Zamknij

Takie były Pilskie Czwartki Lekkoatletyczne w sezonie 2021/2022

08:41, 28.10.2022
Skomentuj

Podsumowano XXVI edycję Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych 2021/2022

Liczne są zalety oraz przymioty, które przy pomocy gier sportowych rozwijają się w człowieku. A więc w stosunku do ciała: zdrowie, siła, zwinność, zgrabność i wdzięk oraz piękno; w stosunku zaś do duszy: wytrwałość, męstwo, ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, odpowiedzialności, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom.


W programie Pilskich Czwartków La ustanowiono cele nadrzędne, spełniając podejście do sportu rozumianego jako ważny obszar edukacji powszechnej dzieci i młodzieży zgodnie z Europejską Kartą Sportu Rady Europy i sytuacją aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.  Są to:

1. czynny udział w formach zorganizowanego sportu powszechnego i aktywności fizycznej jako czynników integrujących środowisko, sprzyjających upowszechnieniu wśród młodych ważnych wartości, takich, jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność.

2. Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez czynny udział w kulturze fizycznej zapobiegając chorobom przewlekłym, otyłości i zagrożeniu cukrzycą.

3. Wdrożenie umiejętności korzystania z obiektów sportowych; wprowadzanie metod i sposobów organizacji form usportowionych w grupach społecznych.

4. Uczestnictwo dzieci w Czwartkach La stwarza rodzicom i nauczycielom możliwość praktycznej i teoretycznej preselekcji uzdolnień i talentów do różnych dyscyplin sportowych.


Dwudziesta szósta edycja Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych 2021/2022 realizowana była w nowej sytuacji, jaka pojawiła się po pandemii, czasowym zamknięciu placówek oświatowych i nauczaniem zdalnym. Pilskie meetingi lekkoatletyczne były tą formą edukacyjną zajęć pozalekcyjnych pozaszkolnych, która proponowała dzieciom pobyt na świeżym powietrzu i profesjonalnie przygotowaną aktywność w zakresie królowej sportu. W Projekcie Pilskiego TKKF zaproponowano udział w meetingach czwartkowych w formach zorganizowanej aktywności fizycznej ukierunkowanej na prozdrowotny styl życia i integrację społeczną uczniów, mając na celu wzmocnienie odporności biologicznej organizmu dzieci wynikających z konsekwencji pocovidowych. Zachowane zostały formy meetingów szkolnych, odbywających się w sportowych obiektach szkół startujących uczniów. Mają one na celu zwiększenie aktywności ruchowej i wykorzystanie bazy sportowej szkół. Zajęcia są prowadzone w formach bezpłatnych zajęć. Osiągane sukcesy są okazją do stwarzania prawidłowych warunków dla zorganizowanych zajęć pozalekcyjnych pozaszkolnych, mających istotny wpływ na rozwój edukacyjny, biofizyczny i prospołeczny dzieci poprzez formy usportowione.

W dwudziestej szóstej edycji PCLA zorganizowano i przeprowadzono 9 meetingów - 5 na stadionie w Pile przy ul. Okrzei 4, cztery meetingi jako szkolne i Grand Prix Piły - finałowy meeting kwalifikacyjny, na którym dzieci zdobywały nominację prawa startu na Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży XXVIII Ogólopolskich Finałach Czwartków Lekkoatletycznych.

Dwudziesta szósta edycja rozpoczęła się meetingiem 16 września 2021r, a zakończyła 26 maja 2022r. Na stadionie w Pile jesienią 2021r odbyły się 694 starty dzieci, a wiosną 2022r. 763 starty. Na obiektach szkół biorących udział w czwartkowej zabawie sportowej odbyło się 668 startów. W meetingach i XXVIII Finałach Ogólnopolskich odbyło się 1480 startów dzieci pod opieką 20 nauczycieli i opiekunów z 14 szkół podstawowych Piły i gmin powiatu pilskiego. W meetingu kwalifikacyjnym Grand Prix Piły mogły wystartować wszystkie chętne dzieci 26. edycji czwartków la i rywalizować o nominację na XXVIII Finały Ogólnopolskie. Do Łodzi wyjechała grupa 23 osobowa, 12 dziewcząt i 11 chłopców.

Udział w Finale Ogólnopolskim zakończył XXVI edycję pilskich czwartków la. Dokonana została klasyfikacja szkół i nauczycieli w programie edukacji przez sport pn. „Ucząc bawić - bawiąc uczyć”. Wprowadzona została punktacja za udział i starty dzieci we wszystkich meetingach i finałach ogólnopolskich. Wyłonione zostały szkoły i nauczyciele i ustalona kolejność lokat z podziałem na szkoły m. Piły i powiatu pilskiego. Podsumowanie XXVI edycji Pilskich Czwartków La odbyło się 26 października 2022r w MDK Iskra w Pile. W imprezie pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego uczestniczyli zaproszeni goście z Warszawy Organizatora krajowego czwartków Stowarzyszenia Sport Dzieci i Młodzieży, przedstawiciele samorządów: Starostwa Pilskiego i m. Piła, przedstawiciele nagrodzonych szkół w osobach dyrektor i nauczyciel, przedstawiciele klubów Gwardia i Gwda Piła, sponsorzy i media.

Puchary za XXVI edycję otrzymały szkoły, kolejno: za I miejsce SP nr 7 w Pile i ZS w Starej Łubiance; za II miejsce SP nr 1 w Pile i SP w Wyrzysku. Puchary z rąk gości i gospodarzy odebrali dyrektorzy nagrodzonych szkół. Doceniając edukację poprzez formy sportowe, aktywny udział w meetingach i spełnianiu marzeń dzieci i młodzieży w zakresie królowej sportu okolicznościowe puchary otrzymali kolejno nauczyciele: Maciej Lubaszczuk z SP nr 7 w Pile, Elżbieta Szczepaniak z ZS w Starej Łubiance, Magdalena Mankiewicz z SP nr 1 w Pile, Dariusz Jańczak z SP nr 1 w Pile, Cezary Gdaniec z SP w Wyrzysku.

Należy zwrócić uwagę, że pilskie czwartki od początku ich realizacji są jedyną w Pile i powiecie bezpłatną, otwartą formą zajęć pozaszkolnych, pozalekcyjnych na tak masową skalę. Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie nimi rodziców startujących dzieci. Dla dzieci z Piły nie ma problemu, wystarczy przyjść na stadion. Więcej zaangażowania wykazać muszą nauczyciele z terenu, choćby sprawa przywozu i odwozu dzieci, ustalenia opiekunów. Dziękujemy dyrektorom szkół za zaangażowanie i wsparcie w tym zakresie.

Realizacją Projektu PCLa zarządza i kieruje społeczny dyrektor Stanisława Zielińska, pełniąc swoje obowiązki jako wolontariusz, natomiast całość logistycznie jest koordynowana przez Leszka Zielińskiego Prezesa Pilskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Zadanie, na każdym jego etapie obsługiwała kadra sędziowska z kwalifikacjami związkowymi, dyplomowani menadżerowie organizacji imprez i dyplomowani menadżerowie sportu oraz profesjonalnie przygotowani wolontariusze – animatorzy form sportu powszechnego i rekreacji ruchowej.

W imieniu dzieci i rodziców dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia organizacji, realizacji i zamknięcia XXVI edycji PCLA, w tym szczególnie wolontariuszom, których świadczenia wolontarystyczne na rzecz sportowej zabawy i edukacji dzieci w ramach PCLA są szczególnie cenne. Dziękujemy nauczycielom, dyrektorom szkół, rodzicom i dziadkom dzięki którym dzieci mają możliwość uczestniczenia w tej zdrowej zabawie sportowej na świeżym powietrzu i rozwoju swoich talentów sportowych w rywalizacji z rówieśnikami.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim aktywnym osobom zaangażowanym w realizację sprawnego przebiegu kolejnej edycji pilskich czwartków. Wśród nich są, między innymi: Stanisław Czyżewski sprawujący opiekę lekarską, pani dyrektor i obsługa MDK Iskra, Łucja Sznabel - sędzia główny meetingów, kadra sędziowska, zaangażowani rodzice, opiekunowie, dziadkowie startujących dzieci. Cieszymy się, że w meetingach nabierają doświadczenia sędziowskiego nasi czwartkowicze, młodzi sportowcy z sukcesami krajowymi z klubów Gwda i Gwardia. Dziękujemy Rodzicowi, dzięki któremu Reprezentacja na Finały Ogólnopolskie mogła wystąpić w charakterystycznych, żółtych koszulkach.  Dzięki tym wszystkim osobom meetingi odbyły się profesjonalnie i bezpiecznie, z uciechą dla dzieci.

Dziękujemy panu redaktorowi naczelnemu Faktów Pilskich za sympatię dla naszych działań i umieszczanie wszelkich informacji o pilskich czwartkach na portalu. Bez tego nie moglibyśmy dotrzeć do szkół, nauczycieli, a szczególnie rodziców i nie pokazalibyśmy, jak sportowo bawią się dzieci Piły i powiatu, jak rozwijają swoje talenty sportowe i osiągają sukcesy.

Organizatorzy i beneficjenci składają serdeczne podziękowanie za finansowanie i dofinansowanie projektu XXVI edycji Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych wspomagających edukację sportową dzieci w tak trudnym czasie zastoju aktywności sportowej: Zarządowi Powiatu w Pile, Gminie Piła, Stowarzyszeniu „Sport Dzieci i Młodzieży” w Warszawie, wolontariuszom i sympatykom Pilskiego TKKF, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu.

Panu Staroście pilskiemu dziękujemy za bezpłatne użyczenie stadionu na wszystkie meetingi, poczęstunek, medale i gadżety dla wszystkich dziewcząt i chłopców na meetingu Grand Prix Piły w maju 2022r.

Donatorem jesiennych i wiosennych meetingów 26 edycji czwartków lekkoatletycznych był Zarząd Powiatu w Pile ze wsparciem Stowarzyszenia Sport Dzieci i Młodzieży i Pilskiego TKKF, a donatorem udziału reprezentacji na Finałach w Łodzi była Gmina Piła, Zarząd Powiatu w Pile, Pilskie TKKF i SSDiM w Warszawie. Od 26 lat organizatorem i realizatorem jest Pilskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile.

 

XXVI EDYCJA PILSKICH CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”  (Stanisław Staszic)

 

Pilskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej we wrześniu 2021r rozpoczęło 26 edycję Projektu „Pilskie Czwartki Lekkoatletyczne”.

We wrześniu i październiku 2021 roku odbyły się cztery meetingi w tym dwa na stadionie przy ul. Okrzei i dwa jako meetingi szkolne. W 26 edycji jesiennej meetingów odbyły się 694 starty dziewcząt i chłopców roczników 2009, 2010, 2011 i młodszych z 12 szkół.

Pierwszy meeting odbył się 23 września 2021r na stadionie powiatowym w Pile. Był to meeting w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu #BEACTIVE. Pilskie TKKF na apel Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i UE po raz szósty zgłosiło swój akces i czwartkowy meeting został wpisany do tego wydarzenia.

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą prowadzoną przez Komisję Europejską. ETS ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Sportowe wydarzenia odbyły się w ponad 40 krajach Europy w dniach 23 – 30 września 2021r.

Podczas tego meetingu odbyły się 171 starty, w tym 92 dziewcząt i 79 chłopców roczników 2009, 2010 i 2011 uczniów z 12 szkół Piły i powiatu i pilskiego, pod opieką nauczycieli, rodziców i dziadków. Najliczniejsze reprezentacje przygotowała SP nr 7 w Pile i Zespół Szkół w Starej Łubiance. Wszystkie startujące dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy za udział w meetingu z logo #BeActive, a najlepsi za miejsca od I do III dyplomy i gadżety #BeActive oraz Pilskiego TKKF. Nie ma już z nami dzieci z SP w Bądeczu, gdyż decyzją władz samorządowych szkołę zlikwidowano. Dziękujemy pani Lidii Mrotek za wieloletni udział w pilskich czwartkach i wtrwałość w dążeniu do tego, by dzieci z Bądecza mogły przyjeżdżać do Piły pobiegać i poskakać z rówieśnikami z innych szkół.

Na meetingu gościł Eligiusz Komarowski Starosta pilski, gospodarz obiektu sportowego i główny Donator zawodów. Starty dzieci uświetniła także obecność Klaudii Adamek, Olimpijki z Tokio, naszej „czwartkowiczki”, która od lat zawsze chętnie uczestniczy w naszych imprezach i zachęca młodych sportowców do udziału w lekkoatletycznych zawodach.

Każdy młody człowiek musi się kierować tym, co lubi, co sprawia mu przyjemność, wtedy ma szanse na sukces. Zachęcam jedynie rodziców, aby wspierali swoje pociechy w uprawianiu sportu, który rozwija młodego człowieka pod każdym względem - stwierdziła zawodniczka. Była niepowtarzalna okazja, by zrobić pamiątkowe zdjęcie z członkinią żeńskiej sztafety olimpijskiej 4x100m.

Drugi meeting odbył się 7 października  2021 r. także na stadionie powiatowym w Pile. Wówczas odbyły się 162 starty dzieci z 12 szkół. Dzieci startowały w konkurencjach biegowych (dystans 60 m, 300 m i 600 m dziewcząt oraz 1000 m chłopców) i technicznych (skok w dal, rzut piłką palantową, pchnięcie kulą). Najliczniejsze reprezentacje przygotowały Zespół Szkół w Starej Łubiance, SP w Wyrzysku i SP nr 7 z Piły. Pojawił się nawet jeden uczeń reprezentujący SP 5 w Pile i startował w biegu na dystansie 60m z wynikiem 9,73. Startom dzieci sprzyjała słoneczna pogoda i dość wysoka temperatura, jak na jesienną porę roku. Marcin rocznik 2010 z SP nr 2 w Pile jako jedyny odważył się do biegu na 1000 m i samotnie pokonał ten dystans przy aplauzie kibiców, zaś Bartosz rocznik 2009 z SP nr 4 w Pile pchnął kulą 9,74 m. Większość dzieci pokonała swoje słabości i z zapałem wystartowała w wybranej przez siebie konkurencji. Cieszy nas, że dzieci wzajemnie się zapraszają na stadion do startów, by poznać swoje możliwości w rywalizacji sportowej.

Dziękujemy Panu Staroście i jego pracownikom za profesjonalne przygotowanie stadionu, zabezpieczenie stanowisk sędziowskich namiotami, słodki poczęstunek i napoje dla startujących dzieci; dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom i dziadkom za zachęcanie dzieci do aktywności sportowej, mimo popandemicznego zastoju.


SPAŁA 2021

W Spale złoto i srebro dla pilskich czwartkowiczów

W mikołajki 6 grudnia 2021r w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale po raz szósty odbyły się Halowe Ogólnopolskie Mistrzostwa Czwartków La. W mistrzostwach wystąpili młodzi lekkoatleci z ośrodków całego kraju - dziewczęta i chłopcy w rocznikach 2009 i 2010. Pilskie Czwartki La reprezentowali: Weronika Bogdańska uczennica SP nr 1, a od września SP nr 2 w Pile w biegu na 300m i Bartłomiej Stróżyński uczeń SP STO w Pile w biegu na 60 m.

Po krótkim otwarciu zawodów przez olimpijczyka Mariana Woronina rozpoczęły się starty eliminacyjne na 60m, skok w dal i wzwyż dziewcząt, następnie biegi na 600 m i 1000 m. Od godziny 12.00 rozpoczęły się biegi na 300m, skok w dal i wzwyż chłopców i finały 60 m.

Weronika Bogdańska (r. 2010) wystartowała w biegu na 300m, a w jej roczniku wystartowało jeszcze 27 zawodniczek. Weronika zdobyła mistrzostwo Polski i złoty medal uzyskując wynik 45,98. 

Bartłomiej Stróżyński (r. 2010) wystartował w biegu na 60m i rywalizował z 20 zawodnikami. Odbyły się trzy serie eliminacyjne. W eliminacjach uzyskał czas 8,83. W finale Bartek zdobył wice mistrzostwo Polski i srebrny medal uzyskując wynik 8,77. Tylko 8 setnych s. zabrakło mu do najwyższego podium. Nasi reprezentanci osiągają tak znakomite rezultaty dzięki systematycznej pracy. Istotną rolę w rozwoju ich talentów sportowych odgrywają rodzice. Rosną nam kolejni olimpijczycy.


WIOSNA 2022

Meeting inaugurujący 26 edycję wiosenną odbył się 27 kwietnia 2021 o godz. 16.00. na stadionie powiatowym w Pile. W meetingu uczestniczyły reprezentacje 13 szkół: ZS Stara Łubianka, SP Wyrzysk, SP Miasteczko Krajeńskie, szkoły m. Piły: SP 1, SP 2, SP 3, SP 4, SP 6, SP 7, SP 11, SP 12, SP STO i SP Salezjańska. Podczas meetingu odbyło się 158 startów, w tym 90 dziewcząt i 68 chłopców. Po zdjęciu obostrzeń pandemicznych w meetingach mogły starować wszystkie chętne dzieci.

Drugi meeting wiosenny odbył się 12 maja 2022r. na stadionie powiatowym w Pile. Odbyło się 168 startów dziewcząt (102) i chłopców (66) we wszystkich konkurencjach regulaminowych. Dzieci zbierały kolejne punkty do swojej puli startów rozpoczętych we wrześniu 2021 roku. W wiosennej edycji przeprowadzono 5 meetingów, w tym trzy na stadionie w Pile i dwa jako szkolne, w których łącznie odbyły się 763 starty.


GRAND PRIX XXVI EDYCJI PILSKICH CZWARTKÓW LA

Kolejna 26 edycja zakończyła się meetingiem 26 maja 2022r. jako Grand Prix Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych. Impreza została objęta Patronatem Honorowym Starosty Pilskiego.


ZDOBYCZE MEDALOWE SZKÓŁ NA GRAND PRIX XXVI EDYCJI PCLA

Lp.

Szkoła

Złoto

Srebro

Brąz

Razem medali

1

SP 1 Piła

/

1

2

3

2

SP 2 Piła

2

3

1

6

3

SP 3 Piła

5

2

2

9

4

SP 4 Piła

2

2

1

5

5

SP 5 Piła

/

/

/

/

6

SP 6 Piła

1

1

1

3

7

SP 7 Piła

5

2

7

14

8

SP 11 Piła

/

1

1

2

9

SP 12 Piła

2

/

/

2

10

SP S.T.O. Piła

1

1

/

2

11

SP Salezjańska Piła

/

1

/

1

12

SP Miasteczko Krajeńskie

1

/

5

6

13

SP Stara Łubianka

3

6

8

17

14

SP Wyrzysk

4

5

5

14

W całej 26 edycji podczas 9. meetingów odbyło się 1457 startów, w tym 775 dziewcząt i 682 chłopców. Po niewielkiej zmianie regulaminu w Grand Prix mogły wziąć udział wszystkie chętne dzieci. W regulaminowych konkurencjach odbyło się 130 startów, w tym 70 startów dziewcząt z 13 szkół Piły i powiatu pilskiego. Po startach odbyła się ceremonia nagradzania. Wszystkie startujące dzieci otrzymały okolicznościowe butony powiatu pilskiego, medale i dyplomy, a za miejsca od I do III dodatkowo gadżety przygotowane przez Pilskie TKKF. Dla każdego był słodki poczęstunek w postaci świeżutkich, makowych paluchów. Okolicznościowe butony i medale oraz poczęstunek zafundował dzieciom Eligiusz Komarowski, starosta pilski.


UDZIAŁ REPREZENTACJI PIŁY W XXVIII OGÓLNOPOLSKICH FINAŁACH CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

ŁÓDŹ, 17-19 czerwca 2022

Starty, wyniki i punkty uzyskane w mitingach i Grand Prix całej 26. edycji Pilskich Czwartków Lekkoatletycznych dały dziewczętom i chłopcom nominacje do reprezentacji na XXVIII Finały Ogólnopolskie Czwartków Lekkoatletycznych, które po raz dziesiąty odbyły się w Łodzi w dniach 17, 18 i 19 czerwca 2022 r. na stadionie AZS AWF.

Reprezentacja uczestniczyła w Finałach dzięki dotacji Gminy Piła i wsparciu Zarządu Powiatu Pilskiego oraz Rodzica – sponsora koszulek. Jednak ograniczenia finansowe spowodowały, że awans i nominację uzyskało 23 dzieci (w tym 12 dziewcząt i 11 chłopców) roczników 2009, 2010 i 2011 z 13 szkół m. Piły i powiatu pilskiego. Nasza reprezentacja zmierzyła się z 1470 rówieśnikami z 86 ośrodków - regionalnych organizatorów Czwartków La z całego kraju, biorących udział w ogólnopolskich finałach.

Nominacje uzyskali:

  1. Bielazik Maja - bieg na dystansie 300 m
  2. Bogdańska Weronika - bieg na dystansie 300 m
  3. Borkowicz Róża - skok w dal
  4. Chwiesiukowicz Antonina - bieg na dystansie 60 m
  5. Hass Małgorzata - rzut piłką palantową
  6. Jaroszewicz Zofia - bieg na dystansie 60 m
  7. Kaczmarek Katarzyna - bieg na dystansie 300 m
  8. Kryger Anna - skok w dal
  9. Markiewicz Alicja - bieg na dystansie 60 m
  10. Stróżyńska Weronika - pchnięcie kulą
  11. Witos Lena - skok w dal
  12. Wolańska Lena - skok w dal
  13. Bartosz Filip - bieg na dystansie 60 m
  14. Bartosz Dominik - rzut piłką palantową
  15. Ciesielski Igor - skok w dal
  16. Kusiak Bartosz - rzut piłką palantową
  17. Lenkiewicz Jakub - bieg na dystansie 300 m
  18. Matynia Szymon - bieg na dystansie 300 m
  19. Mrotek Marcel - bieg na dystansie 60 m
  20. Rysiewski Filip - skok w dal
  21. Sroka Filip - pchnięcie kulą
  22. Stróżyński Bartłomiej - bieg na dystansie 60 m
  23. Werhun Iwan - skok w dal


NOMINACJE UCZNIÓW ZE SZKÓŁ POWIATU PILSKIEGO NA XXVIII OGÓLNOPOLSKIE FINAŁY CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

SP nr 1 Piła - 1, SP nr 2 Piła - 1, SP nr 3 Piła - 5, SP nr 4 Piła - 4, SP nr 6 Piła - 1, SP nr 7 Piła - 3, SP nr 11 Piła - 1, SP nr 12 Piła - 1,  SP Salezjańska Piła - 1, SP S.T.O. Piła - 1, SP Miasteczko Krajeńskie - 1, ZS Stara Łubianka -1, SP Wyrzysk - 2. RAZEM  23 UCZNIÓW.

 

XXVIII OGÓLNOPOLSKI  FINAŁ CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH - MISTRZOSTWA POLSKI DZIECI

ŁÓDŹ, 17-19.06.2022r

Kiedy więc dzieci żyjąc swobodnie kształcą swoje ciało i utwierdzają zdrowie, kształcą tym samym i swój umysł i wzbogacają coraz nowymi wiadomościami” (Jędrzej Śniadecki)

Za nami kolejne Mistrzostwa Polski Dzieci, XXVIII Ogólnopolskie Finały Czwartków Lekkoatletycznych, które po raz dziesiąty odbyły się w Łodzi. Już w normalnej rzeczywistości sprzed okresu pandemii. Finały odbyły się na obiektach łódzkiego AWF AZS, przy upalnej, słonecznej pogodzie. Organizatorzy, przy wsparciu łódzkich strażaków, zorganizowali kurtynę wodną dla ochłody startujących i kibiców.

W Finałach Czwartków La uczestniczyło 1470 dziewcząt i chłopców z 86 ośrodków z całego kraju, w rocznikach 2009, 2010 i 2011. Organizatorzy powrócili do wspaniałej tradycji otwierającej Finały. Jak na otwarciu olimpiad odbył się przemarsz ekip z całego kraju, który prowadziła orkiestra dęta z Łodzi, a za nią poczet z flagą olimpijską, niesioną przez dzieci z Piły. Za pocztem, alfabetycznie przemarsz reprezentacji wszystkich miast, miasteczek i wiosek uczestniczących w rywalizacji finałowej. Andrzej Majkowski Prezes Stowarzyszenia Sportu Dzieci i Młodzieży powitał wszystkich przybyłych, łącznie z gośćmi reprezentującymi Ministerstwo Sportu, Polski Komitet Olimpijski, miasto Łódź, Polski Związek Lekkiej Atletyki, sponsorów i donatorów, a szczególnie reprezentacje dziecięce i oficjalnie otworzył XXVIII Ogólnopolskie Finały Czwartków La. Po zakończeniu ceremonii dzieci przystąpiły do rywalizacji zgodnie z regulaminem i programem Organizatora.


SUKCESY REPREZENTACJI PIŁY

„Musisz wierzyć w siebie wtedy, gdy nikt inny w Ciebie nie wierzy - to czyni Cię wygranym już na początku” (Venus Williams, wybitna amerykańska tenisistka)

W Łodzi wszystkie nasze dziewczęta i chłopcy pobili rekordy życiowe w swoich konkurencjach i kategoriach wiekowych, prezentując poziom szkolnego sportu pilskiego. Nie starczyło jednak ogromnego wysiłku i determinacji dorównania najlepszym rówieśnikom z kraju. W rywalizacji finałowej ubiegłoroczny tytuł obroniła i zdobyła złoty medal dla reprezentacji Weronika Bogdańska (r. 2010) z SP nr 2 w Pile w biegu na dystansie 300m.


Skład naszej reprezentacji i osiągnięte rekordy życiowe:

1. Weronika Bogdańska (r. 2010) bieg na 300m - złoty medal - 43,54s (w ub.r. 46,34s)

2. Katarzyna Kaczmarek (r. 2009) bieg na 300m - 45,86s (w ub.r. 48,25s)

3. Maja Bielazik (r. 2010) w biegu na 300m –51,99s (na mitingach w Pile 52,30s) 

4. Zofia Jaroszewicz (r. 2009) w biegu na 60m - 9,03s

5  Antonina Chwiesiukowicz (r. 2010) w biegu na 60m - 8,86 (na mitingach w Pile 8,98s) 

6. Alicja Markiewicz (r. 2011) w biegu na 60m - 9,38s (na mitingach w Pile 9,40s) 

7. Róża Borkowicz (r. 2009) w skoku w dal - 3,77m

8. Lena Wolańska (r. 2010) w skoku w dal - 4,13m  (na mitingach w Pile 3,98m) 

9. Lena Witos (r. 2011) w skoku w dal - 4,21m  (na mitingach w Pile 3,92m) 

10. Anna Krygier (r. 2011) w skoku w dal - 3,66m  (na mitingach w Pile 3,55) 

11. Małgorzata Hass (r. 2010) w rzucie piłką palantową - 39,00m (na mitingach w Pile 37m) 

12. Weronika Stróżyńska (r. 2009) w pchnięciu kulą - 8,27m (na mitingach w Pile 7,86m) 

13. Jakub Lenkiewicz (r. 2009) w biegu na 300m - 43,60s (na mitingach w Pile 44,30s) 

14. Szymon Matynia (r. 2009) w biegu na 300m - 45,80s

15. Filip Bartosz (r.2009) w biegu na 60m - 7,94s

16. Marcel Mrotek (r. 2009) biegu na 60m -  8,22s

17. Bartłomiej Stróżyński (r. 2010) bieg na 60m - 8,82s

18. Filip Rysiewski (r. 2009) w skoku w dal - DNS (kontuzja)

19. Iwan Werhun (r. 2010)  w skoku w dal - 4,27m

20. Igor Ciesielski (r. 2011) w skoku w dal - 4,42 (na mitingach w Pile 4,37m) 

21. Dominik Bartosz (r. 2009) w rzucie piłką palantową - 51m

22. Bartosz Kusiak (r. 2011) w rzucie piłką palantową - 30,50m

23. Filip Sroka (r. 2009) w pchnięciu kulą - 8,10m.

 

„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń” (Eleanor Roosevelt)

Dla dzieci powołanych do składu reprezentacji wyjazd na Mistrzostwa był wyróżnieniem za wysiłek podejmowany od jesieni 2021r do lata 2022r. Radość z pobicia swoich rekordów życiowych w rywalizacji z rówieśnikami z całego kraju daje ogromną satysfakcję. Uplasowanie się nawet w trzydziestce najlepszych w kraju jest zachętą do zwiększenia aktywności i dalszego doskonalenia swoich talentów sportowych.

Sponsorem Głównym wyjazdu reprezentacji była Gmina Piła, współfinansującym Zarząd powiatu pilskiego. Zarząd powiatu pilskiego był Donatorem do organizacji i realizacji meetingów 26 edycji przez Pilskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.

Po raz dwudziesty pierwszy kierownikiem reprezentacji została pani Stanisława Zielińska - społeczny dyrektor projektu. Powołano trzech opiekunów z uprawnieniami sędziego la i instruktora.

Od 26 lat Leszek Zieliński Prezes Pilskiego TKKF jest inicjatorem krajowych i organizatorem pilskich czwartków. W 1997 roku wspólnie czwartki ogólnopolskie zainicjowali olimpijczyk Marian Woronin i Leszek Zieliński.

 

PILSKIE REKORDY OGÓLNOPOLSKICH CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH I ZAWODÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Wiek

Imię nazwisko

Miejscowość

Konkurencja

Wynik

Rok rekordu

12 lat

Adrian Pintera

Piła

60m

7,54

2018

 

Zestawienie najlepszych wyników osiągniętych przez zawodników w czasie Finałów „Czwartków Lekkoatletycznych” i Zawodów Międzynarodowych (przez zawodników polskich w tym reprezentantów Piły)


60 m - chłopcy - 13 lat

1.Szymon Dołęga Siedlce 7,30; 2022

2.Marcin Jung Żary 7,35; 2017

3 Jakub Mysiorek Żary 7,42; 2018

4.Pilip Chrosta Bełchatów 7,53; 2015

5. Sebastian Libura Skoczów 7,54; 2019

6. Michał Iwanowicz Piła 7,55; 2005


60 m - chłopcy - 12 lat

1. Adrian Pintera Piła 7,54; 2018

2. Marcin Jung Żary 7,59; 2016

3. Ignacy Wiśniewski Warszawa 7,61; 2019


60 m - dziewczęta - 12 lat

1 Klaudia Chrostek Czerwionka Lesz 7,77; 2018

2. Lena Zawadzka Czerwionka Lesz. 7,86; 2021

3. Oliwia Gut Stalowa Wola 8,01; 2017

4. Agata Piróg Łobez 8,09; 2015

5. Klaudia Adamek Złotów 8,14; 2011

6. Adrianna Makuła Kielce 8,14; 2017

7. Maja Matuśkiewicz Bełchatów 8,17; 2016

8. Susana Lachele Piła 8,21; 2012


300 m - dziewczęta - 12 lat

1. Zuzanna Doroba Międzychód 42,10; 2018

2. Nina Młodzińska Łódź 42,50; 2018

3. Zuzanna Zabadała siedlce 42,69; 2016

4. Zofia Tomczyk Łowicz 43,18; 2020

5. Karolina Gesek Wejherowo 43,43; 2008

6. Wiktoria Biskup Bielsko Biała 43,51; 2020

7. Weronika Bogdańska Piła 43,54; 2022

 

Skok wzwyż - chłopcy - 11 lat

1. Piotr Lisek Poznań 1,51 2003

2. Arkadiusz Starszewski Złotów 1,48; 2003

3. Mirosław Szczepanik Złotów 1,48; 2008

4. Bartek Chwiałkiewicz Piła 1,48; 2011

5. Eryk Lamtschek Złotów 1,47; 2013

6. Bartłomiej Lewandowski Piła 1,46; 2004


Skok w dal - chłopcy - 13 lat (odbicie z belki))

1. Birecki Bartłomiej Bielsko Biała 5,82; 2019

2. Igor Krzeszowski Słupsk 5,77; 2021

3. Bartłomiej Józefiak  5,79; 2022

4. Ogiegło Szymon Skoczów 5,60; 2019

5. Wiktor Kazimierski Łowicz 5,49; 2021

6 Libura Jakub Skoczów 5,48; 2019

7. Langner Szymon  Piła 5,42; 2020


Skok w dal - chłopcy - 13 lat (ze strefy)

1. Jakub Cisowski Wejherowo 6,12; 2009

2. Bartłomiej Draszawka Piła 6,05; 2007

3. Filip Drozdowski Toruń 6,02; 2006

4. Mateusz Sobczyk Kutno 6,02; 2012

5. Adam Patrzyk Bełchatów 6,00; 2015

6. Przemysław Wasiński Kozienice 5,98; 2006

7. Damian Szade Poznań 5,96; 2001

8. Kacper Krawczyk Łódź 5,95; 2014

9. Dawid Głowacki Piła 5,89; 2009


Skok w dal - dziewczęta - 12 lat

1. Wiktoria Gadajska Radom 5,39; 2018

2. Katarzyna Modzelewska Łomża 5,16; 2009

3. Gabriela Juszczak Łódź 5,13; 2016

4. Paulina Romaniuk Bydgoszcz 5,11; 2012

5. Julia Witkowska Piła 5,09; 2016


Skok w dal - dziewczęta - 11 lat

1. Kornelia Wróbel Suwałki 4,82; 2007

2. Julia Adamczyk Radom 4,80; 2016

3. Katarzyna Połeć Ustka 4,73; 2000

4. Aleksandra Machowska Szubin 4,73; 2012

5. Wiktoria Gadajska Radom 4,70; 2017

6. Aleksandra Wiśniewska Toruń 4,68; 2022

7. Klaudia Danielska Piła 4,67; 2004


Rzut piłeczką palantową - dziewczęta - 11 lat

1. Dominika Grzelak Tuchola 54,00; 2008

2. Zuzanna Nowak Bydgoszcz 48,50; 2004

3. Agnieszka Gapska Piła 48,00; 2014


Pchnięcie kulą (3 kg) - chłopcy - 13 lat

1. Wiktor Artych Siedlce 13,99; 2020

2. Ignacy wawierowicz Słupsk 13,57; 2019

3. Wiktor Dmochowski Łomża 13,30; 2019

4. Ksawery Ściślak Sztum 12,96; 2021

5. Bruno Rzepa Wałbrzych 12,19; 2022

6. Jakub Gruszewski Słupsk 12,03; 2021

7. Adam Łongwa Gdańsk 11,89; 2020

8. Karol Gil Piła 11,35; 2020  

 

PUNKTACJA SZKÓŁ POWIATU PILSKIEGO I MIASTA PIŁY XXVI edycji  Pilskich Czwartków LA  2021/2022

 

LP.

SZKOŁA

PUNKTY

LOKATA

1

SP 7 PIŁA

517

I

2

ZS STARA ŁUBIANKA

479

II

3

SP WYRZYSK

362

III

4

SP 1 PIŁA

280

IV

5

SP 3 PIŁA

169

V

6

SP 4 PIŁA

153

VI

7

SP 2 PIŁA

133

VII

8

SP MIASTECZKO KRAJEŃSKIE

50

VIII

9

SP STO PIŁA

29

IX

10

SP 6 PIŁA

28

X

11

SP 12 PIŁA

24

XI

12

SP 11 PIŁA

23

XII

13

SP SALEZJAŃSKA PIŁA

10

XIII

14

SP 5 PIŁA

2

XIV

 

PUNKTACJA NAUCZYCIELI/OPIEKUNÓW XXVI edycji Pilskich Czwartków La  2021/2022

LP.

NAZWISKO I IMIĘ

SZKOŁA

PUNKTY

1

LUBASZCZUK MACIEJ

SP7 PIŁA

517

2

SZCZEPANIAK  ELŻBIETA

ZS STARA ŁUBIANKA

479

3

GDANIEC CEZARY

SP WYRZYSK

362

4

MANKIEWICZ MAGDALENA

JAŃCZAK DARIUSZ

SP 1 PIŁA

280

5

RYSIEWSKA MARIANNA

SP 3 PIŁA

169

6

SZNABEL ALICJA POGORZELSKI ANDRZEJ

SP 4 PIŁA

 

153

7

JAROSŁAW CHWAŁEK

SP 2 PIŁA

133

8

STACHOWSKA ALICJA

SP MIASTECZKO KRAJEŃSKIE

50

9

 SZNABEL ŁUCJA

SP S.T.O PIŁA

29

10

JAROSZEWICZ TOMASZ

SP 6 PIŁA

28

11

RADOSŁAW KACZMAREK

SP 12 PIŁA

24

12

MATYNIA KRZYSZTOF

SP 11 PIŁA

23

13

BIELAZIK TADEUSZ

SP SALEZJAŃSKA PIŁA

10

14

MARCINIAK ROMAN

SP 5 PIŁA

2

(Stanisława Zielińska, społeczny dyrektor projektu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%