Zamknij
REKLAMA

Punk-rock na Barce: Prawda, Sajgon, Czerwone Kościoły

09:59, 26.10.2021 | fp
Skomentuj Prawda
REKLAMA

6 listopada szykuje się mocny, punk-rockowy wieczór w Klubie Muzycznym Barka w Pile. Wystąpią zespoły Prawda (Wrocław), Sajgon (Dolny Śląsk) i Czerwone Kościoły (Złotów).

Prawda została założona latem 1994 roku przez Skutera i Melona. Swój debiutancki materiał "Biologia z drugiej strony" zarejestrowała w grudniu tego samego roku. Przez kilkanaście lat funkcjonowania zespół nagrał pięć regularnych albumów, kilka EP-ek, album kompilacyjny i wiele składanek. Grupa zagrała kilkaset koncertów u boku wielu kapel, także tych stanowiących dla niej źródło inspiracji ( Dead Kennedys, Cockney Rejectrs, Hanson Brothers, UK Subs, GBH, Chealsa, Sham 69, Angelic Upstarts, Vibrators ).

Latem 2016 roku w nowym składzie zespół rozpoczął próby, po czym wyjechał w trasę koncertową, a w następnym roku zarejestrował materiał na nowy album "Chaos In Poland" - pierwszy od 10 lat. To ewenement na skalę tego kraju, zespół w pierwszym roku po reaktywacji zagrał niemal 50 koncertów i nagrał nową płytę. Nie ma odcinania kuponów i odgrzewania starych kotletów. Prawda to obecnie jeden z najprężniej działających punk rockowych formacji w kraju. W zeszłym roku grupa nagrała kolejny album "Tu jest ...".

Sajgon powstał w 1988 roku, kiedy Sławek wraz z Markiem postanowili założyć kapelę. Był tylko problem natury technicznej: Sławek znał trzy chwyty na gitarze, a Marek miał tylko dobre chęci. Po kilku miesiącach wspólnie spędzonego czasu na 11 piętrze jednego z budynków na wałbrzyskim osiedlu Podzamcze, przy akompaniamencie otwieranych butelek piwa, coś zaczynało się kleić. Po wspólnych rozmowach doszli do kompromisu - gramy reggae! Nic na owe czasy nie przychodziło im do głowy, ze względu na umiejętności. Dwa lata prób w składzie Darek Trocha - bębny, Marek Pawłowski - klawisze, Grzesiek Young - bas oraz Sławek Trocha - gitara i śpiew, pozwoliły na jako takie ogranie się i poznanie nowych akordów, lecz nie było to to o co chodziło tym młodym, zbuntowanym ludziom.

Pewnego dnia po rozpadzie hasa-ala Sławek spotkał kolegów, którzy szli na próbę do Zdzicha. Po kilku dźwiękach okazało się, że nikt z nich nie ma pojęcia o graniu na instrumentach - i był to moment, który wykorzystał Sławek. Pomysł był idealny - punk to było to, co kręciło 90 procent młodego społeczeństwa. Po rozmowie Sławek i Zdzichu postanowili, że potrzeba tylko basisty. Niedługo potem doszedł Krzysztof Musialski. W tym składzie, jeszcze jako PZNIK, chłopaki jadą ostro ,dochodzi do nich Kostia na wokal i kapela zaczyna brzmieć. Powstaje kultowy kawałek "Beer oj" i kilka następnych. Ze względów niezależnych od zespołu, drogi kapeli się rozchodzą. Kostia i Krzysiek rozstają się z zespołem, coś się nie klei. Na miejsce Krzyśka przychodzi Marek jako basista i tak zaczyna to mieć jakiś sens. Sajgon w tym składzie gra koncerty, gdzie tylko się da. Kapela spotyka się z miłym przyjęciem i zyskuje publikę nie tylko w swoim mieście. Wszystko się wali, kiedy to Grześ na dwa lata zasila szeregi polskiej armii. Przychodzi rok 1992 i pojawia się jeszcze jedna szansa - znalazł się ktoś kto chce wydać Sajgon na kasecie. Była to składanka wraz z takimi kapelami jak Sedes , Gaga i Fort BS. Jakiś czas później chłopcy nagrali materiał, tym razem cały. Kaseta "Balanga" była przełomem dla Sajgonu. Propozycje grania koncertów sypały się jak z rękawa. Kapela pojawiała się i znikała aż do roku 1994, kiedy koncert w Jarocinie zaważył na tym, że Sajgon skończył swoją grę na punkowej scenie i nie dawał znaku życia. W międzyczasie Grzesiek zadomowił się w Fort-BS, Sławek wspomagał Sedes na gitarze, a Maniek jeździ lokomotywą. Kapela jednak zebrała się w 2008 roku z inicjatywy Sławka, jednak już w całkiem nowym składzie.

Czerwone Kościoły ze Złotowa to grupa, która działała w latach 1989-1996 i w 2019 roku - po bardzo długiej przerwie - powróciła do grania.

Koncert rozpocznie się ok. godziny 19:00. Wstęp: 35 zł przedsprzedaż / 40 zł w dniu koncertu.

Po koncercie darmowe After Party.

 

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%