Zamknij
REKLAMA

W Osieku zobaczysz zabawki swego dzieciństwa!

10:08, 21.06.2022 | Maria Kuchta, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
Skomentuj
REKLAMA

"Zabawki z lamusa" - taki tytuł nosi wystawa czasowa prezentowana w Galerii Obórka w skansenie w Osieku nad Notecią.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu prezentuje zabawki wykonane z drewna, słomy, kory, skrawków tkaniny, makówek.

Prezentowane obiekty podzielić można na dwie duże grupy: zabawki powstałe w środowisku dziecka, a więc wykonane w gronie rodzinnym przez np. rodziców czy dziadków; oraz powstałe w ośrodkach zabawkarskich znajdujących się w południowo-wschodniej Polsce, skąd sprzedawane były na terenie całego kraju.

Zabawki podejmują różnoraką tematykę dotyczą pracy na wsi, zwierząt wiejskich, obrzędowości. Są tu zarówno zabawki ruchowe, takie jak rowerki, hulajnoga, łyżwy, sanki, ale również zabawki przeznaczone z myślą o chłopcach i oddzielnie dla dziewczynek. Dlatego obok samolotów, traktorów, samochodów, łodzi znaleźć można wózki, kołyski, lalki czy mebelki dla lalek.

Wiele z zabawek można wprawiać w ruch np. przez pociągnięcie sznureczka czy pchanie zabawki na kółkach. Wówczas kurki dziobią ziarenka, ptaki i motyle poruszają skrzydłami, kowale stukają młotami o kowadło, a wiatrak kręci śmigłami.

Osobną grupę stanowią zabawki odpustowo-jarmarczne, wśród których są gwizdki, trąbki, wiatraczki, wachlarze, pierścionki i pistolety, które niejeden z nas zapewne pamięta ze swojego dzieciństwa.

Tę wystawę warto zobaczyć!

(Maria Kuchta, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%