Zamknij
REKLAMA

Polędwiczka w pieprzowej skorupce z Brzostowa wygrała w Warszawie

16:10, 21.11.2021 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie odbył się finał X edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS).

Uczennice Paulina Misiak i Oliwia Szott z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Drzymały w Brzostowie zdobyły pierwsze miejsce. Ich potrawa - nadziewana polędwiczka w pieprzowej skorupce na kremowym sosie serowym, podawana z musem buraczanym na glazurowanej w miodzie gruszce i puree kalafiorowym zamkniętym w chrupiącej otoczce - zyskała największe uznanie jury składającego się z uznanych szefów kuchni. Z obowiązkowych produktów dziewczyny wykorzystały w potrawie: ser smażony Wielkopolski, ser koryciński, andruty kaliskie, olej rydzowy oraz miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny. Paulinę i Oliwię przygotowały do konkursu nauczyciele Maria Kujawska, Dobrochna Szydełko, Anna Śmiechowska i Jarosław Seweryn.

Organizatorem konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współudziale Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Stowarzyszenia "Polska Inicjatywa Kulinarna". Celem konkursu była edukacja w dziedzinie zawodowej (podnoszenie kwalifikacji gastronomicznych) oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat polskich produktów regionalnych i tradycyjnych zarejestrowanych w unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

  

  

W ścisłym finale zmierzyło się 10 drużyn, reprezentujących szkoły o profilu gastronomicznym z całej Polski. Ich zadaniem było wykonanie minimum jednej potrawy w ciągu 3 godzin. Finaliści musieli w swoich daniach wykorzystać minimum jeden produkt z listy polskich produktów zarejestrowanych lub aplikujących o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%