Zamknij

Przyroda, kultura, historia, zdrowie. Konferencja w Nadnoteckim Instytucie UAM o skarbach w lesie

19:04, 25.10.2024 Nadnotecki Instytut UAM w Pile Aktualizacja: 19:28, 25.10.2024
Skomentuj Nadnotecki Instytut UAM w Pile Nadnotecki Instytut UAM w Pile

W auli Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile odbyła się III Konferencja „Skarby w lesie - przyroda, kultura, historia”, tym razem poświęcona tematowi „Zdrowo w lesie”.

Organizatorami wydarzenia byli Nadnotecki Instytut UAM w Pile i Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w partnerstwie z Nadnoteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Pile, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Pile, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Trzciance, PTTK oddział w Pile oraz Krajeńskim Ośrodkiem Kultury. Główną myślą tegorocznej edycji było ukazanie, jak las i natura wpływają na zdrowie fizyczne, psychiczne i środowiskowe człowieka.

Wydarzenie po raz kolejny zgromadziło szerokie grono uczestników - seniorów oraz przedstawicieli lokalnych instytucji zainteresowanych tematyką zdrowia i ekologii. Podczas konferencji podkreślono rolę lasów jako naturalnych przestrzeni sprzyjających zdrowiu i dobrostanowi.

Prelegenci tegorocznej konferencji - prof. Magdalena Frączek z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Adam Standio - nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, dr Kamil Szpotkowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz dr Paweł M. Owsianny z NI UAM w Pile - omówili szeroki wpływ lasu na różne aspekty zdrowia: fizycznego, psychicznego i środowiskowego.

Przedstawiali, jak codzienny kontakt z przyrodą może przyczynić się do poprawy dobrostanu człowieka i zmienić nasze samopoczucie. Dodatkowo przekonywali o tym,  jak uważność w lesie może poszerzyć nie tylko naszą wiedzę o przyrodzie, ale także pomóc zrozumieć nasze miejsce w naturze.

Ogromną wartością tegorocznej konferencji była zarazem integracja środowisk seniorskich. W budynku Instytutu odbył się panel wystawienniczy, w którym organizacje seniorskie, stowarzyszenia i instytucje zaprezentowały swoją działalność. Udział w panelu wzięła m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile, której przedstawicielki edukowały uczestników m.in. na temat rodzajów i właściwości grzybów.

W budynku NI UAM odbywały się także bezpłatne badania profilaktyczne dla seniorów, co wpisuje się w misję wspierania zdrowego trybu życia w lokalnych społecznościach. Ponadto w trakcie konferencji odbył się krótki warsztat ćwiczeń rozluźniających i relaksacyjnych pokazujący, że ruch i aktywność to klucz do zdrowia w każdym wieku!

Uczestnicy mieli także okazję do spróbowania wyrobów kulinarnych w postaci zdrowej żywności z polskich lasów.

Jak podkreślali organizatorzy, głównym celem konferencji była promocja zdrowego trybu życia oraz uświadomienie, jak wiele korzyści niesie przebywanie w naturalnym otoczeniu.

Po raz kolejny „Skarby w lesie” przyciągnęły liczne grono zainteresowanych, inspirując do zgłębiania wpływu natury na zdrowie oraz ochrony naszego dziedzictwa przyrodniczego.

Konferencja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

(Nadnotecki Instytut UAM w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%