Zamknij

Bardzo osobista opowieść Cezarego Krajewskiego o losach

10:00, 07.11.2019 fp
Skomentuj

Od kilku tygodni na rynku wydawniczym obecne jest drugie wydanie książki "Lila". To bardzo osobista opowieść Cezarego Krajewskiego o losach jego rodziny.

Pierwsze wydanie "Lili" ukazało się 18 sierpnia 2017 roku, drugie równo dwa lata później, 18 września br. Wydawcą obu jest Grupa PWN Rozpisani.pl.

Ale zanim powstała książka, Czarek napisał scenariusz pod tym samym tytułem. Jego fabuła dotyka problemów Wołynia w kontekście losów jego najbliższej rodziny. Lila jest główną bohaterką tej opowieści.

- Jej tragiczną historię usłyszałem będąc jeszcze dzieckiem, z ukrycia, gdy moja matka chrzestna opowiadała ją ojcu. Obiecałem sobie wtedy, że jak dorosnę coś z tym zrobię, napiszę książkę lub nakręcę film.

Kilkadziesiąt lat później będąca już w sędziwym wieku ciocia Basia opowiedziała raz jeszcze tę historię swemu bratankowi, wówczas już aktorowi z prawie dwudziestoletnim dorobkiem pracy w filmie i teatrze.

-  Moi dziadkowie byli przed wojną ludźmi zamożnymi, mieli parowiec, którym świadczyli rejsy turystyczne, pływając z Włocławka do Krakowa i w drugą stronę. 30 sierpnia 1939 roku, gdy parowiec zacumowany był w Krakowie, wpadli polscy żołnierze i zarekwirowali statek na potrzeby wojska. Trzy siostry ukryły się pod pokładem. Dostrzegł je tam pewien podoficer. Tak zaczyna się ta historia, którą opowiedziała mi moja chrzestna. Po powrocie od cioci Basi w ciągu jednej nocy napisałem scenopis, czyli krótkie streszczenie pod scenariusz. Kiedy scenariusz był już gotowy, pomyślałem zadowolony: no to jest ok. Ale dopiero wtedy zaczęły się schody. Na przeszkodzie, oczywiście, stanęły finanse. Zacząłem chodzić po różnych domach produkcyjnych, pukałem od drzwi do drzwi. Kiedyś spotkałem się z panem Krzysztofem Zanussim, a on, trochę pewnie od niechcenia, poradził, że na moim miejscu napisałby książkę, bo podobny film już powstaje, czyli "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego. Pomyślałem: ja książkę? Przecież nie jestem pisarzem, jestem aktorem! Ale po blisko rocznym bezowocnym poszukiwaniu sponsorów, producentów, inwestorów postanowiłem przerobić scenariusz i tak powstała książka.

Spisane na stu stronach rodzinne dzieje osadzone są w latach 1925-1945 we wsi Opatowiec w województwie świętokrzyskim. "Lila" to w przeważającej mierze opowieść oparta na faktach, wzbogacona w liczne, autentyczne fotografie. Irena Lidia Krajewska, tytułowa bohaterka, najstarsza siostra Czarka ojca, była uczestniczką tajnych kompletów, w wieku 16 lat wstąpiła w szeregi Armii Krajowej przyjmując pseudonim "Lila". Zginęła 29 lipca 1944 roku w wieku niespełna 18 lat, podczas bestialskiej pacyfikacji Opatowca przez żołnierzy niemieckich i ukraińskich faszystów.

Obecnie "Projekt Lila", czyli historia młodej łączniczki AK, to wielowątkowe przedsięwzięcie, składające się przede wszystkim z książki (dwa wydania), słuchowiska (odcinek pilotażowy), fabuły serialu (scenariusz) oraz spektaklu (trwają prace nad adaptacją sceniczną). Od samego początku w projekt zaangażowana jest grupa aktorów, przyjaciół Czarka: Barbara Dziekan, Tomasz Grochoczyński, Arek Detmer, Paweł Ferens, Wojciech Solarz, Józef Mika.

- Oczywiście, wciąż moim priorytetem jest zekranizowanie "Lili", bo film ma największy potencjał w dotarciu do odbiorcy. Ten projekt idealnie wpisuje się w telewidza telewizji publicznej - uważa Czarek.

Książkę "Lila" w obu wydaniach można nabyć m.in. w księgarniach internetowych i sieci sklepów Empik. Cezary Krajewski promuje ją także osobiście podczas spotkań na pilskim targowisku.

Cezary Krajewski - urodzony w 1971 r. w Koszalinie. Aktor filmowy (m.in. epizod aktorski w "Pianiście" Romana Polańskiego), serialowy i teatralny. Autor scenariusza pełnometrażowego projektu oraz serialu fabularnego i powstałej na jego podstawie powieści "Lila" (2017, 2019). Mąż Justyny, rodowitej pilanki, ojciec córki Palomy oraz synów Pawła i Kamila. Mieszka i pracuje w Pile oraz w Warszawie. Laureat Nagrody Starosty Pilskiego za "osiągnięcia w upowszechnianiu historii ważnej dla narodu polskiego w literaturze, filmie i teatrze" (2018).

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%