkom panującym wokół całej konstrukcji. Izolacja kominka musi spełniać specyficzne wymagania, takie jak: dobra izolacyjność termiczna, niepalność, możliwość ciągłej pracy w wysokich temperaturach i zapewnienie szczelności. Dlatego też przy wyborze obudowy kominka nie powinniśmy kierować się wyłącznie walorami estetycznymi.

Na rynku jest działa wiele firm, które oferują, niestandardowe projekty obudów, wykonanych z niestandardowych materiałów - w tym wypadku lepiej postawić na jakość i sprawdzone rozwiązania firmy Kratki. Obudowa jest nie tylko dekoracją - od niej zależy bezpieczne eksploatowanie kominka. Wkłady i kasety nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, sięgających 500°C.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pp

0 0

a ponoć w kominkach palić nie wolno 14:26, 09.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%