W dniach 16-20 lipca w Muzeum Ziemi Złotowskiej odbyły się spotkania edukacyjne. Wakacyjny Klub Małego Muzealnika to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy, która została pozytywnie przyjęta przez młodych odbiorców.
Przez pięć dni 14-osobowa grupa pogłębiała swoją wiedzę o historii lokalnej i wykorzystywała swoje umiejętności plastyczne. Pierwszego dnia Młodzi Muzealnicy odkrywali magię papieru. Wysłuchali wiadomości m.in. o dawnej papierni w Wąsoszu, fabryce tektury w Tarnówce czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, znakach wodnych. Zapoznawali się również ze zbiorami muzealnymi w postaci dokumentów wykonanych na czerpanym papierze. Zwrócono również uwagę na prace Grety Grabowskiej na wystawie czasowej. W efekcie wykonali własny papier metodą czerpania, który następnie ozdobili wykorzystując różnorakie materiały (suszone rośliny, sznurki, bibułki) i swoją kreatywność.
Drugiego dnia dzieci dowiedziały się, jak bardzo ważną rolę w naszym życiu odgrywa światło. Dzięki kolekcji starych lamp ze zbiorów z muzealnych, Młodzi Muzealnicy mogli poznać rodzaje oświetlenia od początku opanowania ognia przez człowieka. Dzieci z Wakacyjnego Klubu Muzealnika tchnęły życie w stare, zakurzone lampy ze zbiorów muzealnych, tworząc dla nich współczesne papierowe abażury.
Uczestnicy warsztatów w następnym dniu mogli wykazać się swoją wiedzą na temat Złotowa i wykonać własne książki za pomocą techniki kolażu. Po zapoznaniu się z wybranymi wątkami historii Ziemi Złotowskiej oraz historią książki od hieroglifów po e-booki, uczestnicy opowiedzieli o sobie oraz o naszym mieście w oryginalnej papierowej formie. Powstała stojąca, elastyczna książka w formie harmonijki, która może służyć za przykład wykorzystania książki w sztuce.
W przedostatnim dniu warsztatów dzieci pogłębiły swoją wiedze na temat postaci charakterystycznych dla Złotowszczyzny i stworzyli je w parach przy pomocy m.in. papieru oraz krepy. Wizerunki Żyda, szlachcica polskiego, pary Krajniaków czy żydowskiej poetki Nahidy Sturmhoefel przybliżyły Małym Muzealnikom historie narodowości zamieszkujących Ziemię Złotowską przez wieki.
Bardzo ważne okazały się ostatnie zajęcia, na których została poruszona geneza powstania jedynego w Polsce, pomnika Piasta. Stanowiło to nawiązanie do zeszłorocznej 60 rocznicy jego odsłonięcia. Następnie dzieci udały się pod pomnik, aby złożyć kwiaty u stóp kamiennego wizerunku Piasta. Po powrocie wykonały jego papierową kopie, która strzeże obecnie wejścia do muzeum.
Niewątpliwie był to intensywny i pożyteczny tydzień dla naszych Młodych Muzealników. Zajęcia z pewnością rozwinęły ich wyobraźnie i kreatywność, skłoniły do poszukiwań i eksperymentowania oraz przybliżyły wiadomości związane z naszym miastem i regionem. Ostatniego dnia dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Zapowiedziały, że wrócą z chęcią do muzeum. Do zobaczenia za rok na następnych warsztatach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pilski hejter skazany w I instancji
Jak Mariusz wytrąbi flaszki dwie plus koniak, to efektem jego wysiłków są produkty wymienione w rubryce na nazwę respondenta. Wtedy jest szczęśliwy do bulu dupy pełnej owsików pijanych w sztok.
CO₂ + woda
20:27, 2025-07-04
Znak zapytania nad budową S10?
Przegrali wybory, to teraz za karę nie będzie S10, a zje*y z Wielkopolski na nich głosowali.
🤬
18:53, 2025-07-04
I znów wariat na drodze! Tym razem na K11 [film]
Przez takich idiotów giną niewinni ludzie.
pilanin23113
18:33, 2025-07-04
Znak zapytania nad budową S10?
W Polsce Tuska nic nie można zrobić normalnie. Trzeba weryfikować, urealniać, robić audyty i przesuwać terminy w nieskończoność. Atom, CPK, teraz S-10. Opóźnianie wszystkiego co się da, byle Polska za szybko się nie rozwijała. Ku uciesze wiadomo kogo.
prrrr
18:31, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz