Zamknij
REKLAMA

Terytorialsi pomagają oczyścić Odrę

16.47, 12.08.2022 ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Skomentuj fot. DWOT
REKLAMA

Wszystkie ręce na pokład! Żołnierze wielkopolskiej "Dwunastki" pomagają w usuwaniu skutków zanieczyszczenia rzeki Odry w Lubuskiem.

Głównym zadaniem żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest wsparcie instytucji i podmiotów administracji w walce z zanieczyszczeniem Odry. O pomoc zawnioskował wojewoda lubuski. Wskutek zanieczyszczenia rzeki w województwach dolnośląskim i lubuskim, tysiące ryb uległo zatruciu.

Terytorialsi przez najbliższych kilka dni pomogą oczyścić brzeg rzeki na odcinku od Słubic do Kostrzyna. Na linii Krosna wsparcie realizuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, a dokładnie 5. Kresowy Batalion Saperów.

- Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone m.in. z myślą wsparcia lokalnej społeczności w sytuacji klęsk żywiołowych i kryzysowych. Nie możemy być obojętni w momentach wymagających naszego zaangażowania. Choć pełnimy służbę na granicy polsko- białoruskiej i wspieramy cały czas działania związane z relokacją uchodźców z Ukrainy, wciąż staramy się utrzymywać gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań - komentuje płk Zbigniew Targoński, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który uczestniczył w posiedzeniu Sztabu Kryzysowego LUW.

Od piątku żołnierze z wielkopolskiej brygady działają m.in. wspólnie ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Zadania będą   wykonywać nie tylko na lądzie, ale również na łodziach PSP. Każdy zespół zasilać będzie ratownik wodny. Żołnierze wyposażeni są w środki ochrony osobistej, tj. specjalne rękawice, wodery czy maski,  które znajdują się na wyposażeniu batalionów 12. WBOT. Część środków ochrony osobistej została przekazana również przez Sztab Kryzysowy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W tej chwili 12 WBOT prowadzi działania na dwóch granicach państwa. Na Wschodzie - wspierając funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz na Zachodzie, gdzie pomaga podmiotom administracji w usuwaniu zanieczyszczeń z rzeki.

Warto dodać, że z chwilą wejścia w życie nowej ustawy o obronie Ojczyzny, dowódca WOT został szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili w opisywanym zakresie dotychczasowych szefów WSzW i stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia jakiego może udzielić wojsko.

 

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

awarią,,Czajki"awarią,,Czajki"

5 2

onanizowali się tygodniami a tu cisza bo w mega skandal i katastrofę ekologiczną zaplątani są po uszy gamonie i dyletanci z PiSdziego układu 😡 17:06, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lewaklewak

6 2

pisowce Odrę przesrali! 17:58, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

śnięte sąśnięte są

4 2

nie tylko ryby w Odrze,śnięte jest całe państwo pod rządami Kaczyńskiego.PiS jest jak rtęć !Zatrucie Odry to PiS w soczewce.Ukrywali największą katastrofę ekologiczną w historii Polski !Pozwalali tygodniami kobietom,mężczyznom,dzieciom,wszystkim na kontakt z trucizną ! Zachowali się jak ruscy w Czarnobylu ! 😡 18:29, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SmierdzielSmierdziel

3 3

Czaskowski ma wprawę gów.na do rzeki wpuszczać. PeOwce bronią swoich jak niepodległości. 20:24, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pisowiecpisowiec

3 0

mowie wam ludziska, o niemce przepompowali gowno na slask i zatruli odre 21:30, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a może toa może to

2 1

Kempa umyła łeb w Odrze ? 😠 09:38, 13.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

1 0

Nikt tak nie zaorał PISu w tej sprawie jak Bosak. Zresztą nikt w polskiej polityce mu merytorycznie nie dorasta do pięt 09:36, 18.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

***** ******** ***

0 0

a konfederację szczególnie ! 15:58, 18.08.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%