Zamknij
REKLAMA

O wejściu studentów na wymagający rynek pracy

08:42, 31.03.2021 | Aleksandra Fabiszak, rzecznik prasowy PUSS w Pile
Skomentuj
REKLAMA

Jak przygotować studentów do wejścia na rynek pracy, jak właściwie ich kształcić, w jakie umiejętności ich wyposażyć? To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas II seminarium pt. "Rozwijanie współpracy w zakresie wyzwań lokalnego rynku pracy", przygotowanego przez Biuro Karier Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

Seminarium zgromadziło online kilkudziesięciu uczestników - zarówno przedstawicieli środowiska akademickiego (wykładowców, studentów, pracowników administracji), ale również pracodawców i instytucji związanych z rynkiem pracy. Było to więc doskonałe forum dyskusji i prezentacji punktów widzenia tego, jak kształceni są studenci i czy sposób ich przygotowania odpowiada wymagającemu rynkowi pracy.

-  Jakość kształcenia jest dla nas kluczowa - tymi słowami rozpoczął spotkanie dr Paweł Dahlke, prorektor ds. Jakości Kształcenia i Studentów PUSS w Pile. - Cieszę się, że mimo trudnych dla gospodarki warunków, związanych z pandemią, tak wielu przedsiębiorców zgodziło się na udział w seminarium. Naszym celem jest przedstawienie perspektywy uczelni w zakresie kształcenia praktycznego, ale i zrozumienie Państwa potrzeb, aby we współpracy z biznesem jeszcze lepiej przygotować studentów do wejścia na zmieniający się rynek pracy.

Poruszono m.in. kwestie działań w zakresie praktyk uczelni, które przedstawiły mgr Emilia Lewicka-Kalka - kierownik Działu Praktyk Studenckich i Karier oraz dr Monika Rozmarynowska z Działu Praktyk Studenckich, podkreślając, że PUSS ma podpisanych ponad 200 umów i porozumień dotyczących praktyk studenckich na kierunkach społecznych, medycznych i technicznych, a studenci mogli skorzystać z ponad 3600 ofert pracy, przesyłanych przez pracodawców.

Mowa była również o ujednoliceniu efektów kształcenia dla szkolnictwa wyższego wszystkich państw Unii Europejskiej, co jest elementem kluczowym dla studentów wchodzących na rynek pracy - nie tylko w kraju, ale również poza granicami oraz o wpływie instytucji zewnętrznych na tworzenie programów studiów (mgr Marcin Ślawski z Działu Jakości Kształcenia i Spraw Studenckich). Ukazana została również perspektywa studentów (Miłosz Gast, przewodniczący Samorządu Studenckiego PUSS w Pile).  

Niezwykle istotny był głos Powiatowego Urzędu Pracy o sytuacji na rynku pracy w powiecie pilskim (Kinga Komasa) oraz współpracującej z uczelnią firmą Signify (Maja Możejko, Marcin Andrzejewski) o studiach dualnych, czyli modelowej współpracy szkolnictwa wyższego z otoczeniem biznesu.

- Na przestrzeni ostatnich lat widzimy nowe podejście do studentów-praktykantów w Signify. Bardzo cenimy ich nowe, świeże spojrzenie na rozwiązania stosowane w naszej firmie. Bardzo często po okresie intensywnych praktyk, stają się oni bardzo dobrymi pracownikami, którzy już znają strukturę firmy i których czas wdrożenia jest znacznie krótszy, niż w przypadku standardowo zatrudnianych osób. To duży atut, zarówno dla studenta, jak i dla Signify - podsumował Marcin Andrzejewski.

(Aleksandra Fabiszak, rzecznik prasowy PUSS w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%