Na boisku w Wysokiej trwają parafialno-gminne dożynki.
Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna za plony, odprawiona w miejscowym kościele NMP Różańcowej.
Zaraz po niej dożynkowy korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą z Łobżenicy, przemaszerował na boisko przy ulicy Kościuszki. Tamże, w oprawie zespołu ludowego Błękit Krajny, nastąpiła część oficjalna, której główny punkt stanowił obrzęd dożynkowy.
- Najważniejszym symbolem pracy rolników jest chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża. Kiedy bierzemy go do ręki musimy sobie uświadomić, że stoi za nim praca wielu osób, tych którzy sieją ziarno i zbierają plon, a także tych, którzy przemieniają go w mąkę, a potem w chleb. Dlatego jest on symbolem jedności - podkreślił prowadzący uroczystość Czesław Pająk, dyrektor Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej.
Dostojną funkcję starostów tegorocznych dożynek pełniło małżeństwo Janusz i Dorota Matczyńscy. Pan Janusz z wykształcenia i zamiłowania jest rolnikiem, który po rodzicach odziedziczył miłość do ziemi. Pani Dorota jest magistrem filologii polskiej, ale na co dzień spełnia się w roli gospodyni. Wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 33 ha, wyposażone w odpowiedni sprzęt rolniczy, specjalizujące się w produkcji roślinnej i hodowli bydła opasowego. W strukturze zasiewów dominują zboża, kukurydza, buraki cukrowe i użytki zielone. Dla państwa Matczyńskich praca na roli jest nie tylko sposobem na utrzymanie rodziny (mają czworo dzieci), ale też pasją, której poświecili większość swojego życia.
- Dzielcie nim sprawiedliwie, krójcie niedużo, niemało, by wszystkim ludziom pracy po troszę dostało - powiedziała starościna dożynek, wręczając chleb burmistrzowi Wysokiej Arturowi Kłyszowi oraz przewodniczącemu Rady Miasta i Gminy Wysoka Stanisławowi Grzybowskiemu.
- Z ogromną wdzięcznością przyjmuję chleb wypieczonego z mąki z tegorocznego zboża. Obiecuję dzielić go tak, by starczyło go dla każdego mieszkańca naszej gminy - zadeklarował burmistrz Artur Kłysz, po czym obaj panowie ruszyli do obecnych na stadionie mieszkańców i gości.
W programie dzisiejszych dożynek jest jeszcze rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy, występ Zespołu Tańca Ludowego Bławatki, koncert zespołu biesiadnego Hals z Gdyni oraz na koniec zabawa taneczna, podczas której muzykę zaserwuje DJ Zybi.
?18:56, 03.09.2022
Dziękujemy za ciężką pracę i chleb który dają nam rolnicy?❤️
Max16:05, 05.09.2022
Fajnie, że dostajesz chleb od rolników, niestety reszta społeczeństwa musi ciężko pracować by sobie ten chleb kupić ?
?21:56, 05.09.2022
Gdyby nie rolnicy, to reszta społeczeństwa nie wiem jakby ciężko pracowała, to nigdzie nie kupiłaby chleba, bo by go nie było.?
Obiektywny09:32, 07.09.2022
Rola rolników w społeczeństwie i w gospodarce narodowej jest określona. Ten który nie umie się PO-dpisać i maluje swoją gębę w podpisie nie kuma jak rusek ze nikt tutaj nie jest nikogo zakładnikiem. Tak więc gościu jak zabierasz glos zastanów się co piszesz i przyznaj się chłopie, która podstawówka wypuściła takie nieuctwo.
3 6
Mocze się w gacie nieustannie.