W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w ramach projektu "Każdy inny - wszyscy równi" odbyło się spotkanie z Dawidem Wolskim - pedagogiem, edukatorem oraz działaczem na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Warsztaty miały na celu rozwijanie empatii, tolerancji, ale przede wszystkim pokazanie dzieciom, jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.
Pierwsza część warsztatów była częścią teoretyczną, podczas której prowadzący zapoznał dzieci z podstawowymi zasadami zachowania się wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami (wzrokową, słuchową, ruchową).
Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: Czy do osoby poruszającej się na wózku możemy powiedzieć "idziemy"? W jaki sposób porozumieć się z osobami z niepełnosprawnością słuchu? Został również poruszony temat alfabetu Lorma, czyli alfabetu osób głuchoniewidomych, pisma punktowego dla osób niewidomych, czyli alfabetu Braille'a. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań, które okazały się bardzo interesujące i przede wszystkim przydatne w życiu codziennym.
Podczas części praktycznej uczestnicy zajęć poznali nowoczesne technologie, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Wykonywali szereg ćwiczeń stymulujących różne niepełnosprawności, m. in. przy założonej na oczy opasce nalewali wodę do szklanki za pomocą czujnika poziomu wody, odnajdywali zaginioną rzecz przy pomocy dźwiękowego lokalizatora, korzystali z detektora kolorów do ubrań, czytnika banknotów, poznali tyflografiki (obrazki dotykowe dla osób niewidomych) i je rozpoznawali.
Prowadzone były ćwiczenia stymulujące niepełnosprawność słuchu takie jak odczytywanie z ust czy za pomocą mimiki, gestów. Z pomocą rękawic stymulujących protezę ręki dzieci miały za zadanie przenieść dany przedmiot lub otworzyć książkę na konkretnej stronie.
Uczniowie aktywnie i z zaciekawieniem brali udział w warsztatach, a prowadzący starał się w bardzo interesujący sposób przekazać swoją wiedzę. Tego typu zajęcia są dla dzieci cennym źródłem wiedzy, ale i też bardzo wyjątkowym przeżyciem, którego same mogą doświadczyć, a dzięki temu zrozumieć życie osób z niepełnosprawnościami.
Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami chcą być samodzielne i niezależne od innych. Wypracowują sobie własne sposoby na wykonywanie codziennych obowiązków. Radzą sobie przy wykonywaniu tych samych czynności co inni, ale często muszą w to włożyć dużo więcej wysiłku.
Pamiętajmy, że KAŻDY INNY, ALE WSZYSCY RÓWNI!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wariat za kierownicą! Zobaczcie, jak jechał ten pirat!
Kiepska reklama dla firmy Mlekovita.
pilanin33211
22:50, 2025-07-03
Pilski hejter wskazuje swojego wroga nr 1
Trzeba mieć narąbane głupot we łbie, jak brudu w portkach z 15 odcinka serialu "Szydercy", żeby nie mając żadnych danych rozumowych, rzeczywistego stanu rzeczy pisać dyrdymały o niemożności skazańca. Ale jak się chleje do upadłego, nuci jakieś ciulowate bluesy, leży do góry dupą, to czego można wymagać prócz braku inteligencji?
odpowiedź
19:55, 2025-07-03
W promieniach słonecznych opalamy się…
to tekst bez treści, styrczula znowu swoje.
głąbia
19:38, 2025-07-03
Głód zabija w Gazie
Głód zabija w Gazie a w Toruniu Wenezuelczyk.
sami swoi
19:34, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz