Powód takiej decyzji to pokłosie uzyskanej 23 kwietnia informacji od Pilskiego Koła Klubu Przyrodników o prawdopodobnym gniazdowaniu na tym terenie gatunków chronionych - gołębi, kawek i pustułek oraz o możliwej bytności nietoperzy.
- W związku z tym po przeprowadzonej analizie prawnej, 27 kwietnia zwróciliśmy się do wykonawcy o wstrzymanie prac rozbiórkowych, które mogłyby naruszać ewentualne siedliska gatunków chronionych - poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej starosta pilski Rafał Zdzierela i wicestarosta Stefan Kowal.
Informacja została przesłana także do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, która nazajutrz potwierdziła słuszność decyzji o wstrzymaniu prac rozbiórkowych i zaleciła inwentaryzację obiektu pod kątem obecności ptaków oraz ewentualnie nietoperzy.
- Realizujemy już działania związane z wyłonieniem wykonawcy takiej ekspertyzy. Dziękujemy środowisku przyrodników za taką obywatelską postawę - podkreśla starosta Rafał Zdzierela.

Przypomnijmy: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile przenieśli się do nowej siedziby pod koniec 2021 roku. Rozbiórka starego, nieużytkowanego od kilku lat budynku, rozpoczęła się w kwietniu br., jej koszt to 200 tysięcy złotych. Prace - prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w zakresie ochrony środowiska - planowano zakończyć w listopadzie tego roku.
Wstrzymano rozbiórkę budynku dawnej Komendy Powiatowej
Aż dziwne że w budynku sanepidu nic nie było.....
Ola
13:54, 2026-04-30
Wstrzymano rozbiórkę budynku dawnej Komendy Powiatowej
dom wariatów.
pier
13:33, 2026-04-30
Ustawka czy blamaż? Czyli dwa scenariusze wyjaśniające
Wpis z 27 kwietnia o 19:26 jest kryminalnym fałszywym oskarżeniem. To upadek wszystkiego, co może upaść. Niestety walka z trollingiem lewackim jest trudna.
upadek
13:30, 2026-04-30
2 maja: Pancerna Majówka na lotnisku
Gdzie ta impreza? Lotnisko?
tylko gdzie
10:40, 2026-04-30
0 0
dom wariatów.
0 0
Aż dziwne że w budynku sanepidu nic nie było.....
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz