12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę. Dziś w jej szeregi wstąpiło aż 112 rekrutów. Kandydaci zasilą wszystkie bataliony brygady. Zainteresowanie służbą w WOT jest co raz większe. Ma to również związek z wojną na Ukrainie.
Większość kandydatów, którzy przekroczyli dziś bramy koszar, nie miała dotąd do czynienia z wojskiem. Aby podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w wojsku, musieli porzucić na najbliższych 16 dni swoje życie domowe i zawodowe.
W koszarach pojawili się m.in. nauczyciele, kucharz, uczniowie i studenci. Rekruci, którzy wytrwają do końca szkolenia, uzyskają nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami.
Przed bramą jednostki stanęły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą ponownie wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Obie formy będą tym razem prowadzone w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie.
Niewątpliwie największym przeżyciem jest szkolenie podstawowe, czyli tzw. szesnastka. Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego.
Każdy rekrut musi w sposób bezpieczny i efektywny posługiwać się bronią. Instruktorzy kładą również akcent na przyswojenie zagadnień z zakresu topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej i oczywiście taktyki.
Od teraz rekruci będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe. Ostatni dzień zmagań, będzie weryfikacją ich umiejętności. Instruktorzy przeprowadzą na przykoszarowym placu ćwiczeń sprawdzian "pętli taktycznej", który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia.
Kandydaci, którzy udowodnią, że zasługują, by nosić mundur, złożą uroczystą przysięgę 26. marca w Skwierzynie. Warto podkreślić, że szkolenie podstawowe to wstęp do dalszego szkolenia. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość bojową.
Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już 32 tysiące.
Stałym rejonem odpowiedzialności 12 WBOT są województwa wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Zbigniew Targoński, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych.
Wciąż trwa nabór nowych ochotników. Chętni do wstąpienia w szeregi 12 WBOT powinni wejść na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl - tam można znaleźć kontakt z rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Kontaktu z rekrutacyjną infolinią: 800-696-077.
Już nie 0,2 promila? Zaskakujący wniosek
Trzaskowski kłamie. To już miało być dawno.
.
21:13, 2025-05-22
Sondaż na zlecenie Onetu: przepływ wyborców Mentzena i
idi na xuj !
Nowogrocki
21:09, 2025-05-22
Sondaż na zlecenie Onetu: przepływ wyborców Mentzena i
Za PiS wszystkim żyje się lepiej❤️
Super
20:49, 2025-05-22
Skazany Janusz L.
Lemanowicz protestuje, żeby pod artykułem opisującym chwałę Szalbierza w skazaniu, wpieprzał się Trzaskowski z imbecylnymi rebusami.
jl
20:45, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz