Zamknij
REKLAMA

Odbili dłonie w niebieskim kolorze

20:16, 05.04.2022 | Paulina Łuka
Skomentuj fot. Alina Czekała-Skrzypczak
REKLAMA

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto ustanowione przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Ten dzień ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz uwrażliwienie społeczeństwa na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej.

Autyzm uznaje się za jedno z najcięższych zaburzeń rozwojowych. Liczba osób dotkniętych tym zaburzeniem zwiększa się. W latach 80. autyzm na świecie diagnozowano u jednego dziecka na 2000, obecnie statystyki wskazują, że może on występować u jednego dziecka na 100.

Jak widać liczba osób z autyzmem stale wzrasta i występuje częściej u chłopców, niż u dziewczynek. Zaburzenia spektrum autyzmu są zespołem zaburzeń, które utrudniają dzieciom tworzenie i nawiązywanie relacji społecznych. Dzieci są bardzo często odbierane przez społeczeństwo jako dziwne i ekscentryczne lub jako zamknięte w sobie i wycofane. Autystyczne dzieci nie rozumieją przyjętych norm społecznych, często nie nawiązują kontaktu wzrokowego z rozmówcą i nie mają zdolności używania prostych zwrotów do wyrażania swoich emocji. Rzadziej też wykazują społeczne zrozumienie i rzadziej reagują na emocje, a także mają problemy z komunikacją niewerbalną.

W wyrzyskiej podstawówce obchody rozpoczęły się 1 kwietnia. Na korytarzach szkolnych zostały przygotowane gazetki ścienne oraz hasła promujące wiedzę o autyzmie. W holu powstała wielka litera A wykonana z niebieskich balonów, przy której uczniowie wraz z wychowawcami mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie.

W zespołach klasowych zostały przeprowadzone pogadanki na temat spektrum autyzmu a najmłodsi wykonali prace plastyczne na ten temat.

Tego dnia cała społeczność szkolna miała ubrany niebieski element w stroju, który symbolizował solidaryzowanie się z osobami dotkniętymi autyzmem. Kolor niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Dlatego też jest to kolor, który charakteryzuje autyzm.

Tego dnia została również zorganizowana nietypowa akcja, którą rozpoczęła dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt oraz wicedyrektorki Małgorzata Dróbka-Jiers i Magdalena Wachowska. Panie odbiły swoją dłoń pomalowaną niebieską farbą na wspólnym dużym plakacie. Następnie to samo mogli uczynić uczniowie przemieszczający się korytarzem szkolnym. Wydarzenie to sprawiło nam wiele radości i satysfakcji.

Nauczyciele otrzymali również prezentację multimedialną, której treści przedstawiają ogólne pojęcia dotyczące autyzmu oraz bajkę dla najmłodszych. Wiadomości te zostaną przekazane uczniom na najbliższych godzinach wychowawczych.

Z racji tego, iż miesiąc kwiecień jest miesiącem autyzmu, zaplanowaliśmy jeszcze kilka działań, które będą zrealizowane w późniejszym czasie. Między innymi Mały Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs dla chętnych klas na wykonanie plakatu związanego z autyzmem.

Akceptacja dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji i dyskryminacji osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego i rozumiejącego otoczenia społecznego to cele akcji zainicjowanej przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku.

Ważne jest, aby z końcem kwietnia nie zapomnieć o autyzmie i osobach w spektrum. Wiedza na temat autyzmu jest aktualna i ważna przez cały rok. Tak jak zawsze ważne są: EMPATIA, ZROZUMIENIE i AKCEPTACJA!

NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. BĄDŹ NIEBIESKI!

(Paulina Łuka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%