Zamknij

Najczęstsze przyczyny bólu zęba i jak im zapobiegać

16:49, 22.05.2025 Aktualizacja: 16:51, 22.05.2025
Skomentuj

Najczęstsze przyczyny bólu zęba i jak im zapobiegać

Ból zęba potrafi bardzo uprzykrzyć życie i wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Pojawia się nagle, utrudnia jedzenie, a czasem nawet mówienie. Choć wiele osób nie przepada za wizytami w gabinecie stomatologicznym, nie powinno się ich unikać. Zaniedbanie leczenia dentystycznego może mieć poważne konsekwencje. Jakie są możliwe przyczyny bólu zęba i czy można coś zrobić, aby im zapobiec?

Najczęstszy winowajca - próchnica

Badania przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia pokazują, że nawet 99% Polaków może mieć próchnicę. To choroba, w której dochodzi do demineralizacji i uszkodzenia struktury zębów. Rozwija się na skutek działania bakterii obecnych w płytce nazębnej. Mikroorganizmy żywią się resztkami pokarmowymi i produkują kwasy uszkadzające szkliwo. W początkowej fazie próchnica może przebiegać bezobjawowo. Gdy ubytek stanie się głęboki, pojawia się ból. Może nasilać się przy spożywaniu słodkich, zimnych lub gorących rzeczy. W czasie oczekiwania na wizytę u dentysty niektórzy decydują się na zastosowanie leków przeciwbólowych. Więcej na ich temat można przeczytać na stronie https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-bol-zeba.html.

Zapobieganie próchnicy nie jest trudne. Warto pamiętać, że jest to choroba zakaźna. Dlatego należy unikać wspólnego korzystania z butelek czy sztućców. Nie powinno się także całować małych dzieci w usta. Próchnica może bowiem zaatakować rozwijające się mleczne ząbki. Bardzo ważne jest regularne mycie i nitkowanie zębów. Przynajmniej raz w roku powinniśmy umawiać się na kontrole stomatologiczne. Akcesoria do higieny jamy ustnej można znaleźć m.in. w https://aptekadlarodziny.pl/.

Infekcje i stany zapalne

Jeżeli próchnica przez długi czas pozostanie nieleczona, może spowodować zapalenie miazgi, czyli tkanki znajdującej się wewnątrz zęba. To w niej zlokalizowane są nerwy i naczynia krwionośne, dlatego stanowi zapalnemu towarzyszy silny, pulsujący ból, który może promieniować do ucha czy oka. Dolegliwości często nie ustępują po zastosowaniu leku przeciwbólowego.

Leczenie stomatologiczne jest konieczne nie tylko ze względu na dotkliwy ból, ale też potencjalne powikłania. Jednym z nich jest ropień okołowierzchołkowy. Szybka reakcja na pierwsze objawy zwiększa szanse na uratowanie zęba. Leczenie endodontyczne, powszechnie nazywane kanałowym, przeprowadzone odpowiednio wcześnie pozwala uniknąć powikłań i ekstrakcji zęba.

Inne przyczyny bólu

Choć ból zęba najczęściej kojarzymy z problemami stomatologicznymi, może mieć również inne źródła. Czasami pacjenci skarżą się na bolesność, mimo że sam ząb jest zdrowy. Niektóre z możliwych powodów to:

  • bruksizm - zgrzytanie zębami prowadzi do nadmiernego ścierania ich powierzchni, mikropęknięć szkliwa i powstania nadwrażliwości,
  • zapalenie zatok - ból może promieniować na górne zęby trzonowe,
  • wady zgryzu - niekiedy prowadzą do nadmiernego obciążenia poszczególnych zębów,
  • zęby mądrości - jeżeli są niewłaściwie ułożone, mogą powodować ucisk i ból.

Każdy z tych problemów wymaga wizyty u lekarza. Zależnie od podłoża dolegliwości rozwiązaniem może być szyna relaksacyjna, zwiększona higiena czy leczenie ortodontyczne. W przypadku chwilowego dyskomfortu, np. podczas wyrzynania się ósemek, można rozważyć zastosowanie środków przeciwbólowych. Więcej na ich temat dowiesz się ze strony https://aptekadlarodziny.pl/leki-przeciwbolowe.html.

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%